Google Arts & Culture، محله‌های چینی را در سراسر ایالات متحده جشن می‌گیرد

به‌عنوان نویسنده کتاب آشپزی چینی آمریکایی، مدت‌هاست که در محله‌های چینی در زادگاهم سانفرانسیسکو و نیویورک، خانه‌ام برای بیش از 40 سال، رفت و آمد داشته‌ام. من همیشه چیز جدیدی برای کشف پیدا می‌کنم – از کسب‌وکارها و رستوران‌های چند نسلی گرفته تا بازارهای مواد غذایی، نانوایی‌ها و چای‌فروشی‌های حبابی که بازدیدکنندگان را از همه گوشه‌های جهان گرد هم می‌آورند. وقتی همه‌گیری COVID-19 در سال 2020 فرا رسید، من با وحشت دیدم که اطلاعات نادرست و بیگانه‌هراسی فشار بیشتری را بر این جوامع در معرض خطر وارد می‌کند. و من خود را متعهد به افزایش آگاهی عمومی ابتدا با ایجاد مستندهای ویدئویی، سپس انجام مصاحبه های بی شماری با رسانه ها و راه اندازی کمپین های رسانه های اجتماعی کردم. من همچنین با سازمان‌های اجتماعی برای جمع‌آوری پول و ارائه حمایت‌های مالی ضروری به محله چینی‌ها کار کردم.

امیدوارم این داستان‌ها شما را تشویق کند که از محله چینی‌های محلی خود دیدن کنید و از کسب‌وکارهای آن‌ها حمایت کنید تا برای نسل‌های آینده آنجا باشند. پس از همه، بدون حمایت ما، محله های چینی زنده نخواهند بود.

برای شروع، در اینجا چند چیز برای کاوش در Google Arts & Culture آورده شده است.

 • از ابتدا شروع کنید: نگاهی عمیق به تاریخ محله های چینی داشته باشید. روایت‌هایی را کاوش کنید که تاریخ محله‌های چینی را در سراسر ایالات متحده، از اولین صاحبان مشاغل کوچک گرفته تا خانه‌های اپرای چین، ردیابی می‌کنند.
 • امروز محله های چینی را کاوش کنید: محله های چینی امروزه مراکز پر جنب و جوش تنوع فرهنگی هستند. از صنعتگران متخصص، تا سنت‌های آشپزی در حال تکامل، تا باشگاه‌های اجتماعی، برخی از عواملی را که امروزه محله‌های چینی را بسیار پویا کرده است، کشف کنید و ارتباط عمیق مردم با محله‌های چینی را درک کنید.
  • به اتحاد هنرهای آسیایی آمریکایی بپیوندید تا یاد بگیرید چگونه در طول سال جدید قمری، که به عنوان پرسپریتی نیز شناخته می شود، لو هی بسازید تا از موفقیت در سال پیش رو اطمینان حاصل کنید.
  • سایت باستانی محله چینی ریورساید، یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های محله چینی‌ها در ایالات متحده را کاوش کنید و در مورد تاریخچه، حفاظت و گروه‌های اجتماعی که از ادامه آن به عنوان محلی برای اجتماع و تعلق حمایت می‌کنند، مطلع شوید.
  • سنگ بنای منطقه بین‌المللی محله چینی سیاتل را کشف کنید: محل تجمع مهمی که غرق در تاریخ و اهمیت فرهنگی است. به آمریکایی‌های جزیره‌ای آسیایی و اقیانوس آرام در حفاظت تاریخی بپیوندید تا پارک هینگ هی را کشف کنند – یک مکان گردهمایی ارزشمند که روح پر جنب و جوش محله چینی‌ها در آن زنده می‌شود.
 • به آینده محله های چینی نگاه کنید: درباره کارهای حیاتی که سازمان ها و جوامع برای حفظ شخصیت و میراث منحصر به فرد محله های چینی آمریکا انجام می دهند، بیاموزید. از تعهد آنها برای اطمینان از اینکه این گنجینه های فرهنگی همچنان برای نسل های آینده شکوفا می شوند الهام بگیرید.
  • در سال 2023، محله چینی‌های فیلادلفیا یکی از دو محله چینی‌ها بود (دیگری محله چینی-منطقه بین‌المللی سیاتل) به 11 مکان تاریخی در خطر انقراض National Trust's معرفی شد. درباره کارهایی که برای حمایت از این محله و افرادی که آن را خانه می نامند، بیشتر بدانید.
  • محله چینی مونترال: آیا می دانستید که تنها محله چینی زبان فرانسه در آمریکای شمالی در مونترال، کانادا واقع شده است؟ با چالش های حفظ این محله آشنا شوید.
  • محله چینی های لس آنجلس: یکی از قدیمی ترین محله های لس آنجلس را کاوش کنید – خانه جمعیتی متنوع که مدارس، مشاغل، سازمان های خدمات رسانی به جامعه و غیره تاسیس کرده اند.

محله های چینی آمریکا به عنوان مراکز فرهنگی پر جنب و جوش، مظهر تاریخ و هویت غنی برای آمریکایی های آسیایی-آمریکایی است. این محله‌ها فقط فضاهای فیزیکی نیستند، بلکه یادگارهای زنده‌ای برای نسل‌های مهاجری هستند که با رویاها و عزم راسخ وارد شده‌اند و جوامعی را شکل می‌دهند که اثری پاک‌ناپذیر در آمریکا بر جای گذاشته‌اند. با این حال، محله های چینی با تهدیداتی برای موجودیت خود و از دست دادن میراث ارزشمند خود مواجه هستند. اجازه دهید اطمینان حاصل کنیم که محله‌های چینی همچنان به عنوان مراکز حیاتی تبادل فرهنگی، توانمندسازی جامعه و حفظ تاریخی برای نسل‌های آینده رشد می‌کنند.

گریس یانگ نویسنده کتاب آشپزی و مورخ آشپزی برنده جایزه است که طرفداری از محله چینی ها جایزه بشردوستانه سال بنیاد جیمز بیرد و جایزه جولیا کودک را به دست آورده است. درباره ی بیشتر بدانید کار یانگ از محله‌های چینی حمایت می‌کند.