Ștefania Mărăcineanu: پزشک مفتخر با Google Doodle

Google Doodle امروز به افتخار و بزرگداشت فیزیکدان پیشرو رومانیایی Ștefania Mărăcineanu در صد و چهلمین سالگرد تولد او کمک می کند.

اطلاعات کمی در مورد زندگی اولیه و شخصی ماراسینئانو وجود دارد، اما به گفته زندگینامه نویسان مارلین و جفری راینر-کانهام، این دوران کودکی «تهم» بوده است. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بخارست در رشته علوم فیزیکی و شیمی در سال 1910، این دانشمند جوان در دبیرستان های مختلف شهر از جمله مدرسه مرکزی دخترانه تدریس کرد. ماراسینئانو در حین تدریس، بورسیه ای از وزارت علوم رومانی دریافت کرد و این در نهایت به یک موقعیت تحقیقاتی فارغ التحصیل در موسسه رادیوم در پاریس، فرانسه منجر شد.

Ștefania Mărăcineanu به عنوان یکی از برجسته ترین مراکزی که در مورد تأثیر تشعشعات و رادیواکتیویته مطالعه می کرد، زیر نظر فیزیکدان ماری کوری کار می کرد. این جوان رومانیایی حتی شروع به کار بر روی پایان نامه دکترای خود در مورد پولونیوم کرد، همان عنصری که کوری قبلاً کشف کرده بود.

ماراسینئانو در حین سرمایه‌گذاری بر نیمه عمر پولونیوم متوجه شد که نیمه‌عمر آن به نوع فلزی که روی آن گذاشته شده است بستگی دارد. همین نکته بود که او را به این فکر وا داشت که آیا پرتوهای آلفا از پلونیوم برخی از اتم‌های فلز را به ایزوتوپ‌های رادیواکتیو منتقل کرده‌اند. تحقیقات Ștefania Mărăcinean منجر به چیزی شد که به طور گسترده اولین نمونه از رادیواکتیویته مصنوعی در نظر گرفته می شود.

پس از مدتی در مؤسسه رادیوم، ماراسینئانو دکترای خود را در رشته فیزیک در دانشگاه سوربن پاریس به پایان رساند. چهار سال کار در رصدخانه نجومی در Meudon پس از بازگشت به رومانی انجام شد. اینجا جایی است که Ștefania Mărăcineanu اولین آزمایشگاه رومانی را که به مطالعه رادیواکتیویته اختصاص یافته بود، تأسیس کرد.

ماراسینئانو که یک فیزیکدان به تمام معنا بود، حتی زمانی را به تحقیق در مورد باران مصنوعی اختصاص داد و برای آزمایش نتایج خود به الجزایر رفت. در اینجا بود که او حتی ارتباط بین زلزله و بارندگی را مطالعه کرد و اولین کسی بود که متوجه شد اغلب افزایش قابل توجهی در رادیواکتیویته در مرکز زمین لرزه وجود دارد که منجر به زلزله می شود.

با وجود اینکه ایرنه کوری، دختر ماری کوری، و همسرش یکی از برجسته‌ترین افرادی بود که در مورد رادیواکتیویته تحقیق و دانش داشتند، در سال 1935 جایزه مشترک نوبل را برای کشف رادیواکتیویته مصنوعی دریافت کردند.

اگرچه ماراسینئانو ترجیح داد در مورد جایزه نوبل شرکت نکند، اما درخواست کرد که نقش او در این کشف رسما به رسمیت شناخته شود. کار ماراسینئانو توسط آکادمی علوم رومانی در سال 1936 به رسمیت شناخته شد، جایی که او به عنوان مدیر تحقیقات انتخاب شد، اما او هرگز برای این کشف به رسمیت شناخته نشد.

Ștefania Mărăcineanu متأسفانه در سال 1944 به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت، که طبق گزارش ها به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات در طول کار و آزمایش های او بود. Google Doodle امروزی دارای یک آزمایشگاه ساده در ادای احترام به موزه کوری در پاریس است که بدون شک تتفانیا ماراسینئونو ساعت‌های بی‌شماری را در آنجا سپری کرده و جشن تولد 140 سالگی و میراث او به عنوان یک فیزیکدان زن پیشرو را جشن می‌گیرد.

Google Doodles بیشتر:

FTC: ما از پیوندهای وابسته خودکار برای کسب درآمد استفاده می کنیم. بیشتر.


برای اخبار بیشتر، 9to5Google را در YouTube بررسی کنید: