Google DeepMind و Isomorphic Labs مدل AlphaFold 3 AI را معرفی کردند

در داخل هر سلول گیاهی، حیوانی و انسانی میلیاردها ماشین مولکولی وجود دارد. آنها از پروتئین ها، DNA و سایر مولکول ها تشکیل شده اند، اما هیچ قطعه ای به تنهایی کار نمی کند. تنها با دیدن نحوه تعامل آنها با یکدیگر، در میلیون ها نوع ترکیب، می توانیم شروع به درک واقعی فرآیندهای زندگی کنیم.

در مقاله ای که در طبیعتما AlphaFold 3 را معرفی می‌کنیم، مدلی انقلابی که می‌تواند ساختار و برهمکنش‌های همه مولکول‌های حیات را با دقت بی‌سابقه‌ای پیش‌بینی کند. برای برهمکنش پروتئین‌ها با انواع مولکول‌های دیگر، ما شاهد حداقل 50 درصد بهبود در مقایسه با روش‌های پیش‌بینی موجود هستیم، و برای برخی دسته‌های مهم تعامل، دقت پیش‌بینی را دو برابر کرده‌ایم.

ما امیدواریم که AlphaFold 3 به تغییر درک ما از دنیای بیولوژیکی و کشف دارو کمک کند. دانشمندان می‌توانند به اکثر قابلیت‌های آن، به‌صورت رایگان، از طریق AlphaFold Server که به تازگی راه‌اندازی شده است، یک ابزار تحقیقاتی با استفاده آسان، دسترسی داشته باشند. برای ایجاد پتانسیل AlphaFold 3 برای طراحی دارو، آزمایشگاه Isomorphic در حال حاضر با شرکت های داروسازی همکاری می کند تا آن را در چالش های طراحی دارو در دنیای واقعی به کار گیرد و در نهایت، درمان های جدید تغییر دهنده زندگی را برای بیماران ایجاد کند.

مدل جدید ما بر پایه‌های AlphaFold 2 بنا شده است که در سال 2020 پیشرفتی اساسی در پیش‌بینی ساختار پروتئین ایجاد کرد. تاکنون میلیون‌ها محقق در سراسر جهان از AlphaFold 2 برای اکتشافات در زمینه‌هایی از جمله واکسن‌های مالاریا، درمان‌های سرطان و طراحی آنزیم‌ها استفاده کرده‌اند. AlphaFold بیش از 20000 بار مورد استناد قرار گرفته است و تأثیر علمی آن از طریق جوایز بسیاری شناخته شده است، که اخیراً جایزه پیشرفت در علوم زندگی است. AlphaFold 3 ما را فراتر از پروتئین ها به طیف گسترده ای از مولکول های زیستی می برد. این جهش می‌تواند علوم دگرگون‌کننده‌تر، از توسعه مواد تجدیدپذیر زیستی و محصولات انعطاف‌پذیرتر، تا تسریع طراحی دارو و تحقیقات ژنومیک را باز کند.