درک IBCO: آیا سازوکار تأمین بودجه رمزنگاری دیگر می تواند نتایج قابل پاسخگویی را ارائه دهد؟

 عکس نمایه نویسنده

dditommasoDiego Di Tommaso

آینده اینجا است. فقط به طور مساوی توزیع نشده است. Cit

TLDR: IBCO بدوی جدیدی برای تأمین بودجه پروژه های رمزنگاری است ، برای حل مشکلات اصلی ICO مانند کمبود مسئولیت پذیری ، کمبود نقدینگی و مکانیک های کشف قیمت معیوب برای این رمز.

اواخر سال 2020 است ، آب کافی در زیر پل ها برای نوشتن ترحیم در ICOs وجود دارد … اما دقیقاً چه مشکلی با ICO ها رخ داده است؟

خوب ، خیلی چیزها … اما اول از همه بیایید با آن روبرو شویم ، بودجه پروژه های مرحله اولیه strong> تجارت بسیار پرخطر. آمار VC می گوید که حتی خارج از فضای رمزنگاری ، 9 از 10 راه اندازی با شکست مواجه می شود و این بین چند استارت آپ انتخاب شده است که حتی پس از چنین بررسی دقیق در اختیار سرمایه گذاری VC قرار می دهند. اگر به آمار 4F (دوستان خانوادگی و احمقانه تأمین اعتبار) سرمایه گذاری کنید ، احتمالاً به شکست 95-99٪ خواهید رسید. انتظار یا وانمود کردن اینكه برای پروژه های رمزنگاری كارها باید متفاوت عمل كنند … این فقط بیش از حد هیپیموم است.

با این اوصاف ، آیا خطرات اضافی یا ایمنی کاذب متصل وجود دارد؟ به مدل جمع آوری صندوق ICO؟

بیایید از ایمنی کاذب شروع کنیم: هنگامی که شما در سهام یک استارت آپ سنتی سرمایه گذاری می کنید ، بسیار بزرگ هستید مشکل عدم نقدینگی ، تبدیل سهام خود به پول نقد به یک نقدینگی مانند خروج یا سرمایه گذار دیگری که مایل به خرید سهام شما است نیاز دارد. از زمان T0 سرمایه گذاری شما ، چنین رویدادهایی نادر بوده و از نظر زمانی بسیار دور است. هیچ بازار ثانویه ای برای سهام نوپای سنتی وجود ندارد … اما ICOs در اینجا آمده است: چه کسی به حقوق بومر اهمیت می دهد؟ بیایید یک نماد سودمند داشته باشیم ، این به شما هیچگونه حق مالکیت یا کنترل در سرمایه گذاری را نمی دهد اما شما را در معرض آنچه که در واقع 99.9٪ از سرمایه گذاران را مورد علاقه قرار می دهد: قدردانی / استهلاک سرمایه گذاری. و این همه ماجرا نیست ، شما یک بازار مایع دارید که می توانید هر زمان که بخواهید نشانه های خود را بفروشید

اما این ترفند پیش می آید ، از نظر تئوری همه خوب است اما آیا واقعا نقدینگی موجود در بازار وجود دارد؟ یا اینکه فقط ربات های بازار ساز یک کتاب را پر می کنند و تجارت واش را انجام می دهند؟ عمیق آن کتاب اگر واقعاً می خواستید بفروشید؟ چقدر فشار فروش می تواند جذب کند بدون اینکه قیمت توکن کاملاً خراب شود؟

در واقع بسیار کم … بیایید ببینیم که چرا زندگی ی نمونه ای اولیه ICO یا فروش عمومی را طی می کنیم:

1) تیمی از کارآفرینان ، توسعه دهندگان و مشاوران درخشان ، یک روزنامه سفید شگفت انگیز و – در موارد بسیار نادر – MVP را ارائه می دهند. 2) تیم با قرارداد ERC-20 تعداد دلخواه توکن هایی را منعقد می کند و بیش از یک درصد از آنها را با یک قیمت ثابت در مدت زمان محدود فروش عمومی ارائه می دهد. 3) اگر پروژه ، تیم ، زمان ارائه و زمان بازار به اندازه کافی خوب باشد ، این پروژه مقدار قابل توجهی رمزنگاری را از جمع سرمایه گذاران برنامه Utility Token افزایش می دهد.

تا اینجا خوب است ، پس چه ممکن است اشتباه پیش برود؟

مکانیک کشف قیمت ناقص: در طول ICO قیمت توکن به دلخواه مروجان پروژه تعیین می شود ، اگر سرمایه گذاران بخواهند برای شرکت ، آنها باید در مدت زمان محدودی عجله کنند و با آن قیمت ارزان خرید کنند ، در این بین آنها – به طور مشابه با مروجین – از بازار 0 سیگنال دارند تا بفهمند قیمت گران است یا قیمت کمتری دارد.

هنگامی که کشف قیمت بازار آغاز می شود ، لحظه حقیقت فقط بعداً با نقل قول در بورس فرا می رسد.
اگر ، قیمت ICO را در نظر بگیرید نشانه ، کلاهک در گردش و کاملاً رقیق شده بازار به اندازه کافی معقول است – و این مهمترین چیز بدون دانستن امکان درخواست از بازار چقدر پروژه شما خوب است – توکن شما نباید هیچ شوک قیمتی را تجربه کند.

و این از نظر تئوری درست است…

اما بیایید یک متغیر اضافه کنیم: اگر نقدینگی بازار شما آنقدر نازک باشد که حتی یک حداقل فشار فروش نمی تواند پایدار باشد؟ و حتی مهمتر از آن ، انتقال به نکته بعدی ، آیا شما واقعاً اهمیت می دهید؟

مشکل نقدینگی: بیایید فرض کنیم شما مطرح کرده اید 5 میلیون دلار با فروش عمومی ، اکنون برای دریافت توکن استاندارد ERC-20 خود که در یک CEX مناسب قرار دارد ، 500 هزار کارمزد پرداخت کرده اید ، چقدر از نقدینگی سرمایه گذاری می کنید؟ احتمالاً هرچه بهتر … در واقع وجوهی که جمع آوری کرده اید در کیف پول شما ایمن است ، وجوهی که برای ساخت بازار به بورس می فرستید در معرض نیروهای بازار قرار دارد. و امیدتان را گول نزنید ، دارایی رمزنگاری شده شما دقیقاً مانند 99.9٪ از علائم موجود در بازار است ، بدون اینکه با سازندگان بازار درگیر شوید ، سفارشات کتاب شما به اندازه کلیساهای جامع در بیابان تنها خواهد بود.

حال بگذارید بگوییم که شما 20٪ از آنچه را برای تأمین نقدینگی در بازار جمع کردید استفاده کردید ، اگر سقوط قیمت به دلیل اینکه بخش بزرگی از اوایل – تخفیف AKA – سرمایه گذاران تصمیم به خروج دارند؟ آیا دوباره یک میلیون دلار از خزانه خود می گیرید و می توانید آن را در اختیار سازندگان بازار بگذارید تا قیمت را تثبیت کنند یا می توانید برای توسعه پروژه صرفه جویی کنید یا چرا… برای خرید یک لامبو صرف نمی کنید؟

خطرات اخلاقی لامبو: دقیقاً نمی دانم چرا اما به نظر می رسد جامعه رمزنگاری ها عاشق لامبوس هستند ، به خصوص اگر آنها بتوانند کسانی را که دارای رمزنگاری نیستند که واقعا لیاقت آن را ندارند خریداری کنند. چرا درست نیست؟ بعضی اوقات اخلاق بسیار قابل انعطاف است…

Exempli gratia: چگونه سرآشپز نومی خودش را توجیه کرد که 13 میلیون دلار پول نقد کرده و 70 درصد از قیمت Sushiswap خود را خراب کرده است … از اینکه تغییر کند ذهن ، اما این یک داستان دیگر است…

whitepaper و برخی از گرافیک های خوب در یک صفحه وب چرا فقط به جای تلاش برای ارائه پروژه ای که پول خود را جمع کرده اید ، فقط یک لامبو خریداری نکنید؟ البته این از نظر اخلاقی غلط است اما آیا پیامدهای حقوقی نیز ایجاد می کند؟ احتمالاً نه! این عدم پاسخگویی در صورت مقایسه با ارزش ویژه سهام ، یک خطر اضافی کاملاً آشکار برای سرمایه گذاران ICO ایجاد می کند که دارای کنترل 0 بر جریان وجوه هستند.

بنابراین همه در نظر گرفته شده است از مشکلات ناشی از بودجه ICO ، آیا باید آن را کاملا کنار بگذاریم؟ قطعا نه! بیایید ببینیم چگونه می توانیم آن را برطرف کنیم

ژانویه 2018 بود ، اوج حباب ICO ، در حالی که همه در سفر به ماه بسیار مشغول بودند ، ویتالیک بوترین با یک پست مختصر و در عین حال قدرتمند که خطرات بودجه ICO را برجسته کرده و قصد دارد ابتکار جدیدی را برای جمع آوری کمک مالی ارائه دهد: DAICO محل تلاقی ICO با DAO. ALT SRC = “https://firebasestorage.googleapis.com/v0/b/hackernoon-app.appspot.com/o/images٪2FN6W1veOdWvRecxvkjOYXuozY7f92-xf143wsq.png؟alt=media&token=6d9011fe-1b1f-4e8e-9735-636dba695d06” >

این مفهوم پرداختن به مسئله “خطر اخلاقی لامبو” است ، معرفی دو ویژگی اصلی جدید به ساختار کلاسیک ICO: الف) محدود کردن توانایی تیم می تواند بلافاصله با ایجاد یک تابع ضربه که به تدریج سرمایه جمع شده را “جلب” می کند ، تمام نقدینگی را برداشت کند و به دارندگان توکن اجازه می دهد برای تصویب انحلال وجوه جمع آوری شده به شرطی که از کاری که تیم انجام می دهد “بسیار ناراضی” باشند.

بسیار جالب است ، اما آیا می توان راهی برای رفع نقص مکانیک کشف قیمت و مشکل نقدینگی که ICOs را رنج می دهد؟

احتمالاً در سال 2018 نیست اما در این بین ، اتفاق بسیار مهمی در فضای رمزنگاری رخ داد که زمینه را برای حل این مشکلات هموار کرد: افزایش مبادلات غیرمتمرکز بر اساس منحنی های پیوند مانند Uniswap. منحنی باندینگ مبادلات غیرمتمرکز مجموعه ای کاملا جدید از فرصت ها را برای پروژه های رمزنگاری ایجاد کرد ، اساساً روابط و ساختار قدرت بین مبادلات متمرکز – زمانی که دروازه بان های جهان رمزنگاری هستند – و پروژه های رمزنگاری را مختل می کند.

اکنون به لطف Bonding Curve Dexes ، یک پروژه برای فهرست شدن نیازی به التماس و پرداخت هزینه های هنگفت به بورس ندارد ، می تواند با ارائه رمز + وثیقه خود به یک مجموعه منحنی پیوند ، خود بازار ایجاد کند. یک پروژه حتی لازم نیست ICO را اجرا کند و سپس منتظر بماند تا لیست شود ، می تواند مستقیماً با ایجاد بازار در DEX یا با استفاده از منحنی پیوند سفارشی خود ، جمع آوری کمک مالی را انجام دهد. چنین صندوق تکنیک افزایش IDO (پیشنهاد اولیه Dex) یا به طور کلی IBCO (پیشنهاد منحنی باندینگ اولیه) نامیده می شود. در حال حاضر هیچ ساختار متبلوری برای IBCO وجود ندارد ، تمام پروژه هایی که از این بودجه جدید استفاده می کنند طعم خاص خود را از آن اجرا می کنند: Hegic با یک منحنی باند خرید فقط خرید خطی که در پایان همه شرکت کنندگان پرداخت می کنند همان قیمت ، DIA ​​که از پروتکل MESA با نشانه های از پیش ساخته شده استفاده کرده است ، PERP که از استخر راه اندازی نقدینگی Balancer یا Aavegotchi استفاده می کند که از پروتکل نقدینگی Bancor برای ضرب و سوزاندن و توزیع نشانه ها استفاده می کند.

با جمع بندی آن ، بیایید ببینیم که چگونه مفاهیم ذکر شده در DAICO پست همراه با مکانیک بودجه IBCO می توانند منجر به انقلابی در جمع آوری سرمایه شوند با حل 3 مشکل ICO که قبلاً ذکر شد ، AKA خطراتی را برای سرمایه گذاران به وجود می آورد.

در کهن الگوهای DAO حاکم بر IBCO ، یک پروژه را حل می کند strong> “مکانیک های کشف قیمت معیوب” با استفاده نکردن از نشانه هایی که در حال انجام هستند ، استفاده نکنید در حین جمع آوری کمک مالی بفروشید ، در عوض آنهایی که با استفاده از فرمول Bancor در منحنی پیوند ضرب و سوزانده می شوند. اگر شرکت کنندگان در فعالیت های مالی خرید کنند ، توکن ایجاد می شود و قیمت افزایش می یابد ، اگر توکن به منحنی باند فروخته شود ، توکن های فروخته شده – کاهش عرضه – و قیمت پایین می آید.

به این ترتیب هیچ حدس زدن آموزش ناآگاه در مورد مقدار نشانه که باید ایجاد شود و با قیمت آنها باید به مردم ارائه شود. بازار بلافاصله خودش تصمیم خواهد گرفت که چند علامت پروژه باید وجود داشته باشد و آنها باید با چه قیمتی معامله کنند. البته IBCO ها قیمت اولیه دارند ، بنابراین می توان ادعا کرد که چنین قیمتی دوباره با 0 سیگنال از بازار حدس می زند. به اندازه کافی منصفانه اما نباید فراموش کنیم که چنین انتخابی در قیمت اولیه تأثیر مستقیمی بر تعداد توکن های موجود خواهد داشت ، بنابراین کل محدودیت بازار ضمنی مجدداً کاملاً تعیین شده است به در مورد بازار تصمیم گیری شود.

یک پروژه با استفاده از <قوی > TAP مفهوم توصیف شده توسط ویتالیک در پست DAICO خود ، اعمال شده در IBCOs. فقط مبلغی از وثیقه شناخته شده و از پیش تعیین شده – وجوه جمع آوری شده – برای برداشت ماهانه مجاز است ، بقیه آن در IBCO AMM باقی می ماند تا از نقدینگی مشارکت کنندگان که ممکن است بخواهند از سرمایه خود خارج شوند اطمینان حاصل کند چنین IBCO در واقع فروپاشی بازار اصلی و ثانویه در یک واحد تجاری است ، هیچ چیز پروژه را متوقف نمی کند تا نقدینگی را به بازارهای دیگر مانند Uniswap ، Balancer یا حتی ارائه دهد یک CEX
اما اساساً IBCO در حال حاضر به عنوان یک بازار ثانویه کار می کند. تنها تفاوت – در این پیکربندی – این است که متفاوت از سایر بازارهای ثانویه ، هنگامی که توکن ها به بازار IBCO فروخته می شوند ، آنها از بین می روند.

و سرانجام مکانیک TAP فوق الذکر همچنین خطر “خطر اخلاقی لامبو” را حل می کند از آنجا که تیم به سادگی هیچ شانسی نخواهد داشت با تمام بودجه جمع شده فرار کنید همچنین تیم تیم همیشه “درگیر بازی” خواهد بود از آنجا که سرمایه های جمع آوری شده که در منحنی اوراق قرضه باقی می مانند ، همیشه قابل برداشت توسط سرمایه گذاران هستند که می توانند با فروش مجدد نشانه ها به منحنی باندینگ از آن خارج شوند. انگیزه ای بسیار قوی برای ادامه تحویل!

تمام مکانیک هایی که توضیح داده شد فقط مجموعه ای از ایده های انتزاعی نیستند که منتظرند کسی آنها را بسازد واقعی ، برای ایجاد چنین IBCO چارچوب هایی آماده استفاده وجود دارد. آراگون یکی از مواردی است که با چند کلیک می توانید IBCO حاکم بر DAO خود را ایجاد کنید. و سرانجام پروژه های واقعی وجود دارد که پتانسیل این بودجه جدید را بدوی می دانند ، شما می توانید یک مثال زنده با Aavegotchi پیدا کنید که از یک ماه به این سو IBCO خود را اجرا می کند و OVR که در اواخر ماه نوامبر IBO اداره شده DAO خود را راه اندازی خواهد کرد.

مرتبط