TSMC تولید انبوه نسل بعدی را با مبارزه جهانی بر سر تراشه ها آغاز می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت تولید نیمه هادی تایوان روز پنجشنبه تولید انبوه تراشه های نسل بعدی را آغاز کرد و اطمینان حاصل کرد که این جزیره محور اصلی یک فناوری حیاتی است که دولت ها از واشنگتن تا پکن با آن مبارزه می کنند.

سازنده اصلی تراشه‌های اپل، تولید انبوه تراشه‌های پیشرفته 3 نانومتری را در پردیس Tainan خود در جنوب تایوان آغاز کرد. با انجام این کار، TSMC از شرکت الکترونیک سامسونگ پیروی می کند تا برای تولید فناوری آماده شود که انتظار می رود مجموعه بعدی دستگاه های پیشرفته از آیفون گرفته تا سرورهای اینترنتی و ابررایانه ها را کنترل کند.

TSMC در حال پیشروی در نسل بعدی تراشه سازی است زیرا شرکت هایی با نفوذ کمتر از کاهش تقاضا در میان ترس از رکود و عدم اطمینان نسبت به تأثیر تحریم های ایالات متحده بر اقتصاد چین هوشمند هستند. TSMC در سال جاری برنامه های مخارج سرمایه خود را حداقل 10 درصد کاهش داد و به 36 میلیارد دلار رساند و برخی از تحلیلگران هشدار می دهند که ممکن است هزینه های توسعه در سال 2023 را بیشتر به تاخیر بیندازد.

روز پنجشنبه، مارک لیو، رئیس TSMC، نسبت به چشم‌انداز بلندمدت تقاضای تراشه ابراز اطمینان کرد و قول داد نسل‌های آینده تراشه‌های 2 نانومتری را در شهرهای هسینچو و تایچونگ تایوان بسازد.

لیو گفت: “صنعت نیمه هادی در دهه آینده به سرعت رشد خواهد کرد و تایوان مطمئناً نقش مهم تری در اقتصاد جهانی ایفا خواهد کرد.” تقاضا برای تراشه های 3 نانومتری “بسیار قوی” است.

تایوان بیش از 90 درصد از ظرفیت تولید تراشه های برتر دنیا را در خود جای داده است. سیاست گذاران و مشتریان جهانی به طور فزاینده ای از اتکای تکنولوژیکی خود به جزیره ای که پکن تهدید به حمله کرده و TSMC را مجبور کرده اند تا بخشی از تولیدات خود را به خارج از کشور منتقل کند، نگران هستند.

عرضه تراشه‌های با کارایی بالا به دنبال اعلام TSMC مبنی بر ارائه تراشه‌های 4 نانومتری در کارخانه جدید آریزونا از سال 2024 و تراشه‌های 3 نانومتری در کارخانه دوم ایالات متحده در سال 2026 صورت گرفت. این شرکت همچنین در حال افزایش ظرفیت در ژاپن و کاوش در سایت‌ها در کشورها است. مانند آلمان.

اقدام اخیر TSMC برای تنوع بخشیدن به تولید در خارج از کشور، هشدارهایی را در تایوان ایجاد کرده است که این امر اهمیت استراتژیک جزیره را در دراز مدت تضعیف می کند. تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، اوایل این هفته گفت که اقدامات TSMC برای ساخت کارخانه های خارج از کشور، نشانه قدرت تایوان در خارج از کشور است، نه تهدیدی برای صنعت محلی. برنامه TSMC برای تولید داخلی تراشه‌های 2 نانومتری، نشانه‌ای از این درخواست است که شرکت‌های جزیره همچنان پیشرفته‌ترین فناوری ساخت تراشه را در خانه نگه می‌دارند.

لیو گفت: «تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری ثمره چندین دهه همکاری با زنجیره تأمین محلی است.

سامسونگ تولید انبوه نیمه هادی های 3 نانومتری را در ماه ژوئن آغاز کرد تا بتواند به TSMC در تجارت تراشه سازی قراردادی برسد و تقاضای رو به رشد برای دستگاه های با کارایی بالا که انرژی کمتری مصرف می کنند، برآورده شود.

تراشه‌های حامل ترانزیستور با عرض خط کمتر معمولاً توانمندتر و کارآمدتر هستند. TSMC گفت که فرآیندهای 3 نانومتری آن عملکرد بهتری نسبت به تراشه‌های 5 نانومتری خود ارائه می‌دهند، در حالی که به حدود 35 درصد انرژی کمتر نیاز دارند. لیو گفت که فناوری 3 نانومتری به ایجاد محصولات نهایی با ارزش بازار 1.5 تریلیون دلار در مدت پنج سال کمک می کند.

تسلط فزاینده TSMC بر تولید تراشه های پیشرفته همزمان با تحریم های ایالات متحده بر صنعت نیمه هادی چین است که هدف آن محدود کردن رقیب ژئوپلیتیک واشنگتن است.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و مرتباً برای جلوگیری از استقلال رسمی آن تهدید به حمله می‌کند. مانورهای نظامی اخیر که پکن در اطراف تایوان برگزار کرده است، نگرانی ها را در مورد وابستگی جهان به این جزیره برای نیمه هادی ها برانگیخته است. به این دلیل که چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و مرتباً برای جلوگیری از استقلال رسمی آن تهدید به حمله می‌کند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور