وب سایت دوستدار محیط زیست: 7 نکته برای یک سایت طراحی شده با محیط زیست

در دنیایی که به طور فزاینده ای از مسائل زیست محیطی آگاه است، بازنگری در رویکردمان برای طراحی وب سایت ضروری است. وب سایت های سبز، همچنین به عنوان شناخته شده است وب سایت های طراحی شده با محیط زیستادغام شیوه های پایداری که اثرات زیست محیطی آنها را کاهش می دهد.

با اتخاذ این شیوه‌ها، طراحان وب‌سایت می‌توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند و در عین حال تجربه کاربری مطلوبی را ارائه دهند.

در این مقاله، 7 اقدام کلیدی برای طراحی زیست محیطی یک وب سایت (یا وبلاگ)، از میزبانی زیست محیطی تا بهینه سازی منابع را بررسی خواهیم کرد. این نکات و ترفندها را دنبال کنید و با حفظ سیاره خود به یک بازیکن مسئول در حوزه دیجیتال تبدیل شوید.

چرا وب سایت های سازگار با محیط زیست ایجاد کنیم؟

نزدیک به 2 میلیارد وب سایت آنلاین در سیاره ما وجود دارد (وبلاگ ها، سایت های نمایشگاهی و سایت های تجارت الکترونیک). خوب، در حقیقت، اگر سایت‌های پارک شده را حذف کنیم (که بازدیدکنندگانی دریافت نمی‌کنند)، تقریباً حدود 500 میلیون سایت فعال است که بسیار زیاد باقی می‌ماند. این بدان معناست که صنعت وب مسئول 4 درصد از انتشار کربن در سراسر جهان است.

هنگامی که یک صفحه وب را مشاهده می کنید، بین 2 تا 4 گرم CO2 مصرف می کنید.

برای مقایسه، در یک سایت کوچک با حدود صد صفحه، که به خوبی ارجاع داده شده و هر ماه 1000 بازدیدکننده دارد، CO2 تولید شده 21 کیلوگرم در سال خواهد بود. این رقم برای بسیاری از ما تا حدودی انتزاعی است، بنابراین برای مشخص بودن، 21 کیلوگرم CO2 معادل:

  • 55 کیلوگرم زباله خانگی
  • 1 روز گرمایش در زمستان (گاز یا نفت)
  • 110 کیلومتر با ماشین
  • 1220 کیلومتر با قطار

اینترن 10 درصد از مصرف برق جهانی را تشکیل می دهد.

امروزه اینترنت 10 درصد از مصرف برق جهانی را تشکیل می دهد. و این می تواند در 10 سال به 20 درصد برسد. به طور خلاصه، داشتن یک زندگی زیست محیطی به معنای داشتن یک زندگی دیجیتالی هوشیار است.

مزیت این است که اکولوژیک‌تر کردن سایت شما با بسیاری از اهداف غیر زیست‌محیطی مطابقت دارد:

چند نمونه از سایت های سبز

وب سایت Biocoop hive

سایت طراحی شده با محیط زیست La Ruche Biocoop

گروهی از 4 فروشگاه پاریسی زنجیره غذایی. این سایت در Eco-index امتیاز 72/100 را کسب کرده است. صفحه اصلی آن تنها 0.34 گرم CO2 منتشر می کند.

وب سایت گرنوبل متروپل

سایت گرنوبل متروپل با طراحی زیست محیطی

امتیاز 64/100 در Eco-index به دلیل ساختار درختی متراکم. این بهترین امتیاز شاخص زیست محیطی کلان شهرهای فرانسه (اول از 22) است.

وب سایت Eco-index

سایت طراحی شده با محیط زیست نمایه Eco

بله ما آزمایش کردیم… تستر! و امتیاز 85/100 را در Eco-index کسب می کند.

وب سایت مک دو فرانسه

سایت مک دونالد طراحی شده با محیط زیست

ما انتظار نداشتیم که آنها سایتی با طراحی سازگار با محیط زیست داشته باشند… و با این حال غول فست فود امتیاز خوبی را در شاخص Eco-Index 93/100 کسب کرده است.

سایت های اکولوژیکی، به طور خلاصه

برای کاهش تأثیر آنها، باید اطمینان حاصل کنید که یک سایت آنلاین است:

  • که به سرعت شارژ می شود،
  • میزبانی شده در یک مرکز داده سازگار با محیط زیست،
  • دارای طراحی شیک،
  • استفاده کننده از فناوری های کم مصرف

ما همه چیز را در زیر با 7 نکته توضیح می دهیم.

1️⃣ هاست سبز را انتخاب کنید

اولین قدم برای داشتن یک وب سایت دوستدار محیط زیست، انتخاب میزبانی سازگار با محیط زیست است. ذخیره سازی داده های سایت بر روی سرور در واقع ردپای محیطی قوی دارد.

به دنبال ارائه دهندگان مسکن باشید که از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می کنند یا انتشار کربن خود را جبران می کنند. میزبانی سبز ردپای کربن وب سایت شما را کاهش می دهد و توسعه پایدار را ترویج می کند.

چگونه آن را به طور ملموس انجام دهیم؟

  • میزبانی محلی را برای سرور خود انتخاب کنید
  • متمایل به سرورهای متعهد به محیط قابل تشخیص توسط استاندارد ISO 14001 مدیریت محیط زیست و ISO 50001 مدیریت انرژی

چند نمونه از میزبان های زیست محیطی

سوئیچ O2

سوئیچ O2 یک میزبان فرانسوی است که فقط یک پیشنهاد میزبانی ارائه می دهد (اغلب سادگی = محیط زیست). از انرژی بدون کربن (94٪) استفاده می کند، تجهیزات قدیمی خود را بازیافت می کند، سرورها را از طریق اتصال کوتاه تامین می کند، همه زباله های شرکت را دسته بندی و بازیافت می کند و از تهویه مطبوع به طور معقول استفاده می کند.

میزبان سیاره

فقط با خواندن نام آن متوجه خواهید شد، این میزبان به شدت به رویکرد زیست محیطی متعهد است. به ویژه از طریق انرژی که 100٪ از سدهای برق آبی برای مرکز داده کانادایی آن و از انرژی های تجدیدپذیر برای مراکز داده فرانسوی و سوئیسی آن تامین می شود.

اینفومانیا

Infomaniak انتشار گلخانه ای خود را 200٪ جبران می کند. خدمات آن توسط 100٪ انرژی های تجدید پذیر (نیمه هیدرولیک، نیمه خورشیدی) ارائه می شود. طول عمر سرورهای آنها به 15 سال افزایش یافته است.

EX2

Ex2 انتشار کربن خود را 100٪ جبران می کند و 1٪ از درآمد خود را به حذف کربن اختصاص می دهد. زیرساخت های آن به طور کامل از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود.

میزبان

از ژانویه 2023، میزبان یک مرکز داده فرانسوی را ارائه کرده است که برای مصرف کم انرژی بهینه شده و کاملاً با انرژی سبز تغذیه می شود.

2️⃣ فناوری اقتصادی را انتخاب کنید

برخی از فناوری ها نسبت به سایرین انرژی بیشتری مصرف می کنند. هنگام طراحی وب سایت خود، از فناوری های سازگار با محیط زیست مانند HTML5 و CSS3 استفاده کنید که از نظر مصرف انرژی سبک تر و کارآمدتر هستند. از فن آوری های قدیمی که می توانند سایت را سنگین کنند خودداری کنید. کد سبک به معنای یک سایت سبک وزن خواهد بود. و این مشاور سئو شماست که از عملکرد خوب شما تشکر خواهد کرد.

3️⃣ طراحی تمیز را ترجیح دهید

طراحی مینیمالیستی و تمیز نه تنها از نظر زیبایی شناسی دلپذیر است، بلکه مصرف انرژی را کاهش می دهد و زمان شارژ را بهبود می بخشد. اجتناب از عناصر غیر ضروری، بهینه سازی تصاویر و استفاده از تکنیک های فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل.

این همچنین شامل استفاده دقیق از فونت ها می شود: فونت هایی که به سرعت بارگذاری می شوند و همچنین استفاده از فونت های کمی در سراسر سایت یا وبلاگ.

4️⃣ فقط ویژگی های مفید را حفظ کنید

برخی از وب سایت ها دارای ویژگی های غیر ضروری هستند که باید حذف شوند. رایج ترین مورد مربوط به افزونه های وردپرس است که صفحات را سنگین تر و زمان بارگذاری را طولانی تر می کند.

5️⃣ محتوای سبک بارگذاری کنید

بهینه سازی زمان بارگذاری فیلم ها و عکس ها در یک وب سایت برای ارائه یک تجربه کاربری روان و کاهش مصرف پهنای باند ضروری است. بنابراین این تأثیر قوی بر تأثیر زیست محیطی سایت شما دارد. در اینجا چند نکته برای بهینه سازی بارگذاری این رسانه ها وجود دارد:

فشرده سازی فایل ها

قبل از آپلود فیلم ها و عکس ها در وب سایت خود، از ابزارهای فشرده سازی استفاده کنید تا اندازه آنها را بدون کاهش قابل توجهی کیفیت بصری کاهش دهید. فایل های کوچکتر سریعتر بارگذاری می شوند و عملکرد سایت را بهبود می بخشند.

از فرمت های مناسب استفاده کنید

فرمت های تصویری مناسب برای وب را انتخاب کنید، مانند JPEG برای عکس ها و PNG برای تصاویر با شفافیت. همچنین از فرمت های ویدیویی محبوب و با پشتیبانی خوب مانند MP4 استفاده کنید.

اندازه رسانه را به درستی اندازه گیری کنید

اندازه تصاویر را به اندازه دقیق مورد نیاز تغییر دهید تا با مجبور کردن مرورگر به تنظیم اندازه آنها از بارگذاری بیش از حد جلوگیری شود. برای تغییر اندازه تصاویر به تگ های HTML یا CSS اعتماد نکنید، زیرا این کار می تواند بارگذاری را کند کند.

از تکنیک های بارگذاری تنبل استفاده کنید

تکنیک های بارگذاری تنبل را انتخاب کنید که رسانه ها را بر اساس صفحه نمایش کاربر بارگیری می کند. این به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا بدون منتظر ماندن برای بارگیری کامل همه منابع، محتوا را به سرعت مشاهده کنند.

از قابلیت کش استفاده کنید

هدرهای کش را به درستی پیکربندی کنید تا به مرورگرها اجازه دهید فایل های رسانه ای را در رایانه کاربر ذخیره کنند. این باعث می شود که رسانه ها در بازدیدهای بعدی از سایت شما سریعتر بارگذاری شوند.

6️⃣ تعداد درخواست ها را کاهش دهید

هنگامی که یک کاربر اینترنت از یک صفحه بازدید می کند، یک سرور تمام فایل های تشکیل دهنده وب سایت را ارسال می کند که همیشه ضروری نیست. یک سایت سبک وزن با کد سبک شروع می شود.

7️⃣ حالت تاریک را ارائه دهید

این حالت تاریک که امروزه در بسیاری از سایت ها و برنامه ها وجود دارد، تا 6 برابر کمتر از حالت کلاسیک (حالت نور) انرژی مصرف می کند.

اتخاذ طراحی زیست محیطی سایت ها به معنای بازگشت به اصول اولیه، خلاص شدن از شر چیزهای اضافی است.

چگونه می توانم تأثیر زیست محیطی سایت خود را بررسی کنم؟

آیا قبلاً همه این نکات را برای یک وب سایت دوستدار محیط زیست اجرا کرده اید؟ یا دوست دارید از تاثیر سایت خود تا به امروز بدانید؟ به سادگی از وب سایت Eco-index استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از Google Page Speed ​​Insight سرعت بارگذاری را آزمایش کنید. این همه چیز نیست، اما ابزار بسیار خوبی برای تحلیل اولیه است.

هنوز سایت خود را ایجاد نکرده اید؟

مراحلی را که باید برای ایجاد سایت خود دنبال کنید را بیابید.

Source link