آیا سافاری پشتیبانی AVIF را در سال 2021 اضافه می کند؟

معرفی

AVIF یک فرمت تصویر جدید است که قرار است جایگزین تصاویر JPEG و WebP شود. این یک کدک تصویر است که به دلیل الگوریتم فشرده سازی کارآمد، فشرده سازی بدون تلفات و بدون تلفات را ارائه می دهد و در عین حال اندازه تصویر کوچکی را حفظ می کند. AVIF از کدک av1 مشتق شده است، یک کدک ویدیویی که برای انتقال ویدیوها از طریق اینترنت طراحی شده است. پشتیبانی AIVF در مرورگرهای وب در دست توسعه است. گوگل نسخه کروم را در اواسط آگوست 2020 منتشر کرد که شامل پشتیبانی کامل از AVIF بود. اپرا از فرمت تصویر پشتیبانی می کند و موزیلا در حال کار بر روی آن برای فایرفاکس 92 است. Google Chrome 89 برای اندروید پشتیبانی AVIF را اضافه می کند. پس از یک دوره طولانی توسعه، فایرفاکس 92 دارای پشتیبانی AVIF به طور پیش فرض فعال است. تا حالا، ما در مورد برنامه های اپل برای پشتیبانی از AVIF در پلتفرم های خود، به ویژه سافاری، اندکی از اپل شنیده ایم. مرورگرهای ناسازگار یکی از عوامل اصلی برای فرمت پشتیبانی نشده هستند.

بیش از ده سال طول کشید تا اپل WebP را پیاده سازی کند. برای مدت طولانی، مرورگر آنها از تصاویر GIF، SVG، PNG، فرمت jpeg و کدک HEIF خود پشتیبانی می کرد. از آنجایی که آنها از جمله شرکت های اتحاد برای رسانه های باز هستند که به طور فعال AVIF را توسعه می دهند، ما می توانیم انتظار داشته باشیم که آنها سریعتر از WebP پشتیبانی را منتشر کنند. با این حال، پشتیبانی از AV1، فرمت کدگذاری ویدیویی AVIF از آن مشتق شده است، نیز در انتظار است.

پشتیبانی Safari AVIF به زودی

اما خبرهای بسیار خوبی در ردیاب اشکال برای Webkit وجود دارد که هسته اصلی سافاری است. این موتور عمدتاً در مرورگر وب سافاری اپل و همه مرورگرهای وب iOS استفاده می شود. مرورگر بلک‌بری، کنسول‌های پلی‌استیشن، بخش مرورگر کتاب‌خوان کیندل آمازون، و سیستم‌عامل موبایل تایزن نیز از WebKit استفاده می‌کنند.

اشکال ردیابی شده به پشتیبانی از AVIF در 5 مارس 2021 با پشتیبانی اولیه از فرمت تصویر AVIF از پورت gtk اشاره می کند. همانطور که اگر این خبر خوبی نبود، توسعه دهندگان یکپارچه شدند پشتیبانی از AVIF متحرک مدت کوتاهی بعد آنها رسیور dav1d و وابستگی های libavif را به روز کردند و مشکلات تجزیه را برطرف کردند. آنها شروع به فعال کردن پشتیبانی AVIF به طور پیش فرض در 14 آوریل 2021 کردند.

WebKit دارای پشتیبانی کلی فرمت فایل AVIF با رمزگشایی اولیه تصاویر ثابت و دنباله های متحرک است. نوبت اپل است که قالب را پیاده سازی کند.

متأسفانه، هنوز هیچ نشانه ای از سوی اپل وجود ندارد که چه کسی باید فلیپ پورت های اپل را صادر کند. مشخص نیست که آیا آنها این قالب را امسال فعال خواهند کرد یا خیر.

چرا اپل اینقدر طول می کشد

سافاری از AVIF پشتیبانی نمی کند زیرا اپل پشتیبانی AVIF را به iOS، iPadOS و macOS اضافه نکرده است.

اپل یک دهه طول کشید تا پشتیبانی WebP را اضافه کند. از آنجایی که سافاری یکی از محبوب ترین مرورگرها است، امتناع آن از افزودن پشتیبانی، پذیرش فرمت را به تاخیر انداخته است. توسعه دهندگان نمی توانند به تنهایی از این فرمت استفاده کنند بدون اینکه قابلیت استفاده را برای کاربران اپل قربانی کنند.

از آنجایی که مشارکت کنندگان WebKit به سرعت AVIF را پذیرفتند، ممکن است تعجب کنید که چرا اجرای آن توسط اپل اینقدر طول می کشد. **دلیل این است که اپل فرمت جدیدی را در سیستم عامل خود پیاده سازی می کند نه در مرورگرهای خود. ** در حالی که پشتیبانی AVIF در پورت های WebKitGTK و WPE در دسترس است، در پورت های Apple Safari در دسترس نیست. اپل به سافاری اجازه می دهد تا با سیستم عامل ارتباط برقرار کند تا مشخص کند از کدام فرمت فایل پشتیبانی می کند. مرورگر تصاویر را رمزگشایی نمی کند. سیستم عامل این کار را انجام می دهد.

سام اسندون، مهندس نرم افزار اپل که در حال حاضر برای WebKit کار می کند، این موضوع را با بیانیه خود در ردیاب باگ WebKit تایید کرد: “درگاه های اپل از قابلیت های رمزگشایی تصویر ارائه شده توسط سیستم استفاده می کنند؛ ما بعید است از اینجا منحرف شویم، بنابراین هر گونه پشتیبانی برای AVIF بستگی به پشتیبانی زیربنایی سیستم عامل دارد.

Jon Henshaw در پست وبلاگ خود در coywolf.news می نویسد که اپل دو بار در سال به روزرسانی های سیستم عامل و سافاری را منتشر می کند. سیستم عامل های بتا فعلی از AVIF پشتیبانی نمی کنند. خواه macOS Monterey (12) iPadOS 15، tvOS 15، watchOS 8 یا iOS 15 باشد. به احتمال زیاد باید حداقل شش ماه منتظر بمانیم تا سافاری از AVIF پشتیبانی کند، اگر نه خیلی بیشتر.

به روز رسانی جولای 2022: پشتیبانی

اکنون در macOS 13 Ventura یا نسخه‌های جدیدتر موجود است، با شروع نسخه 16، Safari از تصاویر ثابت AVIF پشتیبانی می‌کند.

با شروع نسخه 16، سافاری در iOS از تصاویر AVIF نیز پشتیبانی می کند. توالی های تصویر پشتیبانی نمی شوند و سافاری تصاویری را با ترکیب نویز نمایش نمی دهد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  پشتیبانی مفهومی AVIF | avif.io ✨