مرورگر هدلس چیست؟

مرورگر هدلس یک مرورگر وب بدون رابط کاربری گرافیکی (GUI) است. به زبان ساده، این یک مرورگر نامرئی است که بدون اینکه شما آن را ببینید در پس زمینه اجرا می شود (حالت بدون سر).

این مقاله با مشارکت Manthan Koolwal، بنیانگذار Scrapingdog نوشته شده است

چرا از مرورگر Headless استفاده کنیم؟

مرورگرهای هدلس اغلب برای خودکارسازی کارهایی که به مرورگرهای وب نیاز دارند (مثلاً آزمایش وب‌سایت، اسکراپینگ وب و غیره) استفاده می‌شوند. از مرورگرهای هدلس می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  • انجام تست های خودکار در یک وب سایت
  • با فعال کردن جاوا اسکریپت اسکراپینگ وب را انجام دهید
  • خراش وب را بدون شناسایی انجام دهید.

حال، چرا به جای درخواست سنتی XHR از این مرورگر بدون سر برای خراش دادن استفاده می کنید؟ خب، بسیاری از وب سایت های مدرن از جاوا اسکریپت برای بارگذاری و نمایش پویا محتوا استفاده می کنند. مرورگرهای Headless می‌توانند جاوا اسکریپت را اجرا کنند و به آنها اجازه می‌دهد صفحات را مانند یک مرورگر معمولی رندر و پردازش کنند. اگر یک وب سایت به شدت به جاوا اسکریپت برای بارگیری محتوا متکی است، یک مرورگر بدون هد اطمینان می دهد که صفحه کاملاً رندر شده را ضبط می کنید.

چارچوب های مرورگر بدون سر

رایج ترین فریم ورک های بدون هد مرورگر Selenium، Puppeteer و Playwright هستند. آنها چارچوب هایی هستند که توسعه دهندگان برای کنترل مرورگرهای بدون هد استفاده می کنند. این ابزارها به عنوان مثال امکان انجام اقدامات خودکار، آزمایش‌ها و خراش داده‌ها را می‌دهند.

مرورگرهای بدون سر در وب اسکرپینگ

مرورگرهای هدلس در اسکرپینگ وب مفید هستند. برخی از وب سایت ها از اقدامات ضد خراش استفاده می کنند که می تواند درخواست های ارسال شده از اسکریپت های خودکار را شناسایی و مسدود کند. مرورگرهای بدون سر می‌توانند رفتارهای انسان‌مانند را تقلید کنند و تشخیص بین ربات‌های اسکرپینگ و کاربران واقعی را برای وب‌سایت‌ها سخت‌تر می‌کنند. این یکی دیگر از مزایای استفاده از مرورگر هدلس برای خراشیدن است.

از آنجایی که رابط کاربری گرافیکی وجود ندارد، منابع مصرف شده توسط مرورگر در حین خراش دادن هر وب سایت در مقیاس بسیار کمتر خواهد بود. شما می توانید چندین نمونه از مرورگر را بدون نگرانی در مورد استفاده از CPU اجرا کنید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور