معامله تسلیحاتی انویدیا با نگرانی های نظارتی تازه در بریتانیا مواجه شد

تلاش مداوم انویدیا برای خرید Arm، پس از اینکه سازمان بازار رقابت بریتانیا (CMA) اعلام کرد این معامله به بررسی بیشتر نیاز دارد، با یک مانع دیگر روبرو شده است.

دولت گزارش فاز 1 CMA را منتشر کرد، که توصیه می‌کند بررسی فاز 2 پس از یافتن این معامله “ممکن است منجر به کاهش قابل توجه رقابت در چهار بازار کلیدی شود.”

مراکز داده، اینترنت اشیا، خودرو و بازی‌ها مناطق مورد نگرانی بودند که گزارش نهایی توسط دبیر دیجیتال کشور در 24 هفته ارائه می‌شود و یک تمدید هشت هفته‌ای دیگر نیز روی میز قرار دارد.

بررسی فاز 2 هم زمینه های رقابت و هم زمینه های امنیت ملی را پوشش می دهد.

خرید “خطرهای خفه کننده نوآوری”

این شرکت مستقر در سانتا کلارا به دنبال خرید Arm با مبلغی حدود 54 میلیارد دلار است و این دو در حال حاضر قصد دارند یک آزمایشگاه هوش مصنوعی در مقر Arm در کمبریج ایجاد کنند، که به عنوان بخشی از استراتژی تصاحب تلقی می شود.

CPU های مبتنی بر بازو نیز قرار است گواهینامه ای برای اجرای نرم افزار AI Enterprise انویدیا در 12 ماه دریافت کنند.

اما از زمان اعلام آن در سپتامبر گذشته، معامله Arm انویدیا از یک موضوع نظارتی به موضوع بعدی تغییر کرده است.

مشکلات بریتانیا از زمانی آغاز شد که وزیر امور خارجه قبلی در امور دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش، اخطاریه مداخله منافع عمومی را در مورد این خرید صادر کرد.

موضوع مطرح شده در آن زمان مربوط به زمینه های امنیت ملی بود. این نگرانی‌ها سپس CMA را برانگیخت تا تحقیقات فاز 1 را که امنیت ملی و همچنین رقابت را پوشش می‌دهد، آغاز کند.

CMA در اوایل سال جاری گفت که این خرید به دنبال «تعداد قابل توجهی» از شکایات رقبا، خطر خفه کردن نوآوری و آسیب رساندن به رقبا را دارد.

در همان زمان، دولت تحقیقاتی را به دلایل امنیت ملی انجام داد.

دور از بریتانیا، تنظیم‌کننده‌های آمریکایی موانع احتمالی دیگری را ایجاد کرده‌اند.

Nvidia در طول درآمدهای سه ماهه خود گفت که کمیسیون تجارت فدرال “نگرانی” خود را در مورد این معامله ابراز کرده است، اما در حال گفتگوهای فعال با آژانس است.

این شرکت تراشه گفت که همچنان به “مزایای و مزایای خرید برای Arm، دارندگان مجوز آن و صنعت” اعتقاد دارد.

شروع به دیدن یک الگو در اینجا

جدای از نگرانی های ایالات متحده و بریتانیا، تنظیم کننده های اتحادیه اروپا در طول تابستان در مورد اینکه آیا انویدیا به قول خود در اجازه دادن به شرکت های رقیب برای دسترسی عادلانه به طرح های Arm پس از انجام معامله عمل می کند یا خیر، بحث کردند.

مانع دیگر در قالب تلاش برای کودتا توسط رهبر بخش چینی آرمز بود.

مدیرعامل Arm China، آلن وو، تلاش کرد شرکت را به عنوان یک نهاد جداگانه به نام Alphatecture تغییر مکان دهد و به مشتریان فعلی در صورت سرمایه گذاری در شرکت جدید تخفیف هایی ارائه کرد.

هیئت مدیره سپس به برکناری او رأی مثبت داد، تنها برای اینکه وو به قدرت بچسبد زیرا او مالک مهر شرکت، نماینده ملموس و شواهد قانونی فعالیت های شرکت در خارج از کشور است.

مدیر عامل به عنوان شریک کنترل قانونی Arm China قدرت کامل را در اختیار داشت و اطلاعات امنیتی خود را برای جلوگیری از ورود کارکنان Arm به محل استخدام کرد و همه مخالفان را اخراج کرد.

Arm گفت: “به داشتن یک رابطه کاری موفق با تیم Arm China در حمایت از رشد آنها ادامه می دهد، و ساختار و مالکیت JV از زمان شروع آن در سال 2018 بدون تغییر باقی مانده است.”