مقدمه ای بر جمع کننده های حساب: 8 افسانه رایج لغو شده

parallelhqParallel

سازمان های نوآور

محصولات دیجیتالی پرقدرت و پرتحرک را در روزها و نه ماهها ایجاد کنید ?

دقیقاً مانند UPI به افراد کمک می کند پول را بین حساب های بانکی به طور یکپارچه تقسیم کنند ، حساب جدید حساب چارچوب (AA) به مردم کمک می کند داده های مالی خود را به سرعت و با خیال راحت به اشتراک بگذارند.

در روزهای ابتدایی UPI ، مردم احساس نگرانی زیادی داشتند. آیا UPI بی خطر است؟ آیا اتصال حساب بانکی من به برنامه ای مانند BHIM اشکالی ندارد؟ چگونه برنامه قادر به انجام معاملات برای من است؟ چگونه می توانم اطمینان حاصل کنم که معامله نادرستی انجام نداده ام؟

از آن زمان ، بیشتر ما راه خود را از طریق UPI یاد گرفته ایم بدون اینکه اسیر کلاهبرداری و کلاهبرداری های UPI بشویم. با این حال ، با شروع برنامه های AA ، ما همین نگرانی ها را درباره اکوسیستم AA خواهیم داشت. آیا برنامه های AA ایمن خواهند بود؟ آیا من می توانم داده های خود را به طور ایمن به اشتراک بگذارم؟

این پست به اسطوره های پیرامون Aggregators حساب کمک می کند تا بتوانید با استفاده از این برنامه های جدید احساس امنیت کنید.

چیست Aggregator Account؟

درست مثل اینکه چگونه یک برنامه UPI انتقال وجوه را از یک بانک به بانک دیگر تسهیل می کند ، از یک Aggregator حساب برای انتقال داده های مالی استفاده می شود.

آنچه شما می توانید با AA انجام دهید این است:

 • حسابهای خود را با ارائه دهندگان اطلاعات مالی (FIP) کشف و پیوند دهید. FIP ها سازمانی هستند که داده های مالی شما را نگهداری می کنند – به عنوان مثال بانک ها ، شرکت های بیمه ، صندوق های سرمایه گذاری ، صندوق های بازنشستگی و غیره.
 • رضایت دهید که اطلاعات خود را با کاربر اطلاعات مالی (FIU) به اشتراک بگذارید >. FIU ها موسساتی هستند که داده های مالی را برای ارائه خدمات به مصرف کننده مصرف می کنند – به عنوان مثال آژانس های وام دهنده ، شرکت های بیمه ، شرکت های مدیریت ثروت شخصی و غیره
 • تاریخچه اشتراک داده های خود را مشاهده کرده و هرگونه رضایت را لغو کنید.

  بیایید مثالی بزنیم. فرض کنید باید صورت حساب های بانکی خود را به آژانس بیمه خود ارسال کنید.

  امروز ، شما باید به شعبه بانکتان یا بانکداری آنلاین بروید ، اظهارات بانکی خود را بارگیری کنید ، آنها را تأیید کنید و یا تحویل دهید آنها را به آژانس بیمه ارسال کنید. اما با استفاده از Aggregators Account ، همه چیز به صورت دیجیتالی اتفاق می افتد.

  برنامه AA مانند Dunzo است ، چیزی را برای شما انتخاب می کند و آن را به مکان دیگری تحویل می دهد.

  برنامه AA خود را باز کرده و حساب بانکی خود را پیوند می دهید. این اجازه می دهد تا AA ، با نام مستعار راننده Dunzo شما ، به داده های بانکی شما دسترسی پیدا کند و آنها را واکشی کند.

  برای تحویل Dunzo ، از آنجا که تمام سفارشات و ارتباطات درون برنامه رخ می دهد ، همه افراد درگیر می دانند که Dunzo شما راننده قانونی است به همین ترتیب ، از آنجا که کل معامله داده ها با پروتکل AA اتفاق می افتد ، بانک می داند که درخواست شما معتبر است.

  بعدی ، برنامه AA اطلاعات حساب شما را از بانک در یک واکشی دریافت می کند شکل رمزگذاری شده.

  درست مثل دانزو نمی تواند داخل بسته ای که شما ارسال می کنید نگاه کند ، یک AA نیز کور داده خواهد بود. این اطلاعات از جزئیات معامله شما مطلع خواهد بود ، اما هیچ یک از داده های ارسالی شما را مشاهده نخواهد کرد.

  بعد ، AA اطلاعات شما را به آژانس بیمه تحویل می دهد.

  نیازی به پیگیری یا ارسال توضیحات درباره داده های شما نیست. به آژانس بیمه تمام اطلاعاتی را که نیاز دارد ، اعطا می کنید – رضایت برای دسترسی به صورتهای بانکی شما ، مدت زمان رضایت نامه ، چند ماه اظهارنامه ای که به اشتراک گذاشته اید ، آیا همه اظهارات شما در دسترس است و غیره.

  درست مانند تحویل دونزو ، پس از تحویل ایمن صورتحساب بانکی ، هم شما و هم بانکتان اعلانی دریافت خواهید کرد.

  درباره حساب بیشتر بیاموزید جمع کننده ها: نحوه کار ، نحوه ایجاد و چگونگی تغییر شکل صنعت فین تک.

  افسانه شماره 1: اگر حساب مالی خود را به AA پیوند دهم ، اطلاعات من را ذخیره می کند.

  یک حساب کاربری را به عنوان یک پستچی در نظر بگیرید. وظیفه این است که بداند شما از آن خواسته اید یک پاکت مهر و موم شده از نقطه A (FIP) را به نقطه B (FIU) تحویل دهد. درست مثل اینکه یک پستچی نمی تواند داخل پاکت شما را ببیند ، یک AA نمی تواند جزئیات درخواست شما را ببیند.

  AA ها کور داده نیستند. حداکثر ، آنها می دانند که شما اطلاعات خاصی را که FIP به FIU ارائه کرده است به اشتراک می گذارید. آنها ممکن است به طور موقت اطلاعات رمزگذاری شده شما را در سرورهای خود ذخیره کنند. (این به آنها امکان می دهد اطلاعات سایر FIP ها را جمع آوری کرده و سپس همه آنها را به FIU ارسال کنند ، دقیقاً مانند این که یک پستچی نامه های مختلف را جمع آوری کرده و سپس همه آنها را به یکباره به شما تحویل دهد.) اما آنها نمی توانند این اطلاعات را مشاهده کنند.

  پیوند دادن حساب خود به AA کاملاً ایمن است. آنها فقط اطلاعات مربوط به FIP های مرتبط با حساب شما را ذخیره می کنند تا به شما کمک کنند معاملات راحت تری انجام دهید. آنها هرگز به اظهارات بانکی واقعی شما ، اوراق قرضه وام ، اظهارنامه مالیاتی و غیره دسترسی نخواهند داشت. .

  باز هم این امکان وجود ندارد.

  تجمیع کننده های حساب اطلاعات کور دارند و نمی توانند داده های شما را به اشتراک بگذارند استفاده از آن. وظیفه آنها جمع آوری درخواست های داده برای شما و به اشتراک گذاشتن اطلاعات از طرف شما ، مانند یک پستچی است.

  مهم نیست که بسیاری از حساب ها را پیوند دهید ، AA نمی تواند جزئیات را ببیند حساب بانکی شما یا هرگونه اطلاعات مالی دیگری که برای نمایه سازی شما ضروری است.

  افسانه شماره 3: برنامه های AA می توانند داده های من را بدون رضایت من به اشتراک بگذارند.

  تجمیع حساب بر اساس یک معماری کاملاً تفکر پذیرفته شده است که مستأجر اصلی آن حفظ حریم خصوصی و امنیت داده است.

  AA برای هر معامله داده ای که انجام می دهید به رضایت صریح نیاز دارد. AA ها قادر به بارگیری داده ها از FIP بدون درخواست صریح رضایت یا تأیید شما نیستند. و درست مثل اینکه شما باید یک معامله UPI را در برنامه BHIM تأیید کنید ، برای تأیید هر تراکنش نیز باید پین AA ایمن خود را روی یک برنامه AA وارد کنید.

  همچنین طبق دستورالعمل اصلی بانک ذخیره هند (که قوانینی را برای AA ها وضع می کند) ، تجمیع کنندگان حساب نمی توانند در تجارت دیگری باشند. آنها فقط می توانند AA باشند. این مانع از ایجاد یک کار تجاری جانبی و فروش داده های رمزگذاری شده توسط شما می شود. ٪ 20design.png “>

 • تصویر برنامه را برای تنظیم PIN کاربر در Aggregator حساب مسخره کنید. ایجاد شده توسط موازی.

  افسانه شماره 4: اگر یک بار رضایت بدهم ، AA برای همیشه به داده های من دسترسی خواهد داشت.

  هر رضایت فقط برای معتبر خواهد بود تا زمانی که شما بخواهید.

  رضایت دو نوع دارد: رضایت یک بار و رضایت مکرر.

  • در یک- رضایت زمانی ، داده های شما فقط یک بار به اشتراک گذاشته می شود.
  • در موافقت تکراری ، رضایت شما فقط برای مدت زمان مشخصی (که تعیین کرده اید) معتبر خواهد بود.

  فرض کنید من می خواهم صورتهای بانکی خود را به اشتراک بگذارم. می توانم سه ماه گذشته صورتحسابهای بانکی را یک بار به اشتراک بگذارم ، یا می توانم صورتهای بانکی را هر سه ماه یک بار با FIU به اشتراک بگذارم.

  چه زمانی و چگونه داده های شما به اشتراک گذاشته شده کاملاً به درخواستی که FIU می کند و این که آیا شما به این درخواست رضایت می دهید بستگی دارد.

  علاوه بر این ، شما همیشه به گزارش رضایت خود دسترسی خواهید داشت ، و می توانید هر وقت خواستید رضایت را لغو کنید. به عنوان مثال ، حتی اگر سه ماه رضایت داده باشید ، می توانید پس از دو ماه رضایت را لغو کنید. از این گذشته ، داده های شماست.

  افسانه شماره 5: برنامه های AA بسیار زیاد خواهد بود ، دقیقاً مانند همه برنامه های UPI (BHIM ، Google Pay ، PhonePe و غیره).

  بله و نه.

  بله ، چندین برنامه Aggregator حساب در بازار وجود خواهد داشت. در واقع ، در حال حاضر ، هفت AA AA ثبت شده وجود دارد.

  با این حال ، همه نمی توانند AA شوند. شرکت ها برای فعالیت به عنوان AA باید از RBI مجوز بگیرند که این امر نیاز به روند کامل درخواست دارد. (فرم درخواست را در اینجا بررسی کنید.)

  در حال حاضر ، سابقه رضایت را نمی توان در میان برنامه های AA به اشتراک گذاشت. با این حال ، اگر قابلیت حمل و نقل و به اشتراک گذاری بهتر داده ها به عنوان یک ویژگی اضافه شود ، این بدان معنی است که افراد می توانند فقط از یک برنامه AA به انتخاب خود استفاده کنند و تمام سوابق مالی را در یک مکان نگه دارند.

  افسانه شماره 6: استفاده از AA ها منجر به سرقت اطلاعات بیشتر خواهد شد ، زیرا اظهارات بانکی را می توان با چند کلیک به اشتراک گذاشت.

  در واقع ، اطلاعات مالی شما در جهان غیر AA دارای خطر بیشتری است.

  چند بار صورتحساب بانکی خود را چاپ کرده ، آنها را تأیید کرده و سپس به برخی از موسسات دیگر داده اید؟ شانس بیشتری برای سو mis استفاده وجود دارد – یک کارمند بانک می تواند عکس بگیرد یا کپی برداری کند و داده های شما را بفروشد ، یا ممکن است اسناد بانکی خود را در یک مکان عمومی فراموش کنید.

  با حساب جمع کننده رضایت دیجیتال صریح را برای به اشتراک گذاری داده ها ارائه می دهند. این مانند این است که از پرداخت با پول نقد به یک برنامه UPI بروید – دیگر فرصتی برای سرقت پول نقد شما وجود ندارد!

  علاوه بر این ، با AA ها ، شما همیشه یک سابقه کتبی در مورد افرادی که از شما استفاده می کنند داشته باشید. داده های مالی و برای چه منظور.

  تصویر برنامه مسخره برای رضایت دادن برای به اشتراک گذاشتن داده های مالی در یک حساب جمع کننده. ایجاد شده توسط موازی.

  افسانه شماره 7: با این همه اشتراک داده ، نمی توانم ردیابی کنم که چه کسی از داده های من استفاده می کند و چرا.

  این یک افسانه نیمه است.

  بله ، تجمیع کنندگان حساب اشتراک گذاری داده ها را افزایش می دهند. این هدف کل است – کمک به شما در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مالی محرمانه خود به صورت ایمن و خصوصی.

  با این حال ، AA ها ردیابی هر معامله داده ای را که انجام می دهید امکان پذیر می کند که پیگیری آن دشوار است. جهان غیر AA.

  افسانه شماره 8: کسی در صورت باز کردن برنامه AA من می تواند تمام جزئیات مالی من را ببیند.

  امنیت در قلب این مرکز است اکوسیستم AA ، بنابراین برنامه های AA تمام جزئیات مالی شما را نشان نمی دهند.

  هنگامی که حساب های مالی خود را با AA پیوند می دهید ، حتی برنامه AA نمی تواند کل شماره حساب شما را ببیند. داده ها با برنامه AA به عنوان اطلاعات پوشیده به اشتراک گذاشته می شوند.

  حتی اگر به اشتباه تلفن خود را باز بگذارید و کسی به تمام حساب های شما نگاه کند ، همه آنها قادر به دیدن اطلاعات هستند چهار رقم آخر شماره حساب شما. و آنها نمی توانند با حسابهای شما کاری انجام دهند مگر اینکه پین ​​AA ایمن شما را وارد کنند.

  نسخه TL؛ DR

  برای جمع بندی سریع آن …

  • یک حساب جمع مانند یک پستچی است. این می تواند داده های مالی شما را ارسال کند ، اما هرگز قادر به خواندن یا ذخیره آنها نخواهد بود.
  • شما باید به هر معامله داده رضایت دهید ، بنابراین AA ها نمی توانند داده ها را بدون گفته شما به اشتراک بگذارند. شما همیشه می دانید که چه موقع داده های مالی شما به اشتراک گذاشته می شود و با چه کسی به اشتراک گذاشته می شود و می توانید در هر زمان رضایت خود را لغو کنید.
  • AA ها داده های مالی شما را بسیار ایمن تر می کنند ، حتی اگر اشتراک گذاری خود برای شما سریع تر و راحت تر باشد داده ها. همه داده های مالی رمزگذاری شده و پوشانده شده است و حتی افرادی که تلفن شما را دارند نمی توانند آن را مشاهده کنند.
  • یک برنامه AA نمی تواند داده های شما را برای نمایه سازی شما مشاهده یا استفاده کند و آنها هرگز نمی توانند اطلاعات جانبی با داده های شما.
  • RBI برنامه های AA را محدود می کند ، برنامه هایی که می توانند سابقه رضایت شما را از برنامه ای به برنامه دیگر تقسیم کنند ، بنابراین نیازی به بیش از یک برنامه AA در تلفن شما نیست.

  امیدواریم که این امر به تخریب برخی از افسانه های رایج AA در این زمینه کمک کند و نگاهی گذرا به نحوه کارکرد چارچوب جدید حساب جمع کننده داشته باشد.

  این مقاله توسط Richa Verma از Parallel نوشته شده و قبلاً در اینجا منتشر شده است.