آیا خنک کننده مایع درمانی برای شکست قانون مور است؟

یک “داستان نوآوری” که توسط مایکروسافت در آوریل گذشته منتشر شد ، خوانندگان را مجدداً با کار این شرکت در زمینه خنک سازی غوطه وری برای سرورهای مرکز داده آشنا کرد ، خصوصاً در رابطه با Azure. اما پس از آن ارتباط غیرمعمولی را به وجود آورد – ارتباطی که ممکن است فی نفسه وجود داشته باشد. جان روچ از مایکروسافت نوشت ، اگر خنک کننده دو مرحله ای غوطه وری در محیط مرکز داده تولید وجود داشته باشد ، می توان بر محدودیت های مقیاس پذیری طرح های پردازنده در سطح اتمی غلبه کرد.

راه دیگر را بیان کنید: اگر گرما مانعی است که قانون مور را از بین می برد ، چرا از خنک کننده غوطه وری برای انتقال گرما از تراشه استفاده نمی کنید؟ مشاهده اینکه تراکم ترانزیستور می تواند هر 18 ماه دو برابر شود ، در حالی که پردازنده ها را در بازار مقرون به صرفه و مطلوب نگه می دارد ، می تواند دوباره به مسیر درست خود برگردد – البته در زیر آب.

این ادعا باعث شد که گرگ کلین ، تحلیلگر اصلی Omdia برای SD-WAN و مرکز داده ، به همراه ولادیمیر گالابوف ، رئیس آزمایش تحقیقاتی ابر و مرکز داده Omdia ، به یک نتیجه خیره کننده برسند. آنها در گزارش 21 آوریل خود با عنوان “خنک سازی غوطه وری در حال گرم شدن است” نوشتند که مایکروسافت سرمایه گذاری های خود را در زمینه فناوری های خنک کننده مایع گسترش داده است زیرا “این تنها راه برای جبران کندی قانون مور است.”

آیا ممکن است این قضیه بیش از حد بزرگ شده باشد ، شاید فقط کمی؟ آیا اومدیا واقعاً می گوید خنک کننده غوطه وری است یکی چگونه مراکز داده بر قانون مور غلبه خواهند کرد ، و در نهایت ، همه آنها فقط باید با آن غرق شوند یا شنا کنند؟

دانش مرکز داده (شرکت مادر آن ، Informa نیز یکی از والدین Omdia است) این س toال را از دکتر Moises Levy ، تحلیلگر اصلی جدید Omdia در مورد قدرت و خنک سازی مرکز داده ، مطرح کرد.

دکتر لوی پاسخ داد: “ما در حال حاضر به یک حد فیزیکی در کوچک سازی ترانزیستور رسیده ایم.” “در 7 نانومتر ، هر ترانزیستور به اندازه 10 اتم هیدروژن است که کنار هم قرار گرفته اند. نگه داشتن قانون مور گران تر و از نظر فنی دشوار است.

وی ادامه داد: “وقتی دیگر نتوانیم اندازه هر ترانزیستور را برای بسته بندی بیشتر در پردازنده كاهش دهیم ،” ما باید بزرگتر و بزرگتر پردازنده های خود را شروع كنیم. این بدان معنی است که آنها به قدرت بیشتر و بیشتری نیاز دارند. سیستم های خنک کننده مایع ، مدیریت حرارتی را برای تراکم بیشتر الکترونیک امکان پذیر می کنند ، زیرا سیستم های خنک کننده هوا دیگر کارآمد نیستند. راه حل های خنک کننده مایع در حال حاضر در بسیاری از مراکز داده اتخاذ شده است و به بهبود نسبت قدرت به خنک سازی ، حذف نیاز به مدیریت پیچیده جریان هوا و کمک به دستیابی به اهداف پایداری مرتبط با انتشار کربن و مصرف آب کمک می کند. “

بله ، مطمئنا ، اما. . . آیا مخازن غوطه وری واقعاً اجتناب ناپذیر هستند؟ اگر شما مایلید برخی از احتمالات حتی وحشیانه تر را بپذیرید ، دکتر نه پاسخ داد ، شاید نه.

وی نوشت: “راه دیگری برای ادامه قانون مور پیشرفتهای جدید فن آوری در فناوری نانو و محاسبات كوانتومی است.” “شرکت هایی مانند اینتل ، آی بی ام ، مایکروسافت و گوگل در حال حاضر روی محاسبات کوانتومی کار می کنند ، جایی که ما در مورد بیت کوانتوم (کیوبیت) و ذرات زیر اتمی صحبت می کنیم.”

در مقاله ای در ژانویه گذشته برای مهندس مشاور / مشخص کننده، دکتر لوی با اندازه گیری چهار ویژگی مهم سودمند – بهره وری ، کارایی ، پایداری و عملیات – روش جدیدی را برای تجسم معیارهای عملکرد در یک مرکز داده ارائه داد که در هر نمونه در برابر خطر سنجیده می شود. نتیجه همان چیزی است که او آن را a می نامد معیار ریسک سایت مرکز داده، که وی در مقاله ای برای IEEE در سال 2017 به عنوان ابزاری برای مقایسه کارایی کلی مراکز داده متعدد در برابر یکدیگر پیشنهاد کرد. جالب است که ببینیم چگونه دکتر لوی یک مرکز داده کاملا غوطه ور را در زمینه خطر سایت ارزیابی می کند.