تحقیقات مغز موش به ما در درک بهتر ذهن انسان کمک می کند

محققان گوگل به تازگی از بزرگترین و دقیق ترین نقشه مغز انسان رونمایی کرده اند. این فقط 1 میلی متر مکعب از بافت مغز را توصیف می کرد – به اندازه نصف دانه برنج – اما با وضوح کافی برای نشان دادن تک تک سلول های عصبی و اتصالات آنها به یکدیگر، و به 1.4 نیاز داشت. پتابایت از داده ها برای رمزگذاری

اگرچه این تنها یک برش کوچک از مغز است، نقشه به چندین کشف شگفت انگیز منجر شد. ویرن جین، دانشمند تحقیقاتی گوگل، در مورد این نورون‌ها می‌گوید: «به عنوان مثال، ما متوجه شدیم که برخی از سیم‌ها خود را در این گره‌های غول پیکر می‌پیچند. “ما هیچ ایده ای نداریم که چرا” هیچ کس قبلا آن را ندیده است.”

اکنون، ویرن و تیمش موش‌هایی را روی مغز خود دارند. و به دلایل خوب – این پستانداران ممکن است به حل معماهایی در مورد ذهن ما کمک کنند که از ابتدا از ما دور بوده اند. رازهایی مانند: خاطرات چگونه ذخیره و بازیابی می شوند؟ چگونه اشیا و چهره ها را تشخیص دهیم؟ چرا اینقدر به خواب نیاز داریم؟ و چه چیزی در آلزایمر و سایر بیماری های مغزی اشتباه می کند؟

ویرن می‌گوید: «یکی از دلایلی که ما پاسخی برای این سؤالات نداریم این است که هنوز داده‌های مورد نیاز برای مطالعه مغز را نداریم».

مغز انسان حدود 86 میلیارد نورون دارد که توسط بیش از 100 تریلیون سیناپس به یکدیگر متصل شده اند که شما را قادر می سازد فکر کنید، احساس کنید، حرکت کنید و با جهان تعامل کنید. با ایجاد نقشه ای از این ارتباطات عصبی – که به عنوان “connectome” شناخته می شود، می توانیم درک جدیدی در مورد نحوه عملکرد مغزمان و اینکه چرا گاهی اوقات انجام نمی دهند، باز کنیم.

برای ساختن نقشه‌های دقیق در سطح سیناپسی، محققان باید از مغز با وضوح نانومتری تصویربرداری کنند و با حجم عظیمی از داده‌ها کار کنند. این یک چالش فنی مهم است که مستلزم نوآوری مداوم در تکنیک های تصویربرداری، الگوریتم های هوش مصنوعی و ابزارهای مدیریت داده است. به همین دلیل، 10 سال پیش، Google Research تیم Connectomics خود را تشکیل داد.

Source link