سایت خود را برای رتبه بندی جستجوی بهتر بهینه کنید » ریاضی رتبه

آیا تا به حال احساس کرده اید که در طومار بی پایان نتایج جستجو گم شده اید، یا آرزو کرده اید یک میانبر جادویی برای یافتن آنچه به دنبال آن هستید در وب سایتی با تعداد زیادی صفحه داشته باشید؟

خوب، شما تنها نیستید! اینجاست که صفحه بندی وارد می شود.

صفحه بندی یک تکنیک ناوبری رایج است که در طراحی وب برای تقسیم و ارائه مجموعه های محتوای بزرگ در چندین صفحه استفاده می شود.

اما دست نگه دارید، این داستان صفحه بندی چیزهای بیشتری از ساده کردن ورق زدن صفحات دارد.

صفحه بندی مناسب سئو برای اطمینان از اینکه موتورهای جستجو به طور موثر محتوای صفحه بندی شده را در وب سایت شما خزیده، فهرست بندی و رتبه بندی می کنند، ضروری است.

در این پست، شما به وضوح خواهید فهمید که چگونه صفحه بندی موثر سئو پسند را پیاده سازی کنید، که منجر به افزایش دید و عملکرد در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) می شود.

بنابراین، بدون هیچ مقدمه ای، بیایید شروع کنیم.

صفحه بندی به تقسیم محتوا به صفحات جداگانه برای افزایش ناوبری و خوانایی کاربر اشاره دارد.

این تکنیک معمولاً هنگام ارائه مقادیر زیادی از اطلاعات استفاده می شود که اگر در یک صفحه نمایش داده شوند ممکن است طاقت فرسا باشند.

هر صفحه معمولاً حاوی بخشی از محتوا است و مخاطبان می‌توانند با استفاده از شماره صفحه، دکمه‌های بعدی/قبلی یا سایر عناصر ناوبری در محتوا حرکت کنند.

نمونه صفحه بندی

ساختارهای صفحه بندی متنوع هستند و به تجارب مختلف مخاطبان پاسخ می دهند. انتخاب بستگی به نیازهای خاص وب سایت و کاربران آن دارد.

سه نوع متداول عبارتند از صفحه‌بندی شماره‌دار، اسکرول بی‌نهایت، و دکمه‌های بارگذاری بیشتر.

صفحه بندی شماره دار

صفحه‌بندی شماره‌دار محتوا را به صفحات مجزا تقسیم می‌کند و به مخاطبان اجازه می‌دهد تا با استفاده از شاخص‌های عددی در میان یک سری صفحات حرکت کنند.

برای مثال:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 ...

نمونه صفحه بندی

برای دسترسی به بخش های مختلف محتوا می توانید روی شماره صفحه کلیک کنید.

اسکرول بی نهایت

اسکرول بی نهایت صفحه بندی سنتی را با بارگذاری مداوم محتوا در زمانی که مخاطبان شما صفحه را پایین می روند حذف می کند. این یک تجربه مرور بدون وقفه را فراهم می کند.

به عنوان مثال، فیدهای رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر اغلب از پیمایش بی نهایت استفاده می کنند و به طور خودکار پست های جدید را در حین پیمایش مخاطب بارگذاری می کنند.

دکمه های بیشتر را بارگذاری کنید

دکمه‌های بارگذاری بیشتر، دکمه‌ای را برای دریافت دستی محتوای اضافی به مخاطب ارائه می‌دهند که تعادلی بین صفحه‌بندی سنتی و اسکرول بی‌نهایت ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال، در بسیاری از وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، فهرست‌های محصولات ممکن است دکمه «بارگذاری بیشتر» را در انتها نمایش دهند که به مخاطب این امکان را می‌دهد تا کاتالوگ محصول را بدون پیمایش به صفحه جدید گسترش دهد.

بارگیری دکمه های بیشتر

می توانید به مستندات گوگل زیر مراجعه کنید و ساختار صفحه بندی را که نیازهای شما را برآورده می کند انتخاب کنید.

دستورالعمل های گوگل در مورد ساختارهای صفحه بندی

موتورهای جستجو هنگام برخورد با محتوای صفحه بندی شده با چالش های خاصی مواجه می شوند که به محتوای وب سازمان دهی شده در چندین صفحه اشاره دارد.

این چالش‌ها می‌توانند بر نحوه خزیدن، فهرست‌بندی و رتبه‌بندی صفحات توسط موتورهای جستجو تأثیر بگذارند و به طور بالقوه بر روی دید کلی و رتبه‌بندی محتوا تأثیر بگذارند.

صفحه بندی اگر به درستی مدیریت نشود به طور بالقوه می تواند اثرات نامطلوبی بر سئو داشته باشد. ما در مورد روش هایی صحبت خواهیم کرد که صفحه بندی می تواند به سئو آسیب برساند.

3.1 استفاده از بودجه خزیدن

موتورهای جستجو بودجه خزیدن محدودی را به هر وب سایت اختصاص می دهند و تعیین می کنند که آنها چند بار و چند صفحه را خزنده کنند. مشکل بودجه خزیدن این است که گاهی اوقات Googlebot مجبور است از چندین URL صفحه بندی شده عبور کند تا به صفحات محتوای عمیق تر برسد.

3.2 مشکلات محتوای تکراری

محتوای صفحه بندی شده اغلب شامل نمایش محتوای مشابه یا یکسان در چندین صفحه است.

موتورهای جستجو برای ارائه نتایج متنوع و مرتبط به مخاطبان تلاش می کنند. مواجهه با محتوای یکسان یا تقریباً یکسان در صفحات می تواند منجر به سردرگمی در تعیین مناسب ترین صفحه برای فهرست بندی و رتبه بندی شود.

به عنوان مثال، یک سایت تجارت الکترونیک با فهرست های محصولات صفحه بندی شده ممکن است به طور ناخواسته صفحاتی با توضیحات محصول یکسان ایجاد کند، که ممکن است موتورهای جستجو را در مورد اینکه کدام صفحه ارزشمندترین اطلاعات را ارائه می دهد سردرگم کند.

3.3 ملاحظات تجربه کاربر

موتورهای جستجو ارائه یک تجربه مثبت کاربر را در اولویت قرار می دهند.

تجربه ی کاربر

اگر محتوای صفحه‌بندی شده منجر به تجربه کاربر خسته‌کننده شود، با مسائلی مانند زمان بارگذاری کند یا ناوبری نامشخص، موتورهای جستجو می‌توانند این ملاحظات را در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود لحاظ کنند.

برای مثال، اگر محتوای صفحه‌بندی‌شده یک وب‌سایت ناوبری مناسبی نداشته باشد، مخاطبان ممکن است به سرعت به نتایج جستجو برگردند و به موتورهای جستجو نشان دهند که محتوا ممکن است تجربه رضایت‌بخشی را ارائه نکند.

اکنون که ایده ای از صفحه بندی و اینکه چگونه به سئو آسیب می زند، دارید، بهترین روش هایی را که می توانید دنبال کنید، مورد بحث قرار خواهیم داد.

4.1 از لنگرهای قابل خزیدن استفاده کنید

استفاده از لنگرهای قابل خزیدن برای صفحه بندی بهترین روش برای افزایش قابلیت کشف و رتبه بندی محتوای صفحه بندی شده است.

لنگرهای قابل خزیدن شامل استفاده استراتژیک از تگ های HTML برای هدایت خزنده های موتورهای جستجو از طریق یک سری صفحات است.

دستورالعمل های گوگل در مورد لینک ها

با استفاده از تگ های لنگر شروع کنید: <a></a>، برای گنجاندن محتوایی که می خواهید به پیوند قابل کلیک تبدیل شود. در داخل تگ های لنگر، عبارت را قرار دهید href ویژگی، مشخص کردن مقصد URL برای پیوند. این ویژگی به عنوان آدرسی عمل می کند که پیوند به آن اشاره می کند.

در زمینه محتوای صفحه بندی شده، از rel="next" و rel="prev" ویژگی های درون تگ های لنگر برای نشان دادن رابطه بین صفحات.

به عنوان مثال، در صفحه اول یک سری، استفاده کنید <a href="https://rankmath.com/blog/pagination-seo/page1.html" rel="next">Next Page</a>و در صفحه دوم <a href="https://rankmath.com/blog/pagination-seo/page2.html" rel="prev">Previous Page</a>.

توجه به این نکته ضروری است rel next و prev دیگر توسط گوگل استفاده نمی شود، زیرا ربات های آنها می توانند این صفحات صفحه بندی شده را شناسایی کنند.

با این حال، سایر موتورهای جستجو ممکن است آن را مفید بدانند، و همچنان برای دسترسی به آن توصیه می شود.

4.2 بهینه سازی ساختار URL

هنگام طراحی URL برای محتوای صفحه بندی شده، لازم است بهترین روش ها را برای ساختاری تمیز و کاربرپسند دنبال کنید.

ترکیب کلمات کلیدی مرتبط و حفظ سلسله مراتب منطقی که سازماندهی محتوا را منعکس می کند را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، URL زیر به وضوح نشان می دهد که متعلق به بخش “مقالات” است و دومین صفحه در سری صفحه بندی شده است.

   www.example.com/articles/page/2/

Rank Math تغییر ساختار URL خود را با استفاده از ویرایشگر اسنیپت بسیار آسان می کند.

ویرایش قطعه

در حالی که پارامترها اغلب برای محتوای پویا ضروری هستند، مدیریت موثر آنها برای جلوگیری از مشکلاتی مانند محتوای تکراری و ناکارآمدی خزیدن بسیار مهم است.

از پارامترهای بیش از حد یا غیر ضروری خودداری کنید و از ثبات در URL های صفحه بندی شده اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، پارامترهایی مانند «دسته=کفش» و «صفحه=2» اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهند، اما باید با احتیاط رفتار شوند.

   www.example.com/products/?category=shoes&page=2

پیاده‌سازی یک برچسب متعارف در صفحات صفحه‌بندی شده به جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری کمک می‌کند و اطمینان می‌دهد که موتورهای جستجو نسخه اولیه را تشخیص می‌دهند.

4.3 برای محتوای صفحه بندی شده از URL های متعارف مرجع خود استفاده کنید

هنگامی که با محتوای صفحه بندی شده سروکار دارید، جایی که ممکن است چندین صفحه محتوای مشابه یا یکسانی را به اشتراک بگذارند، راهنمایی موتورهای جستجو در شناسایی نسخه اولیه ضروری است.

تگ canonical با اشاره به نسخه متعارف یا اصلی محتوا به این منظور عمل می کند.

فرض کنید شما یک سری مقالات صفحه بندی شده دارید و هر صفحه دارای ساختار محتوایی یکسان اما با شماره صفحات متفاوت است. به عنوان مثال، همانطور که در زیر نشان داده شده است، یک URL متعارف خود ارجاع در صفحه 2 صفحه وبلاگ خود قرار می دهیم.

نمونه ای از URL متعارف خود ارجاع دهنده

با پیاده سازی URL های متعارف خود ارجاع دهنده به طور مداوم در تمام صفحات صفحه بندی شده، موتورهای جستجو را در درک ساختار و سلسله مراتب محتوای خود راهنمایی می کنید.

4.4 مدیریت متادیتا و سئوی درون صفحه

جان مولر اظهار داشت، ما با صفحه‌بندی مانند صفحات عادی رفتار می‌کنیم. هیچ تفاوتی در رویکرد ما وجود ندارد.»

انگلیسی Google Webmaster Central پاتوق ساعات اداری

عناوین قانع‌کننده‌ای ایجاد کنید که به طور دقیق محتوا را نشان می‌دهند و کلیک‌ها را تشویق می‌کنند. به طور مشابه، توضیحات متا مختصری بنویسید که خلاصه ای را ارائه می دهد و مخاطبان خود را برای کاوش بیشتر ترغیب می کند.

برای جلوگیری از مشکلات محتوای تکراری و کمک به موتورهای جستجو برای درک منحصر به فرد بودن هر صفحه، اطمینان حاصل کنید که برچسب‌های عنوان و توضیحات متا در محتوای صفحه‌بندی شده منحصر به فرد هستند. جزئیات خاص مربوط به هر صفحه را با حفظ یکپارچگی درج کنید.

در مثال زیر، عنوان و توضیحات متا برای صفحه 2 یک سایت اکتشاف طبیعت برای جلب توجه و ارائه یک ایده مختصر از محتوای منحصر به فرد ایجاد شده است.

<title>Adventure Unleashed: Explore the Wild - Page 2</title> 
<meta name="description" content="Embark on a thrilling journey through untouched landscapes. Page 2 offers insights into rare wildlife encounters.">

4.5 صفحات صفحه بندی شده را در نقشه سایت قرار ندهید

حذف صفحات صفحه‌بندی‌شده از نقشه‌های سایت XML بهترین روش SEO است که با هدف بهبود کارایی خزیدن انجام می‌شود.

با حذف URL های صفحه بندی شده منفرد، می توانید از تفسیر هر صفحه به عنوان یک موجودیت مجزا توسط موتورهای جستجو جلوگیری کنید و از مشکلات احتمالی خزیدن و نمایه سازی ناکارآمد جلوگیری کنید. این رویکرد تضمین می کند که موتورهای جستجو فهرست بندی صفحات مهم با محتوای منحصر به فرد و ارزشمند را در اولویت قرار می دهند و استفاده از بودجه خزیدن را بهینه می کنند.

در حالی که محتوای صفحه‌بندی شده همچنان می‌تواند از طریق روش‌های دیگر خزیده شود، حذف آن از نقشه‌های سایت XML دید استراتژیک‌تری و متمرکزتری از ساختار وب‌سایت ارائه می‌دهد.

5 نتیجه

بهینه سازی نحوه مدیریت وب سایت شما با محتوای صفحه بندی شده برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو مهم است.

انتخاب ساختار صفحه‌بندی مناسب، استفاده از لینک‌های قابل خزیدن، و افزودن عناوین و توضیحات جذاب، پیمایش صفحات شما را برای کاربران و موتورهای جستجو آسان‌تر می‌کند.

سئوی صفحه بندی فرآیندی مستمر است که وقتی به درستی انجام شود، تفاوت زیادی در عملکرد وب سایت شما ایجاد می کند.

اگر این پست را دوست دارید، به ما اطلاع دهید توییت کردن @rankmathseo.