Sam Altman به عنوان مدیر عامل OpenAI در Chaotic Win برای مایکروسافت بازگشت | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – سام آلتمن کمتر از پنج روز پس از کنار گذاشته شدنش از یکی از با ارزش ترین استارت آپ های جهان، به رهبری OpenAI بازخواهد گشت و درام شوکه کننده ای را رقم زد که سیلیکون ولی و صنعت جهانی هوش مصنوعی را متحول کرد.

آلتمن به عنوان مدیر اجرایی باز می گردد و هیئت مدیره اولیه توسط برت تیلور، یکی از مدیران عامل سابق Salesforce Inc. هدایت خواهد شد. بنیانگذار و مدیرعامل Quora Inc. OpenAI اکنون در حال کار “برای کشف جزئیات” است، این شرکت در گزارشی اعلام کرد. پست در X، قبلا توییتر.

تصمیم برای بازگرداندن او به شناخته شده‌ترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان، یک پیروزی قابل توجه برای شرکت مایکروسافت است که با سرمایه‌گذاران دیگر برای برگرداندن اخراج آلتمن همکاری کرد. مدیر عامل شرکت ساتیا نادلا به طور علنی از آلتمن در طول این آشفتگی حمایت کرد و برای مدت کوتاهی با استخدام او در مایکروسافت برای راه اندازی یک گروه تحقیقاتی داخلی جدید موافقت کرد.

دو عضو جدید هیئت مدیره همچنین برای وال استریت و جمعیت سیلیکون ولی درخواست تجدید نظر دارند. سامرز، آکادمیک دانشگاه هاروارد و مشارکت کننده پولی در تلویزیون بلومبرگ، در هیئت مدیره چندین استارتاپ، از جمله Jack Dorsey’s Block Inc. تیلور مدیر شرکت Shopify است و به عنوان مدیر توییتر، به عنوان یک نیروی آرام بخش در حین فروش عمل کرد. به ایلان ماسک سال گذشته.

یکی از آشنایان با مذاکرات که خواست نامش فاش نشود، گفت: هیئت مدیره OpenAI که دوباره کار شده است نهایی نخواهد شد: اولویت اصلی آن انتخاب حداکثر 9 مدیر جدید است. ترکیب هیئت مدیره ثابت کرد که در مذاکرات برای بازگشت آلتمن پس از برکناری تکان دهنده او در روز جمعه، یک نقطه گیر بزرگ بود.

احزاب هنوز در حال تعیین این هستند که کدام اعضا – در کنار D’Angelo که منصوب شده است – در هیئت مدیره OpenAI جدید باقی بمانند. یکی از افراد گفت: مایکروسافت که استراتژی هوش مصنوعی آن به فناوری استارت آپ وابسته است، احتمالاً در هیئت مدیره جدید نماینده خواهد داشت، قطعاً به عنوان ناظر و احتمالاً با یک یا چند صندلی.

این شخص گفت که آلتمن موافقت کرد که در ابتدا در صندلی هیئت مدیره نگیرد تا معامله انجام شود. این احتمال وجود دارد که او در نهایت به هیئت مدیره بپیوندد. فرد دیگری گفت که او همچنین با انجام تحقیقات داخلی در مورد رفتاری که منجر به اخراج او شد موافقت کرد.

اعضای قبلی هیئت مدیره OpenAI شامل D’Angelo، یکی از بنیانگذاران OpenAI و دانشمند ارشد Ilya Sutskever، تاشا McCauley از GeoSim Systems و هلن تونر، مدیر مرکز امنیت و فناوری های نوظهور جورج تاون بودند.

این توافق پس از چهار روز مذاکرات پرمخاطره، پس از اینکه تقریباً همه کارکنان آن تهدید کردند که در صورت عدم بازگرداندن آلتمن، از کار کنار خواهند رفت. بخش اعظم این درام در X پخش شد زیرا سرمایه‌داران برجسته سیلیکون ولی و بازیگران کلیدی از نادلا گرفته تا خود آلتمن اعلامیه‌هایی را ارسال می‌کردند، پیام‌ها را رد و بدل می‌کردند، پست‌های یکدیگر را لایک می‌کردند و در غیر این صورت از موضع خود دفاع می‌کردند. استخدام مجدد آلتمن باعث شد تا شخصیت های اصلی حماسه، از جمله رئیس جمهور سابق، گرگ براکمن، به سرعت به X تبریک بگویند. گفت او نیز در حال بازگشت به شرکت – و مدیر ارشد فناوری میرا موراتی است.

OpenAI در بیانیه‌ای که روز جمعه باعث خشم شد، گفت آلتمن پس از بررسی داخلی هیئت مدیره نشان داد که مدیر اجرایی «به طور مداوم در ارتباطات خود با هیئت مدیره صادق نبوده و مانع از توانایی آن در انجام مسئولیت‌هایش می‌شود، برکنار شد».

به گفته افراد مطلع، مذاکرات برای بازگشت او در روز یکشنبه به بن بست رسید که بخشی از فشار آلتمن و دیگران برای استعفای اعضای فعلی هیئت مدیره بود. در عوض، هیئت مدیره یک رهبر جدید – مدیر عامل سابق توییچ امت شیر ​​(Emmett Shear) را معرفی کرد.

در عرض چند ساعت، اکثر 770 کارمند OpenAI نامه‌ای را به هیئت مدیره امضا کردند که در آن می‌گفتند ممکن است از مایکروسافت خارج شوند و به مایکروسافت بپیوندند، مگر اینکه همه مدیران استعفا دهند و آلتمن دوباره به کار خود بازگردد. در میان بسیاری از کسانی که نامه را امضا کردند، موراتی، که روز جمعه به عنوان مدیرعامل موقت معرفی شده بود، و سوتسکور بودند.

برگشت سریع می تواند سرمایه گذاران را راضی کند و خطر فرار کارکنان را کاهش دهد. اما همچنین سوالاتی را در مورد مسیر پیش روی سازنده ChatGPT و سایر استارت آپ های هوش مصنوعی ایجاد می کند که سعی کرده اند توسعه هوش مصنوعی را به طور مسئولانه در کنار نیاز به جمع آوری سرمایه هنگفت از سرمایه گذاران برای پشتیبانی از زیرساخت های محاسباتی گران قیمت مورد نیاز برای ساخت این ابزارها متعادل کنند.

سرمایه گذاران با برکناری آلتمن کور شدند. مایکروسافت که از این استارت آپ با بیش از 10 میلیارد دلار سهام حمایت می کرد، تنها چند دقیقه قبل از اخراج آلتمن اطلاع داشت. به گفته افرادی که با این موضوع آشنا هستند و خواستار ناشناس ماندن در مورد اطلاعات خصوصی شدند، این غول نرم افزاری شروع به کار با سرمایه گذارانی از جمله Thrive Capital و Tiger Global Management برای بازگرداندن او کرد.

بیش از هر چهره دیگری، آلتمن 38 ساله، به لطف موفقیت ویروسی ChatGPT، به عنوان چهره عصر جدیدی از فناوری هوش مصنوعی ظاهر شد. آلتمن در مرکز تلاش‌های صنعت امسال برای همکاری با تنظیم‌کننده‌ها قرار داشت و او مرتباً با رهبران جهانی از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، ملاقات می‌کرد. او روز پنجشنبه در یک پنل در کنفرانس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه با حضور سایر مدیران و رهبران جهان حضور یافت تا در مورد آینده هوش مصنوعی و خطرات آن بحث کند.

با این حال، افراد مطلع گفته اند که در پشت صحنه، آلتمن با اعضای هیئت مدیره خود، به ویژه Sutskever، بر سر سرعت توسعه هوش مصنوعی مولد، نحوه تجاری سازی محصولات و اقدامات لازم برای کاهش آسیب های احتمالی آنها به مردم درگیر شد. .

در کنار شکاف‌ها بر سر استراتژی، اعضای هیئت‌مدیره با جاه‌طلبی‌های کارآفرینی آلتمن نیز مبارزه کردند.

به گفته یک فرد مطلع از پیشنهاد سرمایه گذاری، او به دنبال جمع آوری ده ها میلیارد دلار از صندوق های دارایی مستقل خاورمیانه برای ایجاد یک استارت آپ تراشه هوش مصنوعی برای رقابت با شتاب دهنده های هوش مصنوعی ساخته شده توسط Nvidia Corp بوده است. آلتمن از ماسایوشی سون، رئیس گروه SoftBank Corp خواستار سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در یک تجارت جدید برای ساخت سخت افزار مبتنی بر هوش مصنوعی با مشارکت جونی آیو، طراح سابق شرکت اپل بود.

درام اتاق هیئت، بازتابی از کودتاهای دیگر در تاریخ دره سیلیکون داشت. استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل، در سال 1985 از سمت مدیرعاملی اخراج شد و پس از گذشت بیش از یک دهه به این سمت بازگشت. دورسی یکی از بنیانگذاران توییتر در سال 2008 کنار گذاشته شد و هفت سال بعد به عنوان مدیرعامل بازگشت.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور