TSMC قصد دارد مخارج خود را کاهش دهد تا فروش کوتاه مدت کاهش یابد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت تولید نیمه هادی تایوان با کاهش هزینه ها برای فروش ضعیف تر از حد انتظار آماده می شود و نگرانی عمیق تر از رکود صنعت فناوری هنوز به پایان رسیده است.

این غول تراشه اعلام کرد که در این سه ماهه می تواند اولین کاهش درآمد خود در چهار سال گذشته باشد. اما مدیران پیش‌بینی می‌کنند که رشد کمی برای کل سال بر اساس بهبود مورد انتظار تقاضا برای تراشه‌های سرور وجود داشته باشد.

این شرکت در حال شرط‌بندی بر روی فناوری و مزایای مقیاس خود برای مقابله با بدترین کندی است. ایالات متحده کنترل های تجارت تراشه های چین را تشدید کرده است، در حالی که افزایش نرخ های بهره، افزایش تورم و نگرانی از رکود بالقوه جهانی باعث شده تا مصرف کنندگان هزینه های خود را برای تلفن های هوشمند و رایانه محدود کنند.

سی‌سی وی، مدیر اجرایی، در یک کنفرانس تلفنی گفت: «تقاضا کمتر از آن چیزی است که سه ماه پیش فکر می‌کردیم». او گفت که TSMC و مشتریانش در مورد انتظارات خود از تقاضا و عرضه در ماه های آینده “محتاط تر” خواهند بود.

بزرگترین سازنده قراردادی تراشه در جهان، که تامین کننده انحصاری تراشه های سیلیکون اپل برای آیفون و مک است، ممکن است تحت تأثیر مشکلاتی در عملیات مونتاژ غول فناوری ایالات متحده در چین قرار گرفته باشد. اپل پس از هرج و مرج مرتبط با کووید در کارخانه ای در ژنگژو که آسیب پذیری های زنجیره تامین این شرکت را آشکار کرد، مجبور شد تخمین های تولید را کاهش دهد.

آنچه که اطلاعات بلومبرگ می گوید

“توسعه ظرفیت در خارج از کشور در حال حاضر، به ویژه در ایالات متحده و ژاپن، در کانون توجه قرار خواهد گرفت، زیرا TSMC برای پاسخگویی به درخواست های متنوع سازی مشتریان و مقابله با چالش رو به رشد رقابت سامسونگ و اینتل تلاش می کند. افزایش سریع استهلاک و هزینه های عملیاتی، همراه با چارلز شوم، تحلیلگر بلومبرگ، می گوید: افزایش عدم اطمینان برای بهبود تقاضای گوشی های هوشمند، حاشیه ناخالص آن را محدود می کند.

TSMC گفت فروش سه ماهه اول 16.7 تا 17.5 میلیارد دلار خواهد بود که میانگین پیش بینی تحلیلگران برای 17.9 میلیارد دلار را از دست داده است. این شرکت گفت که فروش نیمه اول با درصد تک رقمی متوسط ​​تا بالا کاهش می یابد و پیش بینی بهبود در نیمه دوم خواهد بود که به معنای رشد جزئی برای کل سال 2023 خواهد بود.

جف پو، تحلیلگر Haitong International Securities گفت: «راهنمای TSMC برای نیمه اول تقریباً مطابق با انتظارات تحلیلگران است، در حالی که پیش بینی آن برای کل سال بهتر از آن چیزی است که می ترسید. او گفت که رشد در نیمه دوم با تقاضای مشتریانی مانند Advanced Micro Devices Inc.، Nvidia Corp و Apple پشتیبانی خواهد شد.

TSMC گفت که مخارج سرمایه ای آن قرار است از 36.3 میلیارد دلار در سال 2022 به 32 تا 36 میلیارد دلار در سال جاری کاهش یابد. تحلیلگران پس از کاهش 10 درصدی برنامه های TSMC در سال 2022، کاهش به 34.9 میلیارد دلار را پیش بینی کرده بودند.

سهام TSMC مستقر در Hsinchu، با ارزش ترین شرکت تایوان، در سال گذشته 27 درصد سقوط کرد – پس از دو برابر شدن در طول همه گیری – و امسال حدود 8 درصد افزایش یافت. این شرکت پس از پایان معاملات تایپه گزارش داد. سهام ASML Holding NV، بزرگترین سازنده تجهیزات تراشه در جهان و تامین کننده اصلی TSMC، در معاملات آمستردام حدود 1 درصد پیشرفت کرد.

برخی از بزرگترین بانک های وال استریت نسبت به TSMC محتاطانه رفتار کرده اند. هفته گذشته، Goldman Sachs Group Inc. و UBS Group AG گفتند که انتظار دارند میزان فروش آن در سال 2023 تغییر چندانی نداشته باشد و گروه دوم قیمت هدف خود را برای سهام کاهش دهد. بر اساس داده های جمع آوری شده توسط بلومبرگ، تحلیلگران میانگین هدف خود را در 10 ماه گذشته 39 درصد کاهش داده اند و به کمترین میزان در دو سال اخیر رسیده اند.

این شرکت و مشتریانش همچنان انتظار دارند روند بلندمدت تقاضای لوازم الکترونیکی همچنان رو به افزایش باشد. ماه گذشته، TSMC تولید انبوه تراشه های نسل بعدی را آغاز کرد و سرمایه گذاری خود را در ایالت آریزونا آمریکا به 40 میلیارد دلار افزایش داد.

TSMC گفت: درآمد خالص 78 درصد افزایش یافت و به 295.9 میلیارد دلار NT (9.7 میلیارد دلار) در سه ماهه منتهی به دسامبر رسید. تحلیلگران به طور متوسط ​​۲۸۷.۸ میلیارد NT دلار تخمین زدند. همانطور که قبلاً گزارش شده بود، درآمد 43٪ افزایش یافت و به 625.5 میلیارد NT دلار رسید – اولین شکست در دو سال گذشته.

رهبری فناوری TSMC به آن مزیتی در قیمت گذاری می دهد، حتی در شرایطی که صنعت گسترده تر از بین می رود. حاشیه ناخالص آن – معیاری برای سودآوری – در سه ماهه گذشته از 52.7 درصد در سال گذشته به رکورد 62.2 درصد افزایش یافت که همچنین با نرخ ارز مطلوب و تلاش برای کاهش هزینه ها کمک کرد. با این حال، این شرکت هشدار داد که افزایش قیمت‌ها و برنامه‌هایش برای افزایش تولید در خارج از کشور می‌تواند این معیار را کاهش دهد.

سیاستگذاران جهانی نگران هستند که بیشتر دسترسی آنها به تراشه های پیشرفته به تایوان بستگی دارد، جزیره ای که پکن تهدید به حمله به آن کرده است. مشتریان کلیدی از جمله اپل از TSMC خواسته اند تا تراشه سازی پیشرفته خود را متنوع کند. مدیران گفتند که این شرکت در حال بررسی ساخت کارخانه دوم در ژاپن و همچنین یک کارخانه تراشه های خودرو در اروپا است.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور