Shadowban: 9 نکته برای رهایی از آن

ممکن است متوجه کاهش نتایج پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود شده باشید، با برداشت‌ها و تعاملات کمتری مانند لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌ها. حساب شما ممکن است “ممنوع” باشد، روندی که بیشتر به عنوان “ممنوع در سایه” شناخته می شود.

در این مقاله، توضیح مفصلی درباره معنای اصطلاح “محدودیت در سایه”، نحوه تشخیص اینکه آیا حساب شما تحت تأثیر قرار گرفته است و چگونه آن را برطرف کنید، به شما ارائه می دهیم. ما بهترین روش ها را به شما ارائه می دهیم.

ممنوعیت سایه چیست؟

تبعید محتاطانه

Shadowban روشی است که توسط شبکه‌های اجتماعی خاص برای محدود کردن دید کاربر بدون اطلاع آنها استفاده می‌شود. هنگامی که یک کاربر سایه‌بان می‌شود، پست‌ها و فعالیت‌های او حذف نمی‌شوند، اما برای سایر کاربران به جز خودشان نامرئی می‌شوند. این بدان معنی است که کاربر سایه ممنوع به پست کردن محتوا، تعامل با سایر کاربران ادامه می دهد، اما تعامل یا پاسخی از جامعه دریافت نمی کند.

چه چیزی باعث ممنوعیت می شود

Shadowbanning معمولاً زمانی اجرا می‌شود که پلتفرم‌ها رفتاری را تشخیص دهند که نامناسب تلقی می‌شود یا دستورالعمل‌های جامعه را نقض می‌کند، مانند ارسال هرزنامه، انتشار محتوای ناخواسته، آزار و اذیت، یا استفاده از ربات‌ها برای افزایش مصنوعی تعامل. به جای ممنوعیت کامل کاربر، پلتفرم‌ها این اقدام محتاطانه‌تر را برای منزوی کردن آنها و محدود کردن تأثیر اعمالشان انتخاب می‌کنند.

مشکل Shadowbanning این است که کاربران هدف اغلب از وضعیت خود مطلع نمی شوند، که می تواند باعث شود آنها احساس نادیده گرفته شدن یا عدم علاقه خود را داشته باشند. برخی از پلتفرم‌ها به دلیل عدم شفافیت در اجرای سایه‌بان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، زیرا درک اینکه چرا دید آنها در حال کاهش است برای کاربران دشوار است.

همچنین می‌تواند در زمینه‌های آنلاین دیگر مانند انجمن‌ها، پیام‌رسان‌های فوری یا پلت‌فرم‌های بازی آنلاین نیز اعمال شود تا دسترسی یا تعامل کاربر را در سکوت محدود کند.

چگونه از یک ممنوعیت در سایه خارج شویم؟

بیرون آمدن از shadowban می تواند دشوار باشد زیرا رسانه های اجتماعی اطلاعاتی در مورد shadowbaning ارائه نمی دهند. به کاربری که مشمول این ممنوعیت است اطلاع رسانی نمی شود و بنابراین هیچ اطلاعات دقیقی در مورد دلایل یا مدت یک shadowban دریافت نمی کند.

با این حال، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای بهبود شانس خود برای بلند کردن سایه بان انجام دهید.

1️⃣ تنظیمات حریم خصوصی خود را بررسی کنید

مطمئن شوید که تنظیمات حریم خصوصی شما برای محدود کردن دید محتوای شما پیکربندی نشده است. گاهی اوقات تنظیمات نامناسب می تواند به طور ناخواسته دسترسی به پست های شما را کاهش دهد.

2️⃣ به قوانین جامعه احترام بگذارید

مطمئن شوید که دستورالعمل ها و قوانین پلتفرم مورد نظر را درک کرده و از آنها پیروی می کنید. از هر گونه رفتاری که نامناسب تلقی می شود مانند هرزنامه، مزاحمت، توزیع محتوای ناخواسته یا استفاده از ربات ها (تولید کلیک، درخواست اتصال و غیره) اجتناب کنید. پلتفرم ها از ابزارهایی که به دنبال فریب الگوریتم آنها هستند متنفرند. چیزی که من اغلب به مشتریانم می گویم: در دعوای بین شما و الگوریتمی که توسط یکی از بزرگترین حروف بزرگ دنیا ساخته شده است… مسابقه از قبل تعیین شده است.

3️⃣ فعالیت مشکوک را کاهش دهید

اگر به دلیل فعالیت خودکار یا مشکوک، مانند استفاده از ربات‌ها، shadowbaned شده‌اید، فوراً این اقدامات را متوقف کنید. یک بار دیگر پلتفرم (متا، توییتر و …) دلایل این ممنوعیت را برای شما توضیح نمی دهد، اما سلام، به طور کلی اگر با قوانین این شبکه ها بازی کرده اید، باید آن را در نظر داشته باشید. علاوه بر این، از ارسال یا تعامل بیش از حد در مدت زمان کوتاه خودداری کنید، زیرا می تواند هرزنامه تلقی شود.

4️⃣ محتوای خود را متنوع کنید

سعی کنید انواع مختلف محتوا مانند عکس، فیلم، لینک خارجی یا متن را پست کنید. تنوع بخشیدن به محتوای شما می تواند به پلتفرم نشان دهد که شما هرزنامه نیستید. الگوریتم‌ها رفتار غیرعادی (بسیار تکراری) را شناسایی می‌کنند.

5️⃣ با جامعه خود درگیر شوید

از طریق پاسخ دادن به نظرات، پرسیدن سوال و شرکت در مکالمات، با سایر کاربران تعامل واقعی داشته باشید. مشارکت فعال می تواند دید و مشارکت شما را افزایش دهد.

6️⃣ صبور باشید

برداشتن سایه بان ممکن است زمان ببرد. به انتشار محتوای با کیفیت ادامه دهید، به قوانین پلتفرم احترام بگذارید و با جامعه خود تعامل داشته باشید. با گذشت زمان، دید شما باید بهبود یابد.

7️⃣ با پلتفرم تماس بگیرید

توجه به این نکته مهم است که 6 اقدام قبلی 100% برداشتن یک Shadowban را تضمین نمی کند، زیرا سیاست ها و الگوریتم های پلت فرم ممکن است متفاوت باشند. اگر فکر می‌کنید که به‌طور ناعادلانه shadowbanne شده‌اید، می‌توانید برای شفاف‌سازی با پشتیبانی پلتفرم تماس بگیرید یا درخواست بررسی وضعیت خود کنید. شانس دریافت پاسخ بسیار اندک است.

8️⃣ به حالت شخصی بروید

اگر یک حساب حرفه ای دارید و هیچ یک از راه حل های قبلی جواب نداد، حساب خود را به حالت شخصی تغییر دهید.

9️⃣ راه حل نهایی

اگر هیچ کاری درست نشد… آخرین و تنها راه حل، به امید اینکه اکانت شما 200 هزار فالوور نداشته باشد، این است که از 0 شروع کنید.

چگونه از تحریم سایه اینستاگرام خارج شویم؟

برای پایان دادن به ممنوعیت خود در اینستاگرام، باید:

 • به قوانین وضع شده توسط اینستاگرام احترام بگذارید.
 • هشتگ های ممنوعه را از پست های خود حذف کنید و از استفاده از آنها در آینده خودداری کنید.
 • انتشار محتوا را به مدت 36 ساعت متوقف کنید.
 • حساب خود را به مدت 15 روز به حالت شخصی تغییر دهید.

چگونه از تحریم سایه Tiktok خارج شویم؟

برای رفع محدودیت سایه در TikTok، در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • برنامه TikTok را حذف نصب و دوباره نصب کنید، زیرا ممکن است به‌روزرسانی لازم باشد.
 • برای دسترسی به آمار پست خود و شناسایی عناصری که باعث از دست دادن تعامل شده اند، به یک حساب حرفه ای بروید.
 • هر گونه محتوای نامناسب را حذف کنید و دو هفته صبر کنید تا اثرات آن را مشاهده کنید.
 • با بستن برنامه و اجتناب از ورود به سیستم، حساب خود را برای چند روز متوقف کنید.

چگونه از تحریم سایه توییتر خارج شویم؟

اگر حساب شما قربانی یک ممنوعیت سایه در توییتر شده است، اقداماتی که باید برای رهایی از آن در نظر بگیرید در اینجا آمده است:

 • توئیت را برای مدت معینی به طور کامل متوقف کنید (ممکن است این جریمه بین ۲ تا ۷ روز برداشته شود).
 • لحن و واژگان کمتر تهاجمی را در پست ها و نظرات خود به کار ببرید.
 • تعداد توییت ها را به حداکثر 100 توییت در ساعت محدود کنید و از 1000 توییت در روز تجاوز نکنید.
 • از توییت کردن محتوای تکراری، یعنی پست هایی که چندین بار یکسان یا بسیار مشابه هستند، خودداری کنید.

چگونه از تحریم سایه فیسبوک خارج شویم؟

برای رهایی از ممنوعیت در پلت فرم فیس بوک (META)، می توانید توصیه های زیر را دنبال کنید:

 • حداقل به مدت 24 ساعت از ارسال پست خودداری کنید.
 • به تدریج به ریتم منظم انتشار بازگردید.
 • حتما به شرایط استفاده از پلت فرم احترام بگذارید.
 • برای درخواست بررسی محتوای نامناسب و درک دلایل پشت آن با پشتیبانی فیس بوک تماس بگیرید.

موفق باشید ! 💪🏻

Source link