TSMC چشم انداز 2023 را پیش از تأخیر به پروژه Marquee US کاهش داد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – تولید نیمه هادی تایوان چشم انداز سالانه خود را برای درآمد کاهش داد و شروع تولید را در پروژه امضا شده خود در آریزونا به سال 2025 به تعویق انداخت، که دو شکست برای یک تراشه سازی که با تنش های ژئوپلیتیکی و رکود عمیق بازار دست و پنجه نرم می کند.

کاهش غیرمنتظره TSMC در پیش‌بینی درآمد سال 2023 هشداری را به سرمایه‌گذاران فرستاد که رکود جهانی الکترونیک ممکن است برای مدتی با وجود رونق توسعه هوش مصنوعی ادامه یابد. و تأخیر در ایالات متحده – نتیجه فقدان کارگران ماهر آمریکایی و هزینه های بالونی – بر مشکلات تولید تراشه ها در آنجا با وجود اصرار واشنگتن برای کاهش اتکای جهانی به تأسیسات آسیایی تأکید می کند.

سازنده اصلی تراشه‌های اپل و انویدیا پیش‌بینی کرده بود که فروش امسال 10 درصد کاهش یابد، در مقایسه با دستورالعمل قبلی برای کاهش تک رقمی. مدیران همچنین به سرمایه‌گذاران هشدار دادند که انتظارات خود را برای رونق در تراشه‌های آموزش مدل‌های هوش مصنوعی تعدیل کنند و گفتند که مشخص نیست افزایش تقاضا در پی ChatGPT بلندمدت است یا پایدار. سهام شرکت‌های تولید تراشه از جمله ASML، یکی از تامین‌کنندگان اصلی تجهیزات TSMC، در اروپا کاهش یافت.

رئیس مارک لیو در یک کنفرانس تلفنی به تحلیلگران گفت: “شورش کوتاه مدت در مورد تقاضای هوش مصنوعی قطعا نمی تواند برای بلندمدت تعمیم یابد.” همچنین نمی‌توانیم برای سال آینده پیش‌بینی کنیم که تقاضای ناگهانی چگونه ادامه می‌یابد یا کاهش می‌یابد.»

مطالب پیشنهادی  خزانه داری ایالات متحده در میان افزایش باج افزارها راهنمای رمزنگاری را ارائه می دهد

TSMC چشم انداز خود را پس از ثبت اولین کاهش سود سه ماهه خود در چهار سال گذشته ارائه کرد و بر میزان کاهش جهانی تقاضای گوشی های هوشمند و رایانه های شخصی تأکید کرد. این شرکت کاهش 23 درصدی درآمد خالص را به 181.8 میلیارد دلار NT (5.85 میلیارد دلار) گزارش کرد. مدیران اجرایی گفتند که شدت سرمایه – معیاری برای سرعت خرید یا سرمایه گذاری TSMC در تجهیزات سرمایه – در سال های آینده کاهش می یابد.

مدیران اجرایی روز پنجشنبه گفتند که آنها همچنین شروع پیش‌بینی شده تولید از کارخانه جدید آریزونا را تا سال 2025 به عقب می‌اندازند. دولت پرزیدنت جو بایدن توسعه تولید تراشه‌های داخلی را با حمایت یارانه‌ها در قانون چیپس و علم که ممکن است به 50 میلیارد دلار برسد، به یک اولویت استراتژیک اصلی تبدیل کرده است. همزمان با درگیری آمریکا با چین، سیاستمداران آمریکایی نگران آسیب پذیری تایوان هستند که پکن آن را قلمرو خود می داند.

TSMC برای کاهش نگرانی های مشتریان در مورد عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی در تنگه تایوان، ردپای تولیدی خود را متنوع می کند. این شرکت در حال سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری برای ایجاد دو کارخانه در آریزونا و ساخت یک مرکز 8.6 میلیارد دلاری در ژاپن با حمایت مالی دولت است. این شرکت همچنان در حال مذاکره با توکیو در مورد یارانه برای تسهیلات دوم است که ممکن است در کنار کارخانه فعلی آن در کوماموتو واقع شود.

مطالب پیشنهادی  ASML می گوید یک کارمند سابق در چین داده های تراشه را دزدیده است | دانش مرکز داده

با این حال، سکسکه در آریزونا این سوال را مطرح می‌کند که آیا TSMC می‌تواند تراشه‌های خارج از کشور را به همان اندازه در خانه تولید کند.

لیو گفت: «ما با اعزام نیروهای فنی ماهر از تایوان به ایالات متحده در حال بهبود این موضوع هستیم.

سرمایه گذاران هنوز روی تبدیل شدن TSMC به یک وزنه سنگین در رقابت جهانی برای توسعه نسل بعدی هوش مصنوعی شرط بندی می کنند.

تراشه های مشتری برتر Nvidia برای ChatGPT، رانندگی خودکار و نسل جدیدی از محصولات هوش مصنوعی ضروری هستند. ارزش این شرکت آمریکایی به لطف علاقه وال استریت به هوش مصنوعی مولد در سال جاری برای مدت کوتاهی از یک تریلیون دلار فراتر رفت و ثروت TSMC و سایر شرکت های الکترونیکی را که زیرساخت های مورد نیاز برای آموزش مدل های هوش مصنوعی را تامین می کنند، تقویت کرد.

امیر انورزاده در Asymmetric Advisors گفت: «اگرچه راهنمایی درآمد پایین‌تر و خروج فاسد آریزونا برخی از نکات منفی آن بود، اما ما فکر می‌کنیم که درآمدها عموماً به پایین‌ترین حد خود رسیده است، زیرا به نظر می‌رسد این شرکت آماده است تا خطوط نود 3 نانومتری را به شدت افزایش دهد.» با توجه به اینکه TSMC تنها تولیدکننده تراشه‌های هوش مصنوعی و همچنین دارای فناوری بسته‌بندی مناسب است، ما شاهد رشد چشمگیری در درآمد و درآمد، به‌ویژه از دوره بعدی هستیم.»

بلافاصله، سازنده تراشه‌های آیفون در تلاش است تا حاشیه‌ها و رشد را در تجارت گوشی‌های هوشمند و مصرف‌کننده خود حفظ کند، که در کنار رکود اقتصادی جهانی پس از کووید، کاهش یافته است.

مطالب پیشنهادی  NTT و Cisco با هم همکاری می کنند تا 5G خصوصی را برای بازیکنان سازمانی بیاورند | دانش مرکز داده

نشانه‌ها مبنی بر اینکه چه زمانی ممکن است این رکود پایان یابد، متفاوت است. TSMC فروش 16.7 تا 17.5 میلیارد دلاری را در این سه ماهه پیش بینی کرد که در مقایسه با انتظارات ضعیف تر بود. مدیران اجرایی گفتند که بهبود اقتصادی چین پس از کووید، کندتر و ملایم تر از حد انتظار بوده است. و این شرکت مجدداً تأیید کرد که هزینه‌های سرمایه‌ای در سال 2023 باید به سمت پایین‌ترین محدوده پیش‌بینی‌شده 32 تا 36 میلیارد دلاری باشد.

سامسونگ در این ماه بدترین کاهش درآمد سه ماهه خود را از حداقل سال 2009 گزارش کرد. شرکت تحقیقاتی Canalys تخمین می زند که فروش جهانی گوشی های هوشمند در دوره آوریل تا ژوئن 11 درصد کاهش یافته است که ششمین کاهش سه ماهه متوالی است.

اما تعداد گوشی های فروخته نشده در حال کاهش است. و این هفته، ASML نشان داد که سفارشات در سه ماهه دوم پس از افزایش تقاضا برای ماشین‌های تراشه‌سازش افزایش یافته است.

Le Xuan Chiew، تحلیلگر Canalys می گوید: بازار گوشی های هوشمند در حال ارسال سیگنال های اولیه بهبود است. “موجودی گوشی های هوشمند شروع به پاک شدن کرده است زیرا فروشندگان گوشی های هوشمند کاهش موجودی مدل های قدیمی را در اولویت قرار دادند تا فضا را برای عرضه های جدید باز کنند.”

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور