کمک به رشد استارت آپ های هوش مصنوعی در آفریقا

در سال 2016، دکتر آنیسیا پیترز مشکلی را کشف کرد. دکتر پیترز، محقق دانشگاه نامیبیا و رئیس گروه ویژه ریاست جمهوری در انقلاب صنعتی چهارم، متوجه شد که استارت آپ های یادگیری ماشینی (ML) قادر به رشد یا تغییر سریع نیستند. او معتقد بود که سازندگان فناوری خودآموخته اولیه در این زمینه فاقد وسعت و اصول طراحی لازم برای راه اندازی موفقیت آمیز تجارت خود هستند.

دکتر پیترز نیاز به آموزش این اصول را به گونه ای دید که در سراسر منطقه قابل اشتراک گذاری باشد. دانشگاه نامیبیا نیاز به توسعه دوره ای داشت که نیاز به تخصص هوش مصنوعی آفریقایی و در نتیجه نیازهای این استارتاپ ها را برطرف کند. با این حال، این نیاز به بودجه دارد.

در سال 2020، دکتر پیترز از برنامه بودجه آزمایشی جدید Google، جایزه برنامه تحقیقاتی شامل (AIR) که توسط تیم روابط دانشگاه در Google Research مدیریت می شود، مطلع شد. آنها یک فراخوان آزاد برای درخواست داشتند. دکتر پیترز معتقد بود تامین بودجه و راهنمایی از برنامه آزمایشی AIR گوگل به حداکثر رساندن تاثیر استارت آپ های هوش مصنوعی، شکستن موانع و ایجاد پل ارتباطی کمک می کند.

پیترز می گوید: «شما باید از کوچک شروع کنید، بنابراین متقاعد کردن سرمایه گذارانی که به دنبال ارقام بزرگ هستند، سخت است. می دانید، قرار است بر چند نفر تأثیر بگذارید؟ نامیبیا در مقایسه با سایر کشورها افراد کمی دارد. با این حال، برنامه AIR Google پتانسیل تاثیرگذاری فوری و بلندمدت را دید و دکتر پیترز را برای این جایزه انتخاب کرد.

بودجه به او امکان داد تا یک کارمند را برای مدیریت عملیات روزانه برنامه استخدام کند. این به تیم او اجازه داد تا کار خود را بر روی عدالت اجتماعی، به ویژه بر روی شمول، و اخلاق متمرکز کند، تعداد توسعه دهندگان آفریقایی را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که هر کسی در آفریقا می تواند به منابع مورد نیاز برای آموزش به عنوان توسعه دهنده دسترسی داشته باشد. این بودجه به ایمن سازی این منابع کمک کرد و به این معنی بود که آنها می توانند کارشناسان را به آموزش مجازی، به اشتراک گذاری دانش و همکاری دعوت کنند. پیترز می افزاید: «این بخشی از کاری است که گوگل از طریق برنامه روابط دانشگاه انجام می دهد». “آنها تحقیقات و توسعه فناوری دانشگاه آفریقا را امکان پذیر می کنند.”

دکتر پیترز برنامه های بزرگی برای گسترش این پروژه به کشورهای دیگر در سراسر آفریقا داشت. به لطف روابط ایجاد شده از طریق کمک مالی AIR، او یک کمک هزینه تحقیقاتی اضافی از Google دریافت کرد و کارکنان بیشتری را برای کمک به توسعه استخدام کرد. این گسترش به دانشگاه نامیبیا، که تمرکز زیادی بر کشاورزی دارد، اجازه داد تا فناوری‌های هوش مصنوعی را با همکاری بخش کشاورزی خود توسعه دهد.

پیترز می‌گوید: «در یک مرحله می‌گفتم: «اگر می‌خواهید به ما در آفریقا بیایید و به ما کمک کنید، گوگل، پس باید دست به دست هم دهید.» پیترز می‌گوید. «و من فکر می‌کنم که برای من، این یکی از پیام‌های اصلی است: اینکه اکنون ما واقعاً مسیر را با هم طی می‌کنیم. این برای من بسیار مهم است. این آغاز چیزهای بزرگ آینده است.”

Google در حال حاضر درخواست‌های جایزه برای برنامه تحقیقاتی را می‌پذیرد. درخواست‌ها در 13 ژوئیه 2022 در ساعت 11:59 بعد از ظهر به وقت هماهنگ جهانی (UTC-12) بسته می‌شوند.