پشتیبانی جدید برای پیشرفت هوش مصنوعی در اروپای مرکزی و شرقی

این هفته Google پشتیبانی خود را از INSAIT، موسسه علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و فناوری در صوفیه، بلغارستان، گسترش داد. این سرمایه گذاری جدید بیش از 2 میلیون دلار تعهد ما را برای تقویت تحقیقات هوش مصنوعی و توسعه استعدادها در اروپای مرکزی و شرقی تأیید می کند.

این بودجه بیش از 1 میلیون دلار منابع رایانش ابری، از جمله دسترسی به واحدهای پردازش تنسور (TPU) Google Cloud را در اختیار INSAIT قرار خواهد داد. این پردازنده‌های قدرتمند به‌طور خاص برای حجم‌های کاری یادگیری ماشینی طراحی شده‌اند و دسترسی به آن‌ها، محققان INSAIT را قادر می‌سازد تا مدل‌های اساسی بسازند و تحقیقات پیشگامانه‌ای در هوش مصنوعی انجام دهند.

1 میلیون دلار باقیمانده به تأمین بودجه هشت بورس تحصیلی دکترا تحت همکاری Google-INSAIT اختصاص خواهد یافت. این ابتکار با هدف جذب و حمایت از باهوش ترین ذهن ها در منطقه، پرورش نسل جدیدی از متخصصان هوش مصنوعی است.

این سرمایه گذاری مبتنی بر حمایت اولیه ما از INSAIT است که با کمک مالی 3 میلیون دلاری در سال 2022 برای منابع محاسباتی و بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با استعداد آغاز شد. محققان گوگل همچنین به راهنمایی دانشجویان دکتری INSAIT کمک می کنند.

حمایت از ماموریت INSAIT

ما بر این باوریم که اروپای مرکزی و شرقی پتانسیل بکر و عظیمی در زمینه هوش مصنوعی دارد. در حالی که این منطقه محل انبوه استعدادها است، در تحقیقات هوش مصنوعی کمتر نشان داده شده است. با سرمایه گذاری در مؤسساتی مانند INSAIT، ما می خواهیم به تغییر آن کمک کنیم.

INSAIT که در سال 2022 راه اندازی شد، به یک مرکز تحقیقاتی پیشرو در منطقه تبدیل شده است. ماموریت آن ایجاد یک محیط تحقیقاتی در سطح جهانی است که استعدادهای برتر را جذب، توسعه و حفظ کند و در نهایت یک اقتصاد پیشرفته با فناوری پیشرفته در بلغارستان را پرورش دهد. و به گفته پروفسور مارتین وچف، بنیانگذار و مدیر علمی INSAIT، این آخرین پشتیبانی نشان می دهد که INSAIT در مسیر درستی قرار دارد.

ما با هم در حال ساختن آینده‌ای روشن‌تر برای هوش مصنوعی هستیم – آینده‌ای که برای همه فراگیرتر، نوآورانه‌تر و تاثیرگذارتر باشد.