حمایت از جوامع حقیقت‌سنجی با ماریا رسا، برنده جایزه نوبل

برای اولین بار، 16 سازمان خبری در فیلیپین (اعم از ملی و فرامحلی) در مناطق مختلف منطقه ای شروع به همکاری کردند – کوچک و بزرگ با هم همکاری می کنند! تا حدی دوباره توسط Google News Initiative فعال شد، هر محتوایی که ایجاد کردیم مانند مجوز Creative Commons بود. هر گروه خبری از جوامع ما خواست تا آنچه را که می‌خواهند بررسی کنند ارسال کنند. سپس، همه ما می‌توانستیم خط لوله داده یکسانی را ببینیم، صرف نظر از اینکه کجا ارسال شده‌اند. ما همراه با شرکای خود از 116 گروه جامعه مدنی و کسب و کار کار کردیم.

با حرکت به لایه دوم، برای اولین بار، ما یک شبکه جمعی از حقیقت گویان ایجاد کردیم – شبکه ای از حقیقت گویان که بررسی واقعیت را با احساسات به اشتراک می گذاشتند. سازمان‌هایی که توسط جوامع ما تقویت شده‌اند یک اثر شبکه ایجاد کردند که به انتقال حقایق – حقایق واقعاً خسته کننده – از طریق الگوریتم‌ها کمک کرد.

لایه سوم تحقیق است – اولین باری که 8 گروه تحقیقاتی مستقل به داده های مشابه دسترسی پیدا کردند و معنی ایجاد کردند، تصویر بزرگ را پیدا کردند. بیشتر اوقات همه چیز اتمیزه می شود. معنا در رسانه های اجتماعی اتمیزه می شود، روزنامه نگاری در رسانه های اجتماعی اتمیزه می شود. ما با هشت دانشگاه و گروه تحقیقاتی، از جمله Rappler، کار کردیم تا داده‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌ایم جمع‌آوری کنیم و گزارش‌های هفتگی را برای عموم مردمی که به آنها خدمت می‌کنیم، ارائه دهیم.

و در نهایت، آخرین لایه قانون است. مصونیت از مجازات آنلاین مصونیت از مجازات آفلاین است. بنابراین این وکلا، گروه حقوقی ما، بیش از 20 پرونده تشکیل دادند که از روزنامه نگاران و راستی آزمایی ها و صداقت انتخابات ما محافظت می کرد. دعاوی تاکتیکی و استراتژیک.

انتخابات فیلیپین نماد نقشی شد که اطلاعات نادرست در تغییر تاریخ ایفا می کند. میلان کوندرا این را گفت: «مبارزه انسان علیه قدرت، مبارزه حافظه در برابر فراموشی است.» خوب، اینگونه تغییر کرده است.

این شبکه هزاران محتوای حقیقت‌سنجی را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی تولید کرد. و آنچه ما دیدیم موجی از حقایق بود. از زمان شروع ما در ژانویه 2022، Rappler و ائتلاف #FFPH نزدیک به 11000 پست در فیس بوک ایجاد کرده اند، اما سپس دیگران آن پست ها را گرفتند و آنها را تقویت کردند. بیش از 15000 پست اضافی از کاربران تصادفی که پست های #FactsFirstPH را دیدند و به اشتراک گذاشتند، آمده است. از زمانی که پروژه را در ژانویه شروع کردیم، نزدیک به 9 میلیون تعامل در فیس بوک داشته ایم.

حقایق با این سیستم در واقع موج می زند.

ای کاش #FactsFirstPH را زودتر – سالها زودتر – ساخته بودیم تا بتوانیم در برابر هجوم دروغ ها همکاری کنیم و در نبرد برای حقایق پیروز شویم. این یک لحظه وجودی برای همه ما است. خبرنگاران در خط مقدم هستند.

ما باید بتوانیم همکاری کنیم، با هم کار کنیم. امیدوارم همزمان با ورود به انتخابات در کشورتان، ما نه تنها در داخل کشور کار کنیم، بلکه در سطح جهانی نیز با هم کار کنیم.

اگر به ایجاد یک ائتلاف حقیقت‌سنجی در کشور خود علاقه دارید، لطفاً با آدرس [email protected] تماس بگیرید.