نحوه بهینه سازی هزینه های ذخیره سازی ابر

برای مشاوره تخصصی بیشتر در مورد بهینه سازی هزینه های رایانش ابری ، مقاله ما را بخوانید بهینه سازی هزینه ابر: بهترین روش ها برای گزارش فناوری اطلاعات.

انتقال داده ها به فضای ابری می تواند راهی عالی برای صرفه جویی در هزینه باشد. با هزینه هایی که فقط به ازای هر گیگابایت سکه اندازه گیری می شود ، فضای ذخیره سازی ابری ممکن است بسیار ارزان تر باشد – نیازی به ذکر نیست قابل اطمینان تر و مدیریت آن آسان تر از زیرساخت های ذخیره سازی پیش فرض است. با این حال آن سکه ها به ازای هر گیگابایت با گذشت زمان جمع می شوند. اگر مراقب کنترل هزینه های ذخیره سازی ابر خود نباشید ، ممکن است با یک پایان دهید کل صورتحساب ذخیره سازی که بسیار بیشتر از چیزی است که شما به آن امیدوار بودید.

با در نظر داشتن این چالش ، در اینجا خلاصه ای از بهترین روش ها برای به حداقل رساندن هزینه های ذخیره سازی ابر بدون از بین بردن قابلیت اطمینان و عملکرد ذخیره سازی وجود دارد.

1. سرویس ذخیره سازی ابری کم هزینه را انتخاب کنید.

احتمالاً بهترین راه برای کاهش کل هزینه ذخیره سازی ابری این است که مطمئن شوید کمترین هزینه بستر ذخیره سازی را از ابتدا انتخاب کرده اید.

در بسیاری از موارد ، این به معنی است انتخاب یک ارائه دهنده ابر “جایگزین”، به جای یکی از ابرهای عمومی “سه بزرگ”. خدمات وب آمازون (AWS) ، Microsoft Azure و Google Cloud Platform (GCP) همه خدمات ذخیره سازی مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند ، اما احتمالاً قیمت گذاری بهتری را از فروشندگان ابری که در زمینه ذخیره سازی تخصص دارند ، پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال ، Wasabi و Backblaze ، قیمت ذخیره سازی را نشان می دهند که بخشی از قیمت ابرهای بزرگ است.

نکته مهم در اینجا این است که ارائه دهندگان ذخیره سازی ذخیره سازی ابری ممکن است تمام ویژگی های مورد نیاز شما را ارائه ندهند. آنها معمولاً فقط ذخیره سازی اشیا را ارائه می دهند که معادل خدماتی مانند AWS S3 و Azure Blob Storage است. آنها معمولاً فضای ذخیره سازی بلوک یا مجموعه گسترده ای از پایگاه داده را که می توانید در یک پلتفرم ابری Big Three پیدا کنید ، ارائه نمی دهند و همچنین انواع دیگری از سرویس های ابری مانند ماشین های مجازی را نیز ارائه نمی دهند که ممکن است بخواهید در همان ابری اجرا کنید. شما داده های خود را ذخیره می کنید

نکته نهایی: اگر فقط به ذخیره سازی اشیا احتیاج دارید ، حتماً خدمات و قیمت گذاری ارائه دهندگان ابر با نام کوچکتر را ارزیابی کنید. بسته به نیاز شما و موارد استفاده ، این فروشندگان ممکن است بتوانند فضای ذخیره سازی مورد نیاز شما را با هزینه قابل توجهی کمتر از AWS ، Azure یا GCP تحویل دهند.

2. سرویس ذخیره سازی مناسب را انتخاب کنید.

اگر تصمیم دارید داده ها را در ابری ذخیره کنید که انواع مختلفی از خدمات ذخیره سازی را ارائه می دهد ، مطمئن شوید که مقرون به صرفه ترین نوع ذخیره سازی را برای نیازهای خود انتخاب کرده اید.

به طور معمول ، ذخیره سازی شی ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای ذخیره سازی داده ها در فضای ابری است. اما بسته به کاری که با داده انجام می دهید ، با استفاده از گزینه ذخیره سازی دیگر ، ممکن است هزینه کلی کمتری داشته باشید. به عنوان مثال ، داده هایی که باید به روشی خاص پردازش شوند ، ممکن است در یک پایگاه داده بهتر ذخیره شوند ، جایی که می توان آن را به گونه ای ساخت که زمان (و به طور گسترده ای ، پول) برنامه های شما برای مصرف و تجزیه و تحلیل آن صرف شود. با ذخیره سازی اشیا ، توانایی کمی در ساختار داده ها دارید ، که می تواند تجزیه و تحلیل را گران کند.

3. از کلاسهای ذخیره سازی یا طبقات استفاده کنید.

در بسیاری از سیستم عامل های ابری عمومی ، خدمات ذخیره سازی اشیا in در “کلاس” های مختلف (اصطلاح AWS و GCP استفاده می شود) یا “ردیف” (اصطلاحات Azure) در دسترس هستند. کلاس یا ردیف استاندارد ذخیره سازی گرانترین است. با انتخاب ذخیره داده در ردیف کم هزینه می توانید پس انداز کنید. مفهوم اینجا کاملاً شبیه است استراتژی های طبقه بندی ذخیره سازی در محل.

معامله معمولاً بدین صورت است که گزینه های ذخیره سازی با هزینه کم ، سطح عملکرد پایین تری را ارائه می دهند. داده های ذخیره شده در این طبقات بلافاصله قابل دسترسی نیستند. خواندن آن ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. در صورت دسترسی مستمر به داده ها ، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های اضافی باشید.

بسته به کاری که با داده های خود انجام می دهید ، طبقه ها یا کلاسهای ذخیره سازی کم هزینه ممکن است روش خوبی برای کاهش هزینه ذخیره سازی ابری شما باشد. داده های بایگانی که انتظار ندارید به طور منظم به آنها دسترسی داشته باشید ، یک گزینه مناسب برای طبقات کم هزینه است. داده هایی که برنامه های شما باید مرتباً بخوانند یا بنویسند ، نیستند.

4- از سیاست های چرخه عمر داده های ابری استفاده کنید.

اگر شما نیاز دارید که داده های شما در یک کلاس ذخیره سازی استاندارد باشد ، اما نه بار دیگر؟ اینجاست که سیاست های چرخه عمر داده ها وارد می شود. در اکثر ابرهای عمومی ، می توانید خط مشی هایی بنویسید که به طور خودکار داده ها را از یک کلاس یا ردیف ذخیره سازی به طبقه دیگر منتقل کند. این سیاست ها با اطمینان از اینکه داده ها را در کلاس با هزینه بیشتر از آنچه که نیاز دارید نگه ندارید ، در هزینه شما صرفه جویی می کنند.

سیاست های چرخه زندگی یک روش عالی برای کاهش هزینه های ذخیره سازی ابر شما است ، اگر به عنوان مثال ، داده های گزارش را در اختیار داشته باشید که در صورت نیاز برای دسترسی به آنها برای اهداف عیب یابی ، ابتدا باید آنها را در دسترس قرار دهید. هنگامی که سیاههها قدیمی تر می شوند و احتمال کمتری وجود دارد ، می توانید با استفاده از سیاست چرخه زندگی ، آنها را به طور خودکار به یک طبقه کم هزینه منتقل کنید.

5. در مورد قابلیت اطمینان داده هوشمند باشید.

محافظت از داده ها در برابر در دسترس نبودن موقتی یا از بین رفتن دائمی به طور معمول برای هر سازمانی در اولویت است. حتی ممکن است یکی از دلایل انتقال داده ها به ابر از قبل باشد: شما معتقدید که ابر نسبت به زیرساخت های داخلی شما قابل اعتمادتر است.

گفته شد ، مهم است که توازن قابلیت اطمینان داده ها با هزینه انجام شود. سطح پیش فرض در دسترس بودن که اکثر ارائه دهندگان ابر بسیار خوب هستند. به عنوان مثال آمازون معروف قول می دهد “11 9s” از دوام برای داده های ذخیره شده در سرویس S3 آن. اگر با احتمال 0.000000001 درصدی از دست دادن اطلاعات راحت هستید و به آمازون اعتماد دارید که به قول های خود عمل می کند ، دوام پیش فرض S3 باید به اندازه کافی برای شما مناسب باشد.

از طرف دیگر ، ممکن است به قابلیت اطمینان بیشتری نیز نیاز داشته باشید. در این صورت ، می توانید داده های خود را در چندین منطقه یا مناطق در دسترس بودن ابر آینه کنید یا حتی نسخه های اضافی را در ابرهای مختلف ذخیره کنید. با این کار در صورت خرابی زیرساخت های ابری ، احتمال ایمن و در دسترس بودن داده های شما افزایش می یابد. اما همچنین به میزان قابل توجهی به هزینه های ذخیره سازی شما نیز می افزاید.

از هر رویکردی که استفاده کنید ، حتماً تجزیه و تحلیل هزینه و سود را انجام دهید تا مطمئن شوید هزینه آن ارزش دارد. هر چقدر هم که برای ذخیره سازی ابر هزینه کنید ، هرگز نمی توانید به طور کامل ، 100٪ در دسترس بودن را تضمین کنید.

6. بیش از آنچه که نیاز دارید داده ذخیره نکنید.

سرانجام ، می توانید با اطمینان از اینکه داده ها را فقط در صورت نیاز در ابر ذخیره می کنید ، هزینه های ذخیره سازی ابر را به حداقل برسانید.

این نکته باید واضح باشد ، اما با توجه به سهولت بارگذاری داده ها در ابر – و چقدر سخت است که به محض حضور در آنها ردیابی شود – شما ممکن است به طور ناخواسته به محیط های ابر پف کرده و پر از داده هایی برسید که در نهایت دیگر نیازی به نگهداری ندارد یا باید دوباره در محل منتقل شود.

برای محافظت در برابر خطرات مانند این ، مطمئن شوید که از ساختار استراتژی ذخیره سازی ابر خود مطلع هستید و می دانید کدام داده در کجا زندگی می کند. همچنین می توانید از ویژگی های برچسب گذاری که در اکثر سرویس های ذخیره سازی cloud وجود دارد برای برچسب گذاری داده ها و یافتن آن آسان تر استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر به دلایل انطباق مجبورید بعضی از داده ها را برای مدت زمان مشخصی در اطراف خود نگه دارید ، می توانید از برچسب ها برای برچسب زدن به این داده ها استفاده کنید و سپس آنها را پس از پایان دوره نگهداری اجباری حذف کنید.

نتیجه

فضای ذخیره سازی ابر می تواند ارزان قیمت باشد ، اما تنها در صورت دسترسی هوشمندانه به آن. حتماً پلتفرم مناسب ابر ، خدمات ذخیره سازی مناسب و استراتژی های مدیریت داده مناسب را انتخاب کنید تا هزینه ذخیره سازی ابری خود را تا حد ممکن پایین نگه دارید.