On-Prem در مقابل Private Cloud: تفاوت چیست؟

اگر در صنعت فناوری کار می کنید، احتمالاً این را می دانید در پرم و ابر خصوصی رجوع به موارد مختلف شود اما دقیقاً چه چیزی یک محیط on-prem را از یک ابر خصوصی متمایز می کند؟

پاسخ تا حدودی قابل بحث است. اگرچه در ظاهر ممکن است به نظر تمایزهای واضحی بین آنها وجود داشته باشد در پرم و زیرساخت ابر خصوصی، نحوه استفاده مردم از این اصطلاحات می تواند منجر به ابهامات زیادی شود.

با در نظر گرفتن این واقعیت، در اینجا نگاهی به رویکردهایی برای تعریف فضای ابری داخلی و خصوصی داریم و اینکه چرا خطوطی که هر نوع محیط را متمایز می‌کند می‌تواند مبهم باشد.

تعریف On-Prem

On-prem (مخفف on-premises) به محیط های IT اشاره دارد که یک سازمان در تأسیساتی که متعلق به خود است میزبانی می کند. On-prem همچنین به این معنی است که سازمان مالکیت و کنترل کامل بر تمام سخت افزار و نرم افزار موجود در محیط را دارد.

تعریف ابر خصوصی

آ ابر خصوصی یک محیط ابری است که توسط یک سازمان استفاده می شود. این امر باعث می شود که ابرهای خصوصی با ابرهای عمومی متفاوت باشند، زیرا زیرساخت ها توسط چندین شرکت مشترک است.

ممکن است زیرساختی که ابر خصوصی را تأمین می‌کند متعلق به سازمان باشد و در تأسیساتی که متعلق به اوست میزبانی شود، اما همانطور که در زیر توضیح می‌دهیم لزوماً اینطور نیست.

شباهت های بین On-Prem و Private Cloud

در برخی موارد کلیدی، ابر on-prem و خصوصی مشابه هستند. هر دو مدل موارد زیر را انجام می دهند:

مربوط:بحث “On-Premise”: چگونه یک اصطلاح عامیانه مرکز داده به جریان اصلی تبدیل شد

  • کنترل بیشتری بر نحوه پیکربندی و مدیریت منابع IT نسبت به آنچه در آن دارید، ارائه دهید ابر عمومی.

  • به شرکت‌ها اجازه دهید تا بارهای کاری را روی سرورهایی اجرا کنند که فقط توسط آنها استفاده می‌شود – بر خلاف ابر عمومی، جایی که سرورها معمولاً بین چندین مشتری به اشتراک گذاشته می‌شوند.

  • ممکن است به دلیل محدودیت در میزان زیرساخت های موجود، مقیاس پذیرتر و انعطاف پذیرتر از ابر عمومی باشد.

به طور خلاصه، هر دو محیط ابری on-prem و خصوصی، درجه بالایی از کنترل و حریم خصوصی را ارائه می دهند و آنها را از ابر عمومی متمایز می کند.

On-Prem در مقابل Private Cloud: تفاوت های کلیدی

با این حال، از جنبه های دیگر، ابر on-prem و خصوصی معمولاً متفاوت هستند (ما می گوییم معمولا زیرا همانطور که در زیر توضیح داده شد، تغییراتی در مورد نحوه پیاده‌سازی محیط‌های ابری on-prem و خصوصی وجود دارد که باعث می‌شود در برخی موارد بیشتر شبیه به نظر برسند.

مالکیت سرور

یک تفاوت عمده این است که در یک محیط on-prem، یک سازمان همیشه صاحب سرورهایی است که بارهای کاری آن را میزبانی می کنند. این ممکن است در مورد یک ابر خصوصی نیز صادق باشد. یک شرکت می تواند از پلتفرمی مانند استفاده کند OpenStack برای ایجاد یک ابر خصوصی در بالای سخت افزار خود. با این حال، ایجاد یک ابر خصوصی در زیرساخت های شخص ثالث نیز امکان پذیر است، مانند سرورهای فلزی خالی که یک ارائه دهنده کولوکیشن به عنوان یک سرویس مدیریت شده ارائه می دهد.

مربوط:نقشه برداری از بهترین مکان های مرکز داده در سال 2024

مدل سرویس

در یک ابر خصوصی، محاسبات، ذخیره‌سازی و سایر منابع معمولاً با هم ترکیب می‌شوند و با استفاده از یک مدل به‌عنوان سرویس در دسترس قرار می‌گیرند، به این معنی که می‌توانند در صورت تقاضا مصرف شوند. اگر می‌خواهید یک سرور مجازی را در یک ابر خصوصی راه‌اندازی کنید، نیازی نیست یک ماشین بدون فلز خاص را برای میزبانی آن انتخاب کنید، سپس یک هایپروایزر نصب کنید و خودتان یک ماشین مجازی ایجاد کنید. در عوض، می توانید از پلتفرمی مانند استفاده کنید دروگر برای استقرار VM ها بر اساس تقاضا در بالای ابر خصوصی شما.

با این حال، اکثر محیط‌های اولیه، منابع را جمع نمی‌کنند یا بر اساس یک مدل به عنوان سرویس کار نمی‌کنند. آنها فقط مجموعه ای از سرورهای مجزا هستند که هر کدام بارهای کاری متفاوتی را اجرا می کنند. این باعث می‌شود زیرساخت‌های on-prem انعطاف‌پذیرتر شوند، به این معنا که هر سرور می‌تواند هدف مشخصی را انجام دهد. اما زمان و تلاش مورد نیاز برای استقرار بارهای کاری را نیز افزایش می دهد، زیرا هر یک باید به طور جداگانه تهیه شود.

انعطاف پذیری جغرافیایی

از آنجایی که on-prem مستلزم میزبانی بارهای کاری در سایت هایی است که یک شرکت مالک آن است، زیرساخت های on-prem انعطاف کمتری در مورد موقعیت جغرافیایی بارهای کاری ارائه می دهد. یک ابر خصوصی انعطاف پذیرتر است، زیرا می تواند در محل یا در یک مرکز داده شخص ثالث میزبانی شود.

این تفاوت ممکن است در مواردی که کسب و کارها می خواهند مهم باشد تأخیر شبکه را به حداقل برسانید با میزبانی حجم کاری تا حد امکان از نظر جغرافیایی نزدیک به کاربران.

چرا تعریف On-Prem در مقابل Private Cloud می تواند مشکل باشد؟

اگرچه ممکن است توضیح تفاوت‌های بین محیط‌های ابری on-prem و خصوصی به اندازه کافی واضح به نظر برسد، اما ابهام ممکن است به دلیل تفاوت در نحوه استفاده برخی از افراد از این اصطلاحات ایجاد شود.

به عنوان مثال، برخی افراد ابر خصوصی را اینگونه تعریف می کنند:سخت افزار اختصاصی که شخص دیگری مالک آن استبا این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، طبق اکثر تعاریف، ابرهای خصوصی لزوماً بر روی زیرساخت شخص ثالث اجرا نمی شوند. در صورت تمایل می توانید یک ابر خصوصی را در زیرساخت خود راه اندازی کنید.

به همین ترتیب، تلاش برای متمایز کردن on-prem از ابر خصوصی ممکن است به این معنی باشد که “ابرهای خصوصی انعطاف پذیری و کنترل بیشتری را ارائه می دهند اما ممکن است گران تر باشند“در حالی که “مقیاس‌پذیری منابع داخلی کمتر انعطاف‌پذیر است، اما می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد.” این قابل بحث است که آیا این همیشه درست است یا خیر. مقیاس‌پذیری با ابرهای خصوصی می‌تواند به همان اندازه محدود باشد که تعداد سرورهای موجود محدود باشد و خصوصی باشد. ابرها و محیط‌های اولیه هر دو سطوح وسیعی از کنترل را ارائه می‌دهند.

ما می‌توانیم ادامه دهیم، اما نکته اینجاست که تعاریف ابر on-prem در مقابل خصوصی در طبیعت متفاوت است. تصور نکنید که همه در هنگام استفاده از این اصطلاحات به یک معنا هستند، یا اینکه ابر on-prem و خصوصی مفاهیمی متقابل هستند. یک ابر خصوصی می‌تواند روی پرم اجرا شود و منابع on-prem می‌توانند به‌عنوان یک ابر خصوصی پیکربندی شوند.

نتیجه

در یک مفهوم کلی و اساسی، تفاوت بین محیط های ابری on-prem و خصوصی ساده است. On-prem به معنای محیط‌هایی است که در سایت‌های خود یک شرکت میزبانی می‌شوند و برای در دسترس قرار دادن منابع از طریق یک مدل به‌عنوان سرویس پیکربندی نشده‌اند. در مقابل، ابر خصوصی محیطی است که یا بر روی زیرساخت های خود شرکت اجرا می شود یا از منابع شخص ثالث استفاده می کند و امکان مصرف منابع را به عنوان یک سرویس فراهم می کند.

اما مانند بسیاری از اصطلاحات و مفاهیم در دنیای فناوری، مفاهیم دقیقاً به معنای چیستی on-prem در مقابل ابر خصوصی همیشه سازگار نیستند. درک نکات ظریف در نحوه تفسیر افراد مختلف از این اصطلاحات مهم است.


Source link