OpenAI در “بحث های شدید” برای سرکوب شورش کارکنان بالقوه | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — OpenAI گفت که در حال “بحث های فشرده” است تا شرکت را پس از یک روز پر فراز و نشیب دیگر که شاهد آن بود که اکثر کارمندان تهدید به ترک کار در صورت عدم بازگشت سام آلتمن به عنوان مدیر ارشد اجرایی، متحد کنند.

آنا ماکانجو، معاون امور جهانی، این پیام را در یک یادداشت داخلی که توسط اخبار بلومبرگ بررسی شده است، با هدف جمع آوری کارکنانی که پس از روزها آشفتگی پس از برکناری آلتمن و انتصاب غیرمنتظره امت شیر، رئیس سابق توییچ به عنوان جانشین موقت وی، مضطرب شده اند، ارائه کرد. .

Makanju نوشت: مدیریت OpenAI با Altman، Shear و هیئت مدیره در تماس است “اما آنها آماده نیستند تا امروز عصر پاسخ نهایی را به ما بدهند.”

درام پیرامون شرکت پشت ChatGPT، دنیای فناوری را متحول کرده و رقابت سرمایه گذاران OpenAI را برای مهار آسیب به راه انداخته است. روز دوشنبه، بیش از 700 نفر از کارکنان 770 استارت آپ نامه ای را امضا کردند که در آن گفته شد در صورت عدم استعفای هیئت مدیره و استخدام مجدد آلتمن که توسط شرکت مایکروسافت – بزرگترین سهامدار OpenAI – برای اداره یک تیم هوش مصنوعی جدید استخدام شده بود، از کار کنار خواهند رفت.

هرج و مرج حاکم بر استارت آپ ایالات متحده، که شروع یک جنون جهانی توسعه هوش مصنوعی مولد بود، این پتانسیل را دارد که دنیای هوش مصنوعی را تغییر دهد. تهدید یک مهاجرت دسته جمعی به دنبال تعطیلات آخر هفته ای رخ داد که طی آن هیئت مدیره OpenAI از درخواست های سرمایه گذاران و مدیران ارشد برای نصب مجدد آلتمن که به دنبال اختلاف نظر با هیئت مدیره در مورد سرعت توسعه و کسب درآمد هوش مصنوعی اخراج شد، مخالفت کرد.

در یادداشت ماکانجو در مورد میزان تماس با آلتمن توضیحی ارائه نشده است و مدیر عامل سابق به درخواست اظهار نظر در خارج از ساعات کاری عادی پاسخی نداد.

حرکت قوی در خارج از OpenAI برای بازگرداندن آلتمن نیز وجود دارد. افرادی که از این تلاش مطلع هستند، دوشنبه به بلومبرگ گفتند، سایر سرمایه گذاران OpenAI، به رهبری Thrive Capital، فعالانه در تلاش هستند تا بازگشت او را هماهنگ کنند. ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ به امیلی چانگ گفت که حتی او نیز با بازگرداندن آلتمن مخالفت نخواهد کرد. نادلا گفت که مایکروسافت که متعهد شده است تا 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری کند، چه Altman در حال اجرای OpenAI باشد و چه زیر سقف آن کار می کند، سود می برد.

تا روز جمعه، هیئت مدیره شرکت متشکل از آلتمن، رئیس جمهور گرگ براکمن، دانشمند ارشد ایلیا سوتسکور، مدیر عامل شرکت Quora، آدام دی آنجلو، کارآفرین فناوری تاشا مک کاولی و هلن تونر، مدیر استراتژی مرکز امنیت و فناوری های نوظهور جورج تاون بود. پس از خروج آلتمن، براکمن در اعتراض از قدرت کنار رفت.

سوتسکور بعداً گفت:عمیقا متاسفممشارکت او در برکناری، و نام او را به نامه کارکنان تهدید به استعفا اضافه کرد.

ماکانجو نوشت: “ما به بررسی گزینه های مورد قبول دو طرف ادامه می دهیم و قرار است فردا صبح که همه کمی بیشتر بخوابند، دوباره صحبت کنیم.” این بحث‌های شدید ممکن است طولانی شود و من می‌دانم که صبور بودن ممکن است غیرممکن باشد.»

او یک کلمه اطمینان‌بخش برای کارمندان اضافه کرد: «بدانید که ما برنامه‌ای داریم که روی آن کار می‌کنیم.»

OpenAI که در حال مذاکره با سرمایه گذاران در مورد ارزش گذاری 86 میلیارد دلاری بود، اکنون با پایان رشد خیره کننده خود روبرو شده است. و توانایی یا تمایل خود برای تبدیل هوش مصنوعی پیشرفته به سود مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.

هنوز مشخص نیست که آیا سرمایه گذاران، مدیران OpenAI یا حتی مایکروسافت می توانند زمان را به عقب برگردانند یا خیر. کارگردانانی که در ابتدا آلتمن را برکنار کردند، باید از تصمیم خود عقب نشینی کنند.

Vinod Khosla، یکی از بنیانگذاران Khosla Ventures، یکی از اولین حامیان OpenAI، گفت که معتقد است D’Angelo در حال حفاری است. او در مصاحبه ای گفت: “اگر آدام همان کاری را انجام دهد که ایلیا انجام داد، بله، مسیر همواری است.” “اگر او این کار را نکند، این یک مبارزه حقوقی چند ماهه است.” D’Angelo به یک درخواست ایمیل شده برای اظهار نظر پاسخ نداد.

در قلب شکاف بین آلتمن و مدیران OpenAI این است که آیا هوش مصنوعی باید یک فرصت تجاری باشد یا یک فناوری بالقوه خطرناک است که باید در هر مرحله بررسی و موشکافی شود.

هیئت مدیره با آلتمن و براکمن که هر دو استدلال می کردند که OpenAI کسب و کار خود را از سر ناچاری رشد می دهد، درگیر شد. هر بار که مشتری از چت ربات OpenAI ChatGPT سوالی می پرسد، به مقدار زیادی قدرت محاسباتی گران قیمت نیاز دارد – به حدی که شرکت در تامین تقاضای انفجاری کاربران با مشکل مواجه بود.

این شرکت مجبور شد تعداد دفعاتی که کاربران می‌توانند روزانه قوی‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی خود را جستجو کنند، محدود کند. در واقع، وضعیت به حدی وخیم شد که آلتمن در یک نقطه اعلام کرد که شرکت ثبت نام برای سرویس پولی ChatGPT Plus خود را به طور نامحدود متوقف می کند.

از دیدگاه آلتمن، جمع آوری پول و یافتن منابع درآمد اضافی ضروری بود. اما برخی از اعضای هیئت مدیره، با ارتباط با جنبش نوع‌دوستی مؤثر نسبت به هوش مصنوعی، این موضوع را در تنش با خطرات ناشی از هوش مصنوعی پیشرفته ارزیابی کردند. بسیاری از نوع دوستان مؤثر – یک جنبش شبه فلسفی که به دنبال کمک مالی برای جلوگیری از خطرات وجودی است – سناریوهایی را تصور کرده اند که در آن یک سیستم قدرتمند هوش مصنوعی می تواند توسط یک گروه تروریستی برای ایجاد یک سلاح زیستی استفاده شود.