ارج نهادن به میراث فوتبالی اندرو واتسون

از سال 2022 به عنوان سالی تاریخی برای فوتبال انگلیس یاد می شود. شیرهای دوست داشتنی اولین تورنمنت بزرگ خود را در فینال دراماتیک جام ملت های اروپا مقابل آلمان در ومبلی به دست آوردند. پس از 56 سال رنج، یکشنبه، 31 ژوئیه 2022، روزی بود که سرانجام فوتبال به خانه بازگشت. به عنوان یک هوادار مادام العمر آرسنال که با بت یان رایت بزرگ شده ام، به یاد می آورم که وقتی تاریخ ساخت را تماشا می کردم، احساس غرور زیادی کردم.

این کشور گرد هم آمدند تا بازی زیبا را جشن بگیرند – اما برای من، به عنوان طراح و تصویرگر شخصیت، مجذوب داستان های پشت لحظات بزرگ هستم. بنابراین برای من، این فرصتی بود تا در مورد فداکاری هایی که بازیکنان گروه های اقلیت مجبور به انجام بازی مورد علاقه خود شده اند، فکر کنم. به عنوان مثال، بسیاری از بازیکنان زن مجبور بوده اند در حین پیگیری حرفه فوتبال خود، مشاغل تمام وقت خود را حفظ کنند، که اغلب یک عارضه جانبی گاهی اوقات بودجه نامتناسب برای بازی زنان است. و خیلی وقت پیش نبود که بازیکنانی با پیشینه قومی اقلیت تا حد زیادی از این ورزش کنار گذاشته شدند.

اندرو واتسون یک فوتبالیست اسکاتلندی بود که عموماً معتقد بودند اولین فوتبالیست سیاه پوستی بود که در لیگ فوتبال بازی کرد و اولین بازیکن رنگین پوستی بود که در مسابقات جام حذفی انگلیس بازی کرد. اندرو که در سال 1856 در گویان امروزی متولد شد، یکی از تاثیرگذارترین فوتبالیست های زمان خود بود که کاپیتان اسکاتلند بود و تیمش را به پیروزی های تاریخی مقابل انگلیس و ولز رساند. او با تعادل بین کارآفرینی تجاری و حرفه فوتبالش، هم برای اسکاتلند و هم برای انگلیس بازی کرد، معمولاً در پست دفاع کناری.

وقتی از من خواسته شد که یک Doodle اختصاص داده شده به دستاوردهای اندرو بسازم، احساس کردم رویایی به حقیقت پیوسته است. پس از خواندن در مورد زندگی باورنکردنی او، تصمیم گرفتم نه تنها زندگی حرفه ای او را به تصویر بکشم، بلکه مسیر کسانی را که در مسیر او دنبال کرده اند نیز به تصویر بکشم. خیلی زود پس از جشن‌های شادی‌بخش پیروزی شیرزن‌ها، برای من مهم بود که این ارتباط را در Doodle به تصویر بکشم – تا نشان دهم که مشارکت یک نفر می‌تواند یک واکنش زنجیره‌ای مثبت و پایدار ایجاد کند. به همین دلیل است که من به ایده ادغام نسل‌های دیگر در Doodle اکتفا کردم و از این رو طرح‌های اصلی خود اندرو را با یک توپ فوتبال به تصویر می‌کشند که با افتخار دنباله‌روی نسل‌های دیگر در مسیر او می‌رود.