چگونه اولین نوت بوک آزمایشی هوش مصنوعی گوگل را امتحان کنیم

NotebookLM یک محصول آزمایشی است که برای استفاده از قدرت و نوید مدل‌های زبانی جفت‌شده با محتوای موجود شما برای به دست آوردن سریع‌تر بینش‌های مهم طراحی شده است. آن را به عنوان یک دستیار تحقیقاتی مجازی در نظر بگیرید که می تواند حقایق را خلاصه کند، ایده های پیچیده را توضیح دهد، و ارتباطات جدید را طوفان فکری کند – همه بر اساس منابعی که انتخاب می کنید.

یک تفاوت کلیدی بین NotebookLM و چت ربات‌های سنتی هوش مصنوعی این است که NotebookLM به شما امکان می‌دهد مدل زبان را در یادداشت‌ها و منابع خود «پیاده‌سازی» کنید. Source-grounding به طور موثر یک هوش مصنوعی شخصی ایجاد می کند که با اطلاعات مربوط به شما آشنا باشد. از امروز، می‌توانید NotebookLM را در Google Docs خاصی که انتخاب می‌کنید، پایه‌گذاری کنید، و ما به زودی قالب‌های دیگری را اضافه خواهیم کرد.

هنگامی که Google Docs خود را انتخاب کردید، می توانید سه کار را انجام دهید:

 • دریافت خلاصه: هنگامی که برای اولین بار یک Google Doc را به NotebookLM اضافه می کنید، به طور خودکار خلاصه ای را همراه با موضوعات کلیدی و سوالاتی که باید بپرسید ایجاد می کند تا درک بهتری از مطالب داشته باشید.
 • سوال بپرس: وقتی برای غواصی عمیق‌تر آماده شدید، می‌توانید درباره اسنادی که آپلود کرده‌اید سؤال بپرسید. مثلا:
  • یک دانشجوی پزشکی می‌تواند یک مقاله علمی در مورد علوم اعصاب آپلود کند و به NotebookLM بگوید «واژه‌نامه‌ای از اصطلاحات کلیدی مرتبط با دوپامین ایجاد کند».
  • نویسنده‌ای که روی زندگی‌نامه کار می‌کند می‌تواند یادداشت‌های تحقیقاتی را آپلود کند و سؤالی مانند: «تمام زمان‌هایی که هودینی و کانن دویل با هم تعامل داشتند را خلاصه کنید».
 • ایجاد ایده: NotebookLM فقط برای پرسش و پاسخ نیست. ما متوجه شدیم که برخی از قابلیت‌های لذت‌بخش‌تر و مفیدتر آن زمانی است که می‌تواند به افراد کمک کند تا ایده‌های خلاقانه جدیدی ارائه دهند. مثلا:
  • یک سازنده محتوا می‌تواند ایده‌های خود را برای ویدیوهای جدید آپلود کند و بپرسد: “یک فیلمنامه برای یک ویدیوی کوتاه در این موضوع ایجاد کنید.”
  • یا کارآفرینی که پول جمع می کند می تواند پیشنهاد خود را آپلود کند و بپرسد: “سرمایه گذاران بالقوه چه سوالاتی می پرسند؟”
مطالب پیشنهادی  18 نکته Google Scholar که همه دانش آموزان باید بدانند

در حالی که به نظر می رسد منبع پایه NotebookLM خطر “توهمات” مدل را کاهش می دهد، همیشه مهم است که پاسخ های هوش مصنوعی را در برابر منبع اصلی خود بررسی کنید. هنگامی که از چندین منبع استفاده می کنید، ما با همراه کردن هر پاسخ با نقل قول، بررسی واقعیت را آسان می کنیم و مرتبط ترین نقل قول های اصلی از منابع شما را به شما نشان می دهیم.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور