Scala چیست و آیا باید اولین زبان برنامه نویسی شما باشد؟

عکس پروفایل نویسنده

@اوگنی-لبدفاوگنی لبدف

مدیر ارشد بازاریابی توسط Yandex ، متخصص edtech ، prakicum.yandex.com

در اوایل دهه 2000 ، آینده جاوا مشکوک به نظر می رسید. زبانهای برنامه نویسی دیگری ظهور کرده بودند ، و جاوا دیگر مانند گذشته جذاب نبود ، حتی اگر از آن بسیار زیاد استفاده می شد. همراه اسکالا آمد.

اسکالا چیست؟

اسکالا چندین ایده در ذهن داشت:

  • قابلیت همکاری با جاوا و همه کتابخانه های آن. این به معنای توانایی تعامل با جاوا و کتابخانه های آن به عنوان بخشی از همان سیستم است
  • سیستم نوع جامد یک سیستم نوع به کاهش خطاها کمک می کند و نشان می دهد که الگوریتم های دستگاه باید بر روی داده ها استفاده کند
  • برنامه نویسی شی گرا و کاربردی شما باید انتخاب کنید که آیا می خواهید داده ها و رفتار آنها را با هم جمع کنید یا آنها را برای شفافیت جدا کنید
  • مزایای برنامه نویسی مدرن مانند فرآیندهای ناهمزمان و موازی است. این اجازه می دهد تا ماشین چندین محاسبه را همزمان انجام دهد
  • کد جمع و جورتر و خوانا تر (در مقایسه با جاوا).

با وجود همه آن چیزهای خوب ، اسکالا هرگز به عنوان یک زبان اصلی جریان پیدا نکرد. در این مقاله ، من به همه دلایل نمی پردازم ، بلکه بیشتر به این موضوع می پردازم که آیا یک مبتدی باید از Scala شروع کند یا آن را در چند سال اول یاد بگیرد.

آیا Scala باید اولین زبان برنامه نویسی شما باشد؟

در مورد اینکه زبان مبتدیان چه زبانهایی را باید انتخاب کنند بسیار صحبت می شود. و منطقی است: اگر به برنامه نویسی بپردازید ، می خواهید زبانی را یاد بگیرید که سالها به شما کمک کند. اما یک صید وجود دارد.

اگر به یک نوع برنامه “سلام جهان” نیاز دارید که محاسبات ساده و کارهای اساسی را با فایل ها انجام می دهد ، می توانید از هر زبانی استفاده کنید. همه آنها عملکرد اساسی برای انجام آن کارها را تقریباً به روشهای یکسان دارند. اجرای حلقه ها ، بدست آوردن مقداری ورودی کاربر ، پردازش آن ورودی ، حتی ارسال آن به جایی – می توانید تقریباً همه آنها را تقریباً به هر زبانی به راحتی انجام دهید. و از آنجا که شما تازه شروع به یادگیری برنامه نویسی کرده اید ، ماهها برنامه های ساده می نویسید.

در این سطح ، همه زبان ها اساساً یکسان هستند و فرقی نمی کند کدام یک را انتخاب کنید. یک برنامه ساده در پایتون دقیقاً همان برنامه در JavaScript ، Java ، PHP ، Scala یا Ruby اجرا می شود. در بیشتر موارد ، آن برنامه حتی به روشهای تقریباً یکسان نوشته می شود.

مقیاس ساده ترین زبان در کل جهان برای یادگیری نیست. با این حال ، برای کارهای مبتدی ، Scala تفاوت چندانی با پایتون نخواهد داشت ، که یک زبان بسیار مبتدی پسند است.

با این حال ، بعد از مدتی با Scala ، باید به سراغ نرم افزارهای پیچیده تری بروید. و اینجا جایی است که همه چیز جالب می شود.

انتخاب زبان برای نرم افزار امروز

نرم افزار امروز پیچیده است. یک برنامه واحد می تواند هزاران متغیر داشته باشد. این می تواند به اشیا، ، کلاس اشیا و ارث نیاز داشته باشد ، به این معنی که اشیا and و کلاسها را بر روی اشیا and و کلاسهای دیگر قرار دهید. یک برنامه واحد ممکن است به فرایندهای موازی ، فرآیندهای ناهمزمان و فرآیندهای مربوط به رابط که در آن داده ها از طریق مرزها رد و بدل می شوند ، نیاز داشته باشد. این می تواند شامل چندین نمایش ، صفحه های مختلف و مجموعه ای از پیچیدگی های دیگر باشد.

به عنوان مثال ، برای یک برنامه وب ، به چیزی کوچک و سبک برای بارگیری در یک مرورگر در وب نیاز دارید. برای نرم افزارهای تعبیه شده در سخت افزار ، باید کد را تا حد ممکن کوچک کنید. برای ماشین های کندتر ، باید کد را برای آن سخت افزار خاص بهینه کنید. یا شاید کتابخانه ای دارید که باید از آن استفاده کنید و این کتابخانه فقط از طریق زبان خاصی قابل دسترسی است.

اینطور نیست که توسعه دهندگان بخواهند نرم افزار خود را عمداً پیچیده کنند. آنها برای کارکرد صحیح محصولاتشان به تمام این پیچیدگی ها نیاز دارند.

و اینجا جایی است که زبان اهمیت دارد. برای پروژه های مبتنی بر سخت افزار ، به احتمال زیاد از زبان C یا یک زبان از نوع Assembler استفاده می کنید. برای برنامه های تحت وب ، با JavaScript همراه خواهید شد. اگر می خواهید برای ماشین هایی که کل زیرساخت آن ها نرم افزار Microsoft است ، برنامه ای بسازید ، به احتمال زیاد سراغ C # می روید.

اما برای انتخاب صحیح زبان در این موارد ، ابتدا باید:

  1. نیازهای خاص محصول خود را بدانید
  2. مفاهیم سطح بالا مانند وراثت ، عدم همزمان بودن و غیره را درک کنید.
  3. تجربه استفاده از این رویکردها را در صورت لزوم داشته باشید
  4. تجربه کار با زبانی نامناسب را داشته اید ، بنابراین می توانید درک کنید که زبان مناسب چقدر روان و کارآمد است
  5. تسلط کافی در کدنویسی پیدا کرده اید و می توانید افکار خود را آزادانه بیان کنید ، بدون اینکه به نحو و پرانتز فکر کنید.

هنگامی که به آن مرحله رسیدید ، در نهایت بحث در مورد انتخاب Scala از جاوا منطقی خواهد بود. یا به پایتون بروید ؛ یا همه آن را به ++ C انجام دهید. اینطور نیست که Scala را به جاوا انتخاب کنید. بیشتر شبیه این است … تجربه و تخصص شما شما را به راه حلی خاص رهنمون می کند.

? خط پایین: مقیاس نباید اولین مشکل برنامه نویسی شما باشد

نه ، شما نباید Scala را به عنوان زبان اول خود شروع کنید زیرا فوق العاده دوستانه نیست.

با چیزی ساده تر مثل پایتون یا JavaScript شروع کنید. و هنگامی که به کتابخانه های خاصی نیاز پیدا می کنید (مانند Akka برای برنامه های توزیع شده همزمان) ، کل تجربه شما را به انتخاب Scala هدایت می کند. اما قبل از اینکه حتی بدانید که همزمانی چیست ، نیازی به جستجوی Scala یا هر زبان دیگر سطح بالا دیگری نیست که گردش کار مبتدی ساده را نداشته باشد.

هنگامی که به Scala نیاز دارید ، به راحتی به آن وارد خواهید شد.

در Practicum ، ما HTML ، JavaScript و Python را به عنوان فناوری های سطح پایین آموزش می دهیم. پس از شروع کار ، به زودی به زبان های دیگر تسلط خواهید یافت.

بنابراین ، اگر به کد نویسی علاقه دارید ، در صورت تمایل می توانید منابع آموزشی ما را کشف کنید. ما برای کمک به شما در ایجاد حرفه ای موفق در فناوری ، آموزش و مشاوره آنلاین ارائه می دهیم. مبتدیان خوش آمدید!

عکس پروفایل نویسنده

داستان های من را بخوانید

مدیر ارشد بازاریابی توسط Yandex ، متخصص edtech ، prakicum.yandex.com

برچسب ها

با هکر نون همراه باشید

حساب رایگان خود را ایجاد کنید تا قفل تجربه خواندن سفارشی خود را باز کنید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور