تراشه های 3 نانومتری سامسونگ اکنون در حال تولید هستند

کسب و کار تراشه های سامسونگ به تازگی یک نقطه عطف جدید را اعلام کرده است که تولید بر روی تراشه های 3 نانومتری با کاهش چشمگیر مصرف برق آغاز شده است.

مانند بلومبرگ گزارش ها حاکی از آن است که سامسونگ رسما تولید تراشه ها را با استفاده از فرآیند 3 نانومتری آغاز کرده است. این امر شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) را شکست می دهد، زیرا تراشه ساز بزرگتر به دنبال حرکت به سمت فرآیند کارآمدتر در نیمه دوم سال 2022 است.

سامسونگ از معماری ترانزیستوری «Gate-All-Around» برای تولید این تراشه‌ها استفاده می‌کند که ابتدا برای برنامه‌های کاربردی محاسباتی با کارایی بالا و تخصصی کم‌مصرف قبل از رفتن به کاربردهای شناخته‌شده‌تر، مانند پردازنده‌های گوشی‌های هوشمند، استفاده می‌شوند.

سامسونگ ادعا می‌کند که فرآیند 3 نانومتری آن باعث کاهش 45 درصدی مصرف انرژی و همچنین افزایش 23 درصدی در عملکرد کلی می‌شود. این در مقایسه با فرآیند 5 نانومتری است، اما سامسونگ همان مقایسه را برای تراشه های 4 نانومتری که در سال 2022 به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند، به اشتراک گذاشته است.

برای مرجع، اسنپدراگون 888 بر روی یک فرآیند 5 نانومتری ساخته شده است، در حالی که اسنپدراگون 8 نسل 1 از فرآیند 4 نانومتری استفاده می کند. انتظار می‌رود نسل دوم تراشه Google Tensor با وجود تولید تراشه‌ها توسط سامسونگ، در اواخر سال جاری از فرآیند 4 نانومتری استفاده کند.

در یک پست وبلاگی، سامسونگ توضیح می دهد که امیدوار است عملکرد تراشه های 3 نانومتری خود را با بهبود عملکرد نسل دوم تا 30 درصد بیشتر کند.

در مقایسه با فرآیند 5 نانومتری، نسل اول فرآیند 3 نانومتری می‌تواند مصرف انرژی را تا 45 درصد کاهش دهد، عملکرد را تا 23 درصد بهبود بخشد و مساحت را تا 16 درصد در مقایسه با 5 نانومتر کاهش دهد، در حالی که فرآیند 3 نانومتری نسل دوم برای کاهش مصرف انرژی است. تا 50 درصد، عملکرد را تا 30 درصد بهبود بخشیده و مساحت را تا 35 درصد کاهش می دهد.

سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری خود را در تاسیسات Hwaseong آغاز خواهد کرد و سپس به نسخه جدیدتر خود در Pyeongtaek توسعه می دهد.

سامسونگ ویفرهای نیمه هادی های 3 نانومتری خود را به نمایش می گذارد

اطلاعات بیشتر در مورد سامسونگ:

FTC: ما از پیوندهای وابسته خودکار برای کسب درآمد استفاده می کنیم. بیشتر.


برای اخبار بیشتر، 9to5Google را در YouTube بررسی کنید: