نام دامنه چیست؟ – چگونه ccTLD ها به Startups

هک می شوند

Victor MaVictor Ma

در مناظر اینترنت.

طی 10 سال گذشته ، افزایش قابل توجهی در شروع فعالیت های فناوری و شرکت های جدید با استفاده از دامنه های سطح بالا کد کشور (ccTLD) به جای سنتی و قدیمی ، دامنه های افزودنی مانند .com ، .net ، و .org

بسیاری اوقات یک شرکت راه اندازی شده برای اولین بار در هنگام راه اندازی ccTLD انجام می شود و اگر / اگر شرکت به اندازه کافی جذب شود ، دامنه منطبق با دامنه .com را با فرض دامنه برای فروش و در بودجه آنها موجود است.

اما تعداد شرکتهایی که پسوند دامنه کد کشور خود را ترجیح می دهند بسیار زیاد است. بیایید عمیقاً به ccTLD ها بپردازیم و ببینیم کدام یک از آنها برای چه اهدافی تصویب می شوند و آینده ccTLD ها چگونه می تواند باشد.

اکنون ، وقتی صحبت از ccTLD است در این موارد استفاده ، ما در مورد هک دامنه صحبت نمی کنیم (به عنوان مثال blo.gs ، del.icio.us ، itun.es). از نظر فنی ، این هک های دامنه با مارک های ccTLD ، .gs برای جنوب جورجیا و جزایر ساندویچ جنوبی ، .us برای ایالات متحده و .es برای اسپانیا مارک گذاری می شوند ، اما آنها به همان روشی که ما با فناوری مشاهده کرده ایم استفاده نمی شوند. شرکت ها از آنها در 10 سال گذشته استفاده کرده اند.

در واقع blo.gs و del.icio.us هر دو در سال 2005 خریداری شدند و اپل از سال 2010 از itun.es استفاده می کند. به نظر می رسد روند فعلی ccTLD ها توسط استارت آپ های فناوری تقریباً از سال 2011-2012 انتخاب شده است.

IO

محبوب ترین ccTLD در فناوری طی 8 سال گذشته به پسوند اختصاص یافته به سرزمین اقیانوس هند انگلیس می رود ، گروهی از جزایر در اقیانوس هند. پسوند .io یک پسوند “استفاده عمومی” است که توسط شرکت های فناوری به عنوان مخفف “ورودی / خروجی” پذیرفته شد – اساساً ، بسیاری از مارک ها متوجه شدند که نام آنها در .com گرفته شده است (حتی با پسوندها و پیشوندهایی مانند “دریافت” “استفاده از” “HQ”) و شروع به استفاده از نام تجاری خود را در .IO به جای.

شرکتهایی که از .io استفاده می کنند عبارتند از: atom.io ، bloom.io ، pronto.io ، tray.io ، cobalt.io و بسیاری دیگر. خواهید دید که پسوند دامنه .io انواع مختلفی از شرکت ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، زیرا این یک ccTLD با کاربرد عمومی و مستقیم ترین جایگزین برای دامنه .com در نظر گرفته می شود. آنگویلا ، قلمرو انگلیس در دریای کارائیب ، به ccTLD .ai اختصاص داده شده است و آنها عظیم مشاهده کرده اند

AI

افزایش ثبت دامنه در طی چند سال گذشته. پسوند .ai توسط شرکت های “هوش مصنوعی” مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از آنها به شرکت های میلیاردی تبدیل شده اند.

ثبت دامنه به طور مستقیم در سطح دوم پسوند .ai از سال 2009 امکان پذیر است ، اما فناوری اصلی برای هوش مصنوعی و مهمتر از همه ، روش پذیرش ccTLD برای دوگانه است. اهداف ، هنوز در ابتدای راه بود.

حدوداً در سال 2015-2016 بود که شرکت های هوش مصنوعی واقعاً شروع به استفاده از .ai در مارک تجاری خود به عنوان پسوند ترجیحی خود کردند. یک خواننده اولیه x.ai بود ، یک دستیار شخصی هوشمند که از هوش مصنوعی پشتیبانی می کند. از آن زمان ، شرکت هایی مانند argo.ai (ارزیابی 7.5 میلیارد دلار از ژوئیه 2020) ، Obser.ai (88 میلیون دلار افزایش بودجه) و drive.ai (خریداری شده توسط اپل) از پسوند محبوب .ai استفاده کرده اند.

تعداد استارت آپ های در AI افزایش می یابد که در واقع پسوند دامنه .ai را بر دامنه .com ترجیح می دهند.

در واقع ، این افزونه محبوبیت زیادی کسب کرده است ، رجیستری اکنون میزبان حراجهای سفارش مجدد ماهانه برای دامنه های منقضی شده است.

AR h2>

آرژانتین امسال ثبت دامنه های سطح دوم را مستقیماً در .AR امسال منتشر کرد و ما در حال حاضر شاهد واقعیت افزوده هستیم شرکت ها این فرمت را برای معنای دوگانه خود اتخاذ می کنند. شرکت هایی مانند fuse.AR از آن برای محتوای ویدئویی AR ، hire.AR از آن برای مشاغل واقعیت افزوده و منابع.AR استفاده می کنند و از آن برای منابع واقعیت افزوده استفاده می کنند. در حالی که هنوز یک دامنه دامنه جدید در سطح دوم است ، از قبل مشخص شده است که مسیر سطح .AI با واقعیت افزوده به سرعت تبدیل به یک پلت فرم جدید محاسباتی می شود که شرکت هایی مانند اپل ، گوگل و فیس بوک در آن سرمایه گذاری می کنند.

برنامه افزودنی در 3 مرحله منتشر شد ، ابتدا برای ثبت نام کنندگان دامنه که از سال 2015 دارای مطابقت .com.ar و .net.ar بودند ، دومین بار برای اولین بار ارائه شد (مگر اینکه چندین متقاضی وجود داشته باشد ، سپس ادامه یافت) به یک قرعه کشی انجام می شود) ، و سومین و موجودترین حالت در دسترس بودن عمومی است

VC

شرکتهای سرمایه پذیر (VC) این دامنه دامنه را از سنت وینسنت و گرنادینها از حدود گذشته اواسط اواخر دهه 2000 ، اما در 5 سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است ، به سرعت پسوند برای VC ترجیح داده می شود. شرکت هایی مانند wing.vc ، boost.vc ، acme.vc و بسیاری از شرکت های دیگر از پسوند استفاده کرده اند.

Human.vc پسوند را بسیار دوست داشت حتی دامنه یک حرف را به دست آوردند h.vc مستقیماً از خود رجیستری است.

برخی از پچ پچ های .vc برای “ارز مجازی” و “کنفرانس مجازی” مورد استفاده قرار گرفته است – اما متوجه می شویم که تنها مورد واقعی استفاده برای این نوع دامنه ها معمولاً یکی از دامنه ها است. VC بیش از هر چیز مخفف سرمایه خطرپذیر است و این نوع تصویبی است که از این پسوند دامنه مشاهده می کنیم.

.GG

این یکی جالب است که واقعاً شبیه بقیه نیست. این معمولاً مخفف مخفف یک صنعت یا یک فناوری مانند .ai و .ar نیست ، اما به شدت توسط شرکت ها در بازی و eSports به عنوان مرجع جمله معروف “بازی خوب” پذیرفته شده است.

بازی خوب کلماتی است که اغلب در پایان یک مسابقه بازی رقابتی یافت می شود ، به عنوان نشانه ای از ورزش خوب و شرکت هایی مانند lowkey.gg ، smash.gg و حتی Facebook با FB .gg آن را برای صنعت eSports پذیرفته است. پسوند دامنه به قلمرو گرنزی اختصاص داده شد.

این یک تفکر جالب است که چگونه گرنزی .gg را به آن اختصاص داده اند ، و اگر مجبور بودیم حدس بزنیم ، به این دلیل است که هر حرف دیگری در کلمه وجود دارد قبلاً به کشور یا سرزمین دیگری اختصاص داده شده است. .gu برای گوام ، .ge برای جورجیا ، .gr برای یونان ، .gn برای گینه ، .gs برای جنوب جورجیا و جزایر ساندویچ جنوبی ، .gy برای گویان ، بنابراین آنها حرف اول G را دو برابر کردند و منصوب شدند. gg.

آینده ccTLDs

بسیاری از ccTLD های دیگر نیز به همین ترتیب در حال اتخاذ هستند. شرکت های متمرکز بر مدیران محصول و مدیریت محصول از .PM ، شرکت های کشاورزی و شرکت های کشاورزی از .AG ، پادکست و شرکت های پخش کننده استفاده می کنند .FM ، امکانات بسیار بیشتری وجود دارد و موارد استفاده جدید هر ساله معرفی می شوند.