LiFi: چیست و آیا می تواند آینده ما را تغییر دهد؟

> alt = media & token = 80860eb7-cd6d-4983-a982-2848b47fb4e2 “>

 عکس پروفایل نویسنده

زمانی را در نظر بگیرید که اینترنت چیزی نبود. بر اساس چگونگی ریشه دواندن اینترنت در جامعه امروزه ، احتمالاً اکثر افراد قادر به این کار نخواهند بود. با آمدن LiFi ، ما احتمالاً زمانی را که لامپ های ما منبع اتصال اینترنت نبودند به خاطر نمی آوریم. اما آینده اینجاست – و آن زمان احتمالاً زودتر از دیرتر فرا خواهد رسید.

LiFi چیست؟

LiFi فناوری جدیدی است که از نور مرئی به عنوان واسطه ای برای برقراری ارتباط استفاده می کند. این اصطلاح کوتاه توسط وفاداری به نور ، توسط پروفسور هارالد هاس از دانشگاه ادینبورگ در طی سخنرانی TED در سال 2011 “داده های بی سیم از هر لامپ” معرفی شد.

LiFi نوعی از فناوری ارتباطات نور مرئی (VLC). این فناوری سیستمی را برای انتقال داده ایجاد می کند که در آن از نور مرئی به عنوان محیط انتقال استفاده می شود. با این حال ، LiFi کمی متفاوت است زیرا توانایی انتقال دو طرفه داده را دارد ، و این گزینه را برای اتصال به اینترنت گزینه ایده آل می کند.

LiFi چقدر قدرتمند است؟

LiFi آماده است تا در سالهای آینده ، به ویژه با 5G ، یک تمایز بزرگ باشد. تست های آزمایشگاهی برای LiFi نشان می دهد که سرعت انتقال داده می تواند تا 224 گیگابیت بر ثانیه برسد که 100 برابر سریعتر از WiFi است. با داشتن طیف نور مرئی 10 هزار برابر فرکانس موجود از طیف رادیویی ، فضای مورد نیاز را آزاد می کند تا از خرد شدن طیف جلوگیری شود.

LiFi چگونه کار می کند؟

LiFi ، درست مثل WiFi ، یک شبکه دو طرفه است. به عنوان یک شبکه دو طرفه ، به دو م componentsلفه اصلی نیاز دارد ، که در آن هر دو م componentsلفه به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می کنند که توانایی دریافت و انتقال اطلاعات را دارند. این م componentsلفه ها منبع نور و فوتودیود هستند.

داده ها از طریق یک تراشه متصل به منبع نور منتقل می شوند ، که داده ها را به نوری تعبیه می کند که سپس به صورت مدوله شده منتقل می شود. سبک. فوتودیود روی دستگاه دریافت کننده تفاوت سیگنال های نوری را به صورت یک سری 1s و 0s تفسیر می کند. دستگاه این اطلاعات را پردازش کرده و داده های جاسازی شده را در رسانه های قابل استفاده مانند تصاویر ، صدا ، فیلم یا هر رسانه دیگر نمایش می دهد. سپس فوتودیود داده ها را به منبع نور منتقل می کند که انتقال دو طرفه داده ها را به پایان می رساند.

منبع نور مورد استفاده در سیستم های LiFi به صورت دیودهای ساطع کننده نور است ( LED ها) از آنجا که این یک نیمه هادی است ، می توان میزان جریانی را که از لامپ LED عبور می کند ، تغییر داد تا شدت نوری که از آن ساطع می شود را تغییر دهد. اما در سیستم های LiFi ، این فرآیند با سرعتی غیرقابل مشاهده برای چشم انسان اتفاق می افتد.

مزایای LiFi چیست؟

سرعت – آزمایشات اولیه نشان داده است که LiFi قادر است سرعت را تا 224 گیگابیت بر ثانیه تحویل دهد.

امنیت – اتصالات محلی به دلیل عدم توانایی نور نور در نفوذ به دیوارها ، آسیب پذیری های سیستم را محدود می کند.

تطبیق پذیری – فقط با استفاده از لامپهای LED که از قبل در خانه ها نصب شده اند می توان ارتباطات را برقرار کرد ، و این باعث می شود که هر اتاقی به نقطه احتمالی LIFi تبدیل شود.

بازده انرژی – LED ها انرژی کمتری مصرف می کنند ماندگاری تا 50 برابر بیشتر از لامپهای معمولی ، و آنها را به یک انتخاب سبزتر تبدیل می کند.

هزینه – سه عامل باعث می شود LiFi به گزینه ای مقرون به صرفه تبدیل شود: (1) LED ها ارزان هستند ، (2 ) LED ها از قبل در همه جا نصب شده اند و (3) LED ها از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی ، هزینه عملیاتی را کاهش می دهند.

LiFi و آینده: چگونه تأثیر می گذارد؟

LiFi آماده تأثیر فوری در خانه های هوشمند و اینترنت اشیا است. دستگاه های هوشمند در خانه برای عملکرد صحیح به اتصال ثابت اینترنت نیاز دارند. با این حال ، آسیب پذیری در سیستم می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. به عنوان مثال سیستم های امنیتی هوشمند می توانند هک شوند. اما با اتصالات محلی LiFi ، هرگونه آسیب پذیری در سیستم شما به طور مثر برطرف می شود.

برنامه های LiFi در خارج از خانه عملاً بی پایان هستند. صنایع و بخشهای مختلف جامعه می توانند از داشتن ارتباطی ایمن که سلامت و ایمنی را به خطر نمی اندازد مانند بیمارستانها ، فرآوری روغن ، ارتش ، ارتباطات از راه دور و حتی در حمل و نقل بهره مند شوند.

نتیجه گیری

LiFi یک فناوری جدید انقلابی است که نوید می دهد در آینده نزدیک تأثیر فوری خواهد گذاشت. این برنامه کاربردهای بالقوه ای را در مجموعه ای از بخش ها ، از جمله در بهداشت و درمان ، تولید و ارتش دارد. همانطور که اکنون است ، اجرای واقعی LiFi به دلیل کمبود زیرساخت ممکن است بسیار گران باشد. در عوض ، LiF یک سیستم مکمل خوب برای WiFi خواهد بود و مطمئناً جهان را در آینده نزدیک تغییر خواهد داد.

نویسنده bio

جروین ون گیلز یک دیجیتال است کارآفرین و بنیانگذار LiFi.co ، یک وب سایت اختصاص داده شده به این فن آوری جدید مهیج.

مرتبط

 Adf image

داستان قبل از شکلک

برچسب ها

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور