بهینه سازی عملکرد وب سایت با نمودار حباب کنسول جستجو | وبلاگ مرکزی جستجوی گوگل | توسعه دهندگان گوگل

چهارشنبه 6 آوریل 2022

تجزیه و تحلیل داده‌های عملکرد جستجو همیشه چالش برانگیز است، اما زمانی که سوالات طولانی‌مدت زیادی دارید که تجسم و درک آن‌ها سخت‌تر است، حتی بیشتر از این یک چالش است. در این پست، نکاتی را ارائه خواهیم کرد که به شما کمک می کند فرصت هایی را برای بهینه سازی عملکرد جستجوی گوگل سایت خود کشف کنید.

اگر پست‌های اخیر ما در مورد اتصال کنسول جستجو به Data Studio و نظارت بر ترافیک جستجو با Data Studio را نخوانده‌اید، آن‌ها را بررسی کنید تا درباره کارهایی که می‌توانید با Search Console در Data Studio انجام دهید بیشتر بدانید.

امروز ما یک نمودار حباب را مورد بحث قرار خواهیم داد که می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام پرس و جو برای سایت شما عملکرد خوبی دارند و کدام یک می تواند بهبود یابد. ابتدا عناصر اصلی در نمودار را توضیح می‌دهیم و تنظیمات خاص و نحوه تأثیر آنها بر داده‌ها را توضیح می‌دهیم. سپس نکاتی را در مورد مواردی که هنگام تجزیه و تحلیل داده ها باید جستجو کنیم، ارائه خواهیم کرد.

با خبر خوب شروع کنید: نیازی نیست نمودار را از ابتدا بسازید، می توانید از این الگو استفاده کنید، به داده های خود متصل شوید و تنظیماتی را که می خواهید تغییر دهید.

بدون ADO بیشتر…

درک نمودار

آ نمودار حباب زمانی که معیارها و ابعاد متعددی دارید تجسم عالی است زیرا به شما امکان می دهد روابط و الگوهای موجود در داده های خود را به طور مؤثرتری ببینید. در مثال نشان داده شده در اینجا، می توانید ویژگی های ترافیک (نرخ کلیک، موقعیت متوسط) و حجم (کلیک ها) را برای ابعاد مختلف (پرس و جو، دستگاه) به طور همزمان مشاهده کنید.

ما برخی از عناصر نمودار را بررسی می کنیم تا مشخص کنیم چه چیزی را نشان می دهد و چه چیزی را ندارد.

منبع اطلاعات

برای این نمودار، ما از نمایش سایت جدول در دسترس از طریق منبع داده کنسول جستجو، که شامل داده‌های عملکرد جستجو جمع‌آوری‌شده بر اساس سایت و جستارها است.

فیلترها و کنترل های داده

برای اینکه کنترل موثر داده های خود را برای شما آسان کنیم، پنج گزینه سفارشی سازی را در نمودار گنجانده ایم:

 1. کنترل داده ها: ویژگی Search Console را که می خواهید تجزیه و تحلیل کنید انتخاب کنید.
 2. محدوده زمانی: محدوده تاریخی را که می خواهید در گزارش ببینید انتخاب کنید. به طور پیش فرض 28 روز گذشته را خواهید دید.
 3. پرس و جو: شامل یا حذف پرس و جو برای تمرکز بر روی. می توانید از عبارات منظم مشابه روشی که از آنها در کنسول جستجو استفاده می کنید استفاده کنید.
 4. کشور: شامل یا حذف کشورها.
 5. دستگاه: شامل یا حذف دسته های دستگاه.

تبرها

محورهای نمودار هستند موقعیت متوسط (محور y) و CTR سایت (محور x)، اما ما سه تغییر مهم انجام دادیم تا نمودار روشن‌تر شود:

 • جهت محور y معکوس: از آنجایی که محور y موقعیت متوسط ​​را نشان می دهد، معکوس کردن آن به این معنی است که 1 در بالا است. برای اکثر نمودارهای تجاری، بهترین موقعیت در گوشه بالا سمت راست است، بنابراین معکوس کردن محور y هنگام استفاده از آن برای نمایش موقعیت متوسط، راحت تر است.
 • مقیاس ورود به سیستم: مقیاس لگاریتمی “روشی است برای نمایش داده های عددی در محدوده بسیار وسیعی از مقادیر به صورت فشرده (…) حرکت یک واحد فاصله در طول مقیاس به این معنی که عدد در 10 ضرب شده است”. استفاده از مقیاس گزارش برای هر دو محور شما را قادر می سازد تا درک بهتری از پرس و جوهایی که در انتهای نمودار قرار دارند (CTR بسیار پایین، موقعیت متوسط ​​یا هر دو) داشته باشید.
 • خطوط مرجع: خط مرجع برای برجسته کردن مقادیری که بالاتر یا پایین تر از یک آستانه خاص هستند بسیار مفید است. نگاه کردن به میانگین، میانه یا صدک معین می تواند توجه را به انحراف از الگو جلب کند.

حباب ها

هر حباب در نمودار یک پرس و جو را نشان می دهد، و برای اینکه نمودار مفیدتر باشد، از دو ویژگی سبک استفاده کردیم:

 • اندازه: استفاده از تعداد کلیک‌ها به‌عنوان اندازه حباب به شما کمک می‌کند در یک نگاه ببینید که کدام عبارت‌ها بیشترین ترافیک را هدایت می‌کنند – هرچه حباب بزرگ‌تر باشد ترافیک بیشتری ایجاد می‌کند.
 • رنگ: استفاده از دسته دستگاه به عنوان رنگ حباب به شما کمک می کند تفاوت بین عملکرد جستجوی موبایل و دسکتاپ را درک کنید. شما می توانید از هر بعد به عنوان رنگ استفاده کنید، اما با افزایش تعداد مقادیر، تشخیص الگوها سخت تر می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها

هدف این تجسم کمک به فرصت های بهینه سازی پرس و جو سطحی است. نمودار عملکرد پرس و جو را نشان می دهد، جایی که محور y نشان دهنده آن است موقعیت متوسط، محور x نشان دهنده است CTR، اندازه حباب نشان دهنده تعداد کل است
کلیک می کندو رنگ حباب نشان دهنده آن است دسته دستگاه.

خطوط مرجع قرمز میانگین را برای هر یک از محورها نشان می دهد که نمودار را به ربع تقسیم می کند و چهار نوع عملکرد پرس و جو را نشان می دهد. ربع های شما احتمالاً متفاوت از ربع به اشتراک گذاشته شده در این پست به نظر می رسند. آنها به نحوه توزیع پرس و جوهای سایت شما بستگی دارند.

نمودار چهار نوع عملکرد پرس و جو را نشان می دهد

به طور کلی، نمودار چهار گروه را نشان می دهد که می توانید آنها را تجزیه و تحلیل کنید تا به شما کمک کند هنگام بهینه سازی عملکرد پرس و جو خود تصمیم بگیرید که زمان خود را در کجا سرمایه گذاری کنید.

 1. موقعیت برتر، CTR بالا: کار زیادی برای انجام دادن آنها لازم نیست. شما در حال حاضر یک کار عالی انجام می دهید
 2. موقعیت پایین، CTR بالا: به نظر می رسد این پرسش ها برای کاربران مرتبط باشد. آنها حتی زمانی که رتبه پایین تر از میانگین پرس و جو در وب سایت شما دارند، CTR بالایی دریافت می کنند. آنها می توانند سهم قابل توجهی داشته باشند اگر موقعیت آنها بالا رود –
  روی بهینه سازی آنها سرمایه گذاری کنید!
 3. موقعیت پایین، CTR پایین: وقتی به جستارهایی با CTR پایین نگاه می کنید (این و گلوله بعدی)، به خصوص جالب است که به اندازه های حباب نگاه کنید تا بفهمید کدام پرس و جو CTR پایینی دارند اما همچنان ترافیک قابل توجهی دارند. در حالی که پرسش‌های این ربع ممکن است ارزش تلاش شما را نداشته باشند، می‌توان آنها را به دو گروه اصلی تقسیم کرد:
  • پرس و جوهای مرتبط: اگر درخواست مورد نظر برای شما مهم است، شروع خوبی است که از قبل در جستجو ظاهر شود. این پرسش‌ها را بر جستارهایی که اصلاً در نتایج جستجو ظاهر نمی‌شوند اولویت دهید، زیرا بهینه‌سازی آنها آسان‌تر خواهد بود.
  • پرس و جوهای نامربوط: اگر پرس و جو با سایت شما مرتبط نیست، شاید این فرصت خوبی باشد تا محتوای خود را به دقت تنظیم کنید تا روی جستارهایی تمرکز کنید که ترافیک مرتبط را به همراه خواهد داشت.
 4. موقعیت بالا، CTR پایین: ممکن است این پرسش‌ها به دلایل مختلف CTR پایینی داشته باشند. برای یافتن علائم زیر باید بزرگترین حباب ها را بررسی کنید:
  • رقبای شما ممکن است نشانه گذاری داده های ساختاری داشته باشند و با نتایج غنی نشان داده شوند، که ممکن است کاربران را جذب کند تا روی نتایج آنها به جای شما کلیک کنند. فعال کردن ویژگی های نتیجه جستجو برای سایت خود را در نظر بگیرید.
  • ممکن است رتبه‌بندی خود را «به‌طور تصادفی» برای پرسشی که کاربران به سایت شما علاقه‌مند نیستند، بهینه کرده باشید.
  • کاربران ممکن است قبلاً اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کرده باشند، به عنوان مثال ساعت کار، آدرس یا شماره تلفن شرکت شما.

بهینه سازی عملکرد وب سایت شما

هنگامی که پرس و جوهایی را پیدا کردید که ارزش زمان و تلاش را دارند، مطمئن شوید که با کمک راهنمای شروع SEO برای آنها بهینه سازی کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • اطمینان حاصل کنید که شما title عناصر، متا تگ های توضیحات، و alt ویژگی ها توصیفی، خاص و دقیق هستند.
 • از عناصر سرفصل برای تأکید بر متن مهم استفاده کنید و به ایجاد ساختار سلسله مراتبی برای محتوای خود کمک کنید، تا کاربران و موتورهای جستجو بتوانند در سند شما حرکت کنند.
 • نشانه گذاری داده های ساختاریافته را برای توصیف محتوای خود به موتورهای جستجو اضافه کنید و واجد شرایط نمایش محتوای خود به روش های مفید (و چشم نواز) در نتایج جستجو باشید.
 • به کلماتی فکر کنید که کاربر ممکن است برای یافتن بخشی از محتوای شما جستجو کند. می‌توانید از برنامه‌ریز کلمات کلیدی ارائه‌شده توسط Google Ads استفاده کنید تا به شما کمک کند تا تغییرات جدید کلمات کلیدی را کشف کنید و حجم تقریبی جستجو برای هر کلمه کلیدی را ببینید. همچنین می‌توانید از Google Trends برای یافتن ایده‌ها از موضوعات و پرسش‌های مرتبط با وب‌سایت خود استفاده کنید.

بازخورد

مثل همیشه، اگر سؤالی دارید از طریق انجمن مرکزی جستجوی Google یا انجمن Data Studio به ما اطلاع دهید. همچنین، اگر در توییتر هستید، حتما این کار را انجام دهید ما را دنبال کنید، همانطور که پست های بعدی را در آنجا اعلام خواهیم کرد.