اتحادیه اروپا به‌روزرسانی‌های پنج ساله اندروید را به صورت استاندارد پیشنهاد می‌کند

در حالی که اکوسیستم اندروید به‌طور کلی در مورد پشتیبانی طولانی‌مدت و سرعت به‌روزرسانی‌ها بهتر شده است، قانون‌گذاران اتحادیه اروپا اکنون بر روی استانداردی برای به‌روزرسانی‌های اندروید فشار می‌آورند که اتفاقاً همان چیزی است که Google در پیکسل 6 ارائه می‌دهد.

پیش‌نویس مقرراتی که در حال حاضر در اتحادیه اروپا روی میز قرار دارد، به دنبال ایجاد الزامات طراحی محیطی برای تلفن‌های همراه، تلفن‌های بی‌سیم و تبلت‌های تخته‌ای است. الهام بخش این مقررات از سرعت رها شدن گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های مشابه توسط خریداران ناشی می‌شود که اغلب می‌تواند منجر به زباله‌های الکترونیکی شود.

بر اساس یافته های کمیسیون پیرامون این مقررات جدید، افزایش طول عمر این دستگاه ها از 2 تا 3 سال کنونی به پنج سال معادل خروج تا پنج میلیون خودرو از جاده خواهد بود.

این مقررات چگونه قصد دارد به سمت آن هدف پیش برود؟ در مرحله اول، با تعیین حداقل مدت به روز رسانی نرم افزار. برای یک گوشی اندرویدی، این ظاهراً سه سال به روز رسانی اصلی (یعنی اندروید 13، 14 و غیره) و پنج سال وصله امنیتی حداقل برای دستگاه های فروخته شده در اتحادیه اروپا خواهد بود. این مطمئناً یک تقویت بزرگ برای دنیای اندروید خواهد بود، زیرا طول عمر فعلی بسیاری از دستگاه ها بسیار کمتر از آن جدول زمانی است.

پیکسل 6 گوگل دقیقاً با الزامات پیشنهادی اتحادیه اروپا مطابقت دارد، اما همیشه اینطور نبود. پیش از این، گوگل در مجموع تنها سه سال به روز رسانی ارائه می کرد که شامل وصله های امنیتی نیز می شد. سامسونگ چهار سال به‌روزرسانی‌های اصلی و پنج سال وصله‌های امنیتی ارائه می‌دهد، اما این یک پیشنهاد ثابت نیست – دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر این شرکت اغلب طول عمر پشتیبانی کوتاه‌تر و به‌روزرسانی‌های کمتری دارند. در همین حال، برندهایی مانند OnePlus تنها پس از یک به‌روزرسانی بزرگ برای همه دستگاه‌هایی شناخته شده‌اند، اما آنها را رها کرده‌اند. زیاد دستگاه های بودجه ای که هیچ جدول زمانی مشخصی برای دریافت به روز رسانی ندارند.

فراتر از پشتیبانی نرم افزاری گسترده، اتحادیه اروپا همچنین بر برندها فشار می آورد تا حداقل پنج سال پس از فروش دستگاه، قطعات و خدمات تعمیر را ارائه دهند. مانند ArsTechnica اشاره می کند، این خدمات تعمیر «حرفه ای» به باتری، نمایشگر، دوربین، پورت شارژ، دکمه ها، میکروفون، بلندگوها و لولا برای دستگاه های تاشو نیز دسترسی خواهند داشت.

شاید حتی جالب تر، پیشنهاد در مورد باتری ها باشد. این پیش‌نویس به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که یا استانداردهای سخت‌گیرانه برای طول عمر باتری را رعایت کنند یا باتری‌هایی را که به راحتی قابل تعویض هستند، همانطور که بسیاری از تلفن‌های اندرویدی قدیمی‌تر ارائه می‌دهند، بازگردانند.

باتری هایی که الزامات اتحادیه اروپا را برآورده می کنند باید حداقل 83 درصد از ظرفیت نامی را پس از 500 چرخه شارژ و 80 درصد پس از 1000 چرخه شارژ را حفظ کنند. اپل ادعا می کند که باتری های آیفون پس از 500 دوره شارژ حدود 80 درصد از ظرفیت نامی خود را نگه می دارند، اما تعداد بیشتری از تولیدکنندگان اندروید در این زمینه ادعایی ندارند. OnePlus ادعا می کند که OnePlus 10T می تواند 80٪ ظرفیت خود را حفظ کند 1600 چرخه های شارژ

اتحادیه اروپا قبل از این پیشنهاد فعلی به طرق مختلف بر حمایت بلندمدت از گوشی های هوشمند فشار آورده است. اخیراً از سال 2024، USB-C در همه گوشی‌های هوشمند الزامی شد و آلمان حتی سال گذشته برای پشتیبانی از گوشی‌های هوشمند فشار آورد. هفت سال پس از راه اندازی

با این حال، مدتی طول می کشد تا این پیشنهاد عملاً محقق شود. بازخورد تا 28 سپتامبر گرفته خواهد شد، با احتمال پذیرش در سه ماهه چهارم، و یک سال منتظر ماند تا هر چیزی عملا اعمال شود. اگر این امر در اتحادیه اروپا اعمال شود، احتمالاً به بسیاری از دستگاه‌های فروخته شده در سطح جهانی گسترش خواهد یافت.

اطلاعات بیشتر در اندروید:

FTC: ما از پیوندهای وابسته خودکار برای کسب درآمد استفاده می کنیم. بیشتر.


برای اخبار بیشتر، 9to5Google را در YouTube بررسی کنید: