Verizon پس از لغو معاملات Hyperscaler به پلتفرم ابری خود می بالد | دانش مرکز داده

این مقاله در اصل در Light Reading ظاهر شد

شرکت‌های مخابراتی برای انتخاب یک استراتژی ابری گزینه‌های گسترده‌ای در دسترس دارند، کمی شبیه یک آشپز خانه در هنگام انتخاب چیزی که برای شام بخورند. آنها ممکن است دستور العمل مورد علاقه خود را انتخاب کنند، بهترین تجهیزات و مواد تشکیل دهنده را دریافت کنند، و تصمیم بگیرند که همه چیز را از ابتدا درست کنند – به زمان و منابع اهمیتی نداشته باشند. اگر چیز راحت‌تری می‌خواهند، می‌توانند به سراغ مواد آماده بروند و آنها را کنار هم بگذارند، یا به سادگی به شخص دیگری پول بدهند تا مواد اولیه را تهیه کند و همه کارها را انجام دهد.

از طریق معامله ای با ارائه دهنده ابر عمومی مایکروسافت، AT&T نمونه ای از دومی به نظر می رسد. اما ورایزون، یکی از رقبای اصلی آن، مسیری را برای ابر بومی انتخاب کرده است که به نظر می‌رسد در زمانی که بسیاری از شرکت‌های مخابراتی در سراسر جهان نگران اتکای بیش از حد به ابر عمومی هستند، به پایان مقیاس DIY نزدیک‌تر است. بسیاری به طور علنی به قرار دادن شبکه های اصلی خود در دست هیپراسکیلرها نه گفته اند. Sampath Sowmyanarayan، مدیر عامل سابق Verizon Business، در سال 2022 قرار دادن هسته را روی یک ابر مقیاس‌کننده ابری رد کرد و به نظر می‌رسد که این اپراتور موقعیت خود را تغییر نداده است.

معاون ارشد برنامه‌ریزی شبکه ورایزون، آدام کوپه، در جریان نمایشگاه اخیر FutureNet در لندن تکرار کرد: «ما ابر داخلی خود را ساختیم، نگهداری و راه‌اندازی کردیم». این اپراتور در سال 2016 شروع به ساخت پلت فرم ابری خود کرد و تصمیم به ساخت، مالکیت و بهره برداری از زیرساخت گرفت. این امر مستلزم آن بود که Verizon تخصص و منابع لازم را تامین کند. به گفته Koeppe، نتیجه، یک پلتفرم بومی ابری با مقیاس وب است که عملکردهای شبکه و سیستم‌های پشتیبانی را میزبانی می‌کند.

این شامل تمام عملکردهایی است که ارتباطات بلادرنگ را ارائه می دهند: داده های بسته، عملکردهای اصلی IMS (به معنای بخش هایی از شبکه که مسئول ارتباطات چند رسانه ای هستند)، عملکردهای 4G LTE و عملکردهای اصلی 5G. Koeppe می‌گوید: «کارکردهای زیادی در هسته 5G وجود دارد و همه آنها روی این ابر اجرا می‌شوند. علاوه بر این، پلتفرم ابری همچنین شامل ابزارهای داخلی درگیر در مدیریت تجربه مشتری است. با این حال، او استدلال کرد که هیچ چیز متعلق به یک پلت فرم شخص ثالث را حمل نمی کند.

با کمک کمی از دوستان

اما در حالی که به نظر می رسد Verizon مسئول دستور العمل است، آن را کاملا به دستگاه پاستا دست نمی دهد. Koeppe اعتراف کرد که برخی از عناصر از شرکت های دیگر وجود دارد، اما اصرار داشت که Verizon به عنوان یکپارچه کننده سیستم عمل می کند. عناصر مورد بحث شامل زیرساخت محاسباتی کالا – به معنی اجزای سخت افزاری در دسترس که برای ساختن سیستم های محاسباتی استفاده می شوند – و سیستم عامل هایی که در بالای آن اجرا می شوند، می باشد.

یکی از شرکت های دیگر Red Hat است. شرکت راه‌حل‌های ابری سازمانی در وب‌سایت خود می‌گوید که ورایزون «Red Hat OpenShift را برای کمک به ساخت هسته 5G مقیاس‌پذیر، به‌روزرسانی به 5G RAN، و مدرن‌سازی برنامه‌ها و گردش‌های کاری، اتخاذ کرده است». Red Hat OpenShift به عنوان “یک پلت فرم یکپارچه برای ساخت، مدرن سازی و استقرار برنامه های کاربردی در مقیاس” در سایر نقاط وب سایت فروشنده توصیف می شود.

و به نظر می رسد که شرکت مخابراتی حتی از آمازون خرید کرده است – یعنی دوباره، طبق گزارش وب سایت Red Hat که جزئیات مشارکت خود با Verizon را توضیح می دهد: “در حالی که بسیاری از تحولات شبکه 5G در محل است، برخی از برنامه های کاربردی پشتیبانی کننده در میزبانی می شوند. AWS.”

نورخوانی برای جزئیات بیشتر در مورد پلتفرم و فروشندگان شخص ثالث درگیر به Verizon مراجعه کرد و از او پرسید که آیا شرکت مخابراتی نرم‌افزار مجازی‌سازی شده RAN (vRAN) خود را روی پلتفرم ابری قرار داده است یا در نظر دارد. انجام این کار احتمالاً به آن کمک می کند تا از مزایای یک پلت فرم افقی واحد برای بار کاری مخابراتی استفاده کند.

Verizon پاسخ داد که این پلتفرم شامل اجزای قابل تعویض – هم سخت افزار و هم نرم افزار – است که با مجموعه ای مشترک از قابلیت ها مانند هماهنگ سازی و اتوماسیون به هم گره خورده اند. سیستم‌عامل ابری Red Hat برای عملکردهای لبه‌ای مانند واحد متمرکز (CU)، با Wind River، تامین‌کننده دیگر، سیستم عامل را برای واحدهای توزیع‌شده (DUs) در RAN استفاده می‌کند.

ورایزون این شرح مفصل از VCP را به نورخوانی: “برای توابع شبکه های لبه دور در زمان واقعی مانند RAN DU مجازی شده، ما یک نوع VCP به نام VCP Far Edge داریم (که یک سیستم عامل بلادرنگ (Wind River) را با یک میان افزار کانتینر به عنوان سرویس ترکیب می کند) برای عملکردهای لبه تقریباً واقعی مانند RAN CU مجازی شده و سایر عملکردهای لبه مانند کنترل و صفحه داده 5GC و 4G، ما طعمی از VCP به نام VCP Edge و برای مدیریت انتخابی و کنترل غیرواقعی داریم بارهای کاری شبکه صفحه مدیریت مانند سیستم های مدیریت عناصر (EMS) و مدیریت خدمات و هماهنگ سازی (SMO)، ما از نوعی VCP به نام VCP Core استفاده می کنیم.

ورایزون همچنین گفت که تمام این «طعم‌های» VCP، عملکرد شبکه و چند مستاجر هستند و همه از مجموعه مشترک خود ورایزون از قابلیت‌های هماهنگ‌سازی و اتوماسیون استفاده می‌کنند. به گفته Verizon، این رویکرد به آن کمک می کند تا از مزایای مجازی سازی در کل شبکه بهره مند شود، در حالی که نیازهای منحصر به فرد خود را برآورده می کند.

در همین حال ویند ریور بیانیه زیر را ارائه کرد نورخوانی در مورد توافق خود با Verizon: “Wind River Studio یک راه حل پلتفرم ابری همراه با سیستم عامل ارائه می دهد که هم عملکردهای شبکه زمان واقعی و هم تقریباً واقعی را در شبکه تجاری ورایزون ارائه می دهد.”

در ادامه آمده است: «این استقرار محصول کانتینر به عنوان یک سرویس در Verizon دقیقاً همان راه حلی است که در سایر مشتریان استفاده می شود. [for] استقرار vRAN/ORAN در سطح جهانی، مانند Vodafone، KDDI، Docomo، Elisa و غیره. محصول Wind River Studio ما که در Verizon استفاده می‌شود، در لبه‌های دور برای همه استقرارهای vDU و در لبه برای بخشی از استقرار vCU آنها استفاده می‌شود. استقرار تجاری فعلی ما در Verizon در ده ها هزار گره است و همچنان در حال رشد است.”

این بدان معناست که در حالی که ورایزون می‌گوید پلتفرم ابری آن برای عملکردهای شبکه تا حد زیادی ساخته خودش است، به نظر می‌رسد برخی از تامین‌کنندگان آن همان نقشی را ایفا می‌کنند که برای سایر شرکت‌های مخابراتی انجام می‌دهند. علاوه بر این، Wind River نقش خود را به عنوان ارائه‌دهنده «راه‌حل پلتفرم ابری» برای Verizon مشخص می‌کند، که معتقد است ابر داخلی خود را ساخته است. [Ed: Is this a babushka doll-style platform inside a platform?].

تا هسته کنترل می شود؟

در هر صورت، به نظر می‌رسد که ورایزون بیشتر از بسیاری از رقبای خود که برخی از آنها مسیر غذای آماده را انتخاب کرده‌اند، درگیر ابر مخابراتی است. Dish Network یک مثال خوب به نظر می رسد، زیرا وارد همکاری با خدمات وب آمازون (AWS) شده است، که شاهد قرار دادن نرم افزار هسته 5G خود در ابر عمومی است.

این هنوز غیرعادی است. در حالی که بسیاری از اپراتورها تمایل بیشتری نسبت به Verizon برای مشارکت با hyperscalers نشان داده‌اند، تقریباً همه ثابت کرده‌اند که تمایلی به قرار دادن عملکرد اصلی خود در ابر عمومی ندارند.

سپس AT&T وجود دارد که – همانطور که قبلاً گفته شد – با مایکروسافت شریک شده است، اگرچه هسته اصلی خود را با استفاده از فناوری های شرکت نرم افزاری در محل خود نگه می دارد. با این حال، Verizon دقیقاً انتقاد خود را از این مرحله در گذشته پنهان نکرده است. Sowmyanarayan گفت: “شبکه اصلی که ما می خواهیم خودمان انجام دهیم. این یک نقطه تمایز بزرگ بین ما و بزرگترین رقیب ما در ایالات متحده است.” نورخوانی طی مصاحبه ای در سال 2022

مدیران اپراتورهای غیر از Verizon – Vodafone و BT، به طور خاص – نیز نسبت به این ترتیب ابراز تردید کرده اند.

و به نظر می رسد که از آن زمان تاکنون تغییر چندانی نکرده است، زیرا بسیاری از شرکت های مخابراتی هنوز برای واگذاری کنترل هسته آماده نیستند. به عنوان مثال، برونو زربیب، CTIO از Orange، گفت نورخوانی سال گذشته: “فکر نمی‌کنم در حال حاضر بخواهیم هسته 5G عمومی خود را داشته باشیم که برای تماس‌های معمولی برای اجرا در ابر عمومی استفاده کنیم.” با این حال، نارنجی ممکن است به مشتری اجازه دهد یک هسته اختصاصی B2B 5G را در فضای ابری عمومی قرار دهد.