Microsoft Eyes شبکه بی سیم پرسرعت در مرکز داده | دانش مرکز داده

این مقاله در اصل در Light Reading ظاهر شد

مایکروسافت به دنبال آزمایش یک شبکه بی سیم در داخل یک مرکز داده است که در نزدیکی دفتر مرکزی شرکت فناوری در ردموند، واشنگتن قرار دارد.

در پرونده اخیر FCC، مایکروسافت گفت که می خواهد “استفاده از ارتباطات بی سیم را برای تکمیل پیوندهای ارتباطی سیمی در مراکز داده کاوش کند.”

هنگامی که در مورد تشکیل پرونده توسط نورخوانی، مایکروسافت از ارائه هرگونه اطلاعات بیشتر خودداری کرد. این شرکت گفته است که از تجهیزاتی از فروشنده تست شبکه Keysight Technologies برای این آزمایش ها استفاده خواهد کرد. FCC درخواست تست شرکت را در ژانویه تایید کرد.

جزئیات

چندین عنصر جالب در پیشنهاد مایکروسافت وجود دارد، از جمله استفاده از طیف در محدوده 246GHz-275GHz. این طیف باند بسیار بالا برای استفاده در شبکه‌های احتمالی 6G آینده تثبیت شده است. چنین طیفی ممکن است بتواند حجم زیادی از داده را حمل کند، اما به دلیل فیزیک مربوط به انتقال در طیف باند بالا، احتمالاً پخش‌ها دور از دسترس نخواهد بود.

صرف نظر از این، مایکروسافت معتقد است که این نوع طیف “زیر THz” برای استفاده در مراکز داده مناسب است.

این شرکت در پرونده FCC خود نوشت: “پیوندهای Sub THz دارای چندین ویژگی هستند که آنها را برای استفاده در مراکز داده جذاب می کند.” “اول، پرتوهای بسیار جهت دار به دست آمده توسط آرایه های آنتن عناصر بزرگ، امکان همزیستی چندین پیوند ارتباطی را از طریق مالتی پلکس فضایی فراهم می کند؛ برد کوتاه ارتباطی پرتوهای زیر THz به دلیل تضعیف جوی بالا، استفاده مجدد فضایی را افزایش می دهد. آرایه های آنتن جهتی، تنظیم و از بین بردن آنها را امکان پذیر می کند. پیوندهای RF بر حسب تقاضا. یک محیط عملیاتی داخلی بزرگ و توانایی تقویت دیوارهای ساختمان برای به حداقل رساندن انتشار RF، ایجاد پیوندهای سرعت داده بالا با پهنای باند وسیع را با حداقل تداخل در استقرار بالقوه در فضای باز امکان پذیر می کند و به اشتراک گذاری طیف کارآمد و همزیستی را ارتقا می دهد.

این شرکت همچنین در پرونده خود به فناوری نوری فضای آزاد (FSO) اشاره کرده است. FSO از انتشار نور در فضای آزاد – به جای داخل کابل – برای انتقال بی سیم داده ها استفاده می کند.

FSO مفهوم جدیدی نیست. این فناوری برای اولین بار در دهه 1960 توسعه یافت و چندین شرکت FSO در اوایل دهه 2000 تلاش کردند تا زمانی که شبکه های 3G هنوز در حال استقرار بودند، این فناوری را به عنوان یک گزینه خوب برای backhaul قرار دهند. این موضوع در عصر 5G احیا شده است.

علاوه بر این، مایکروسافت خاطرنشان کرد که FSO در داخل مراکز داده قبلاً مورد مطالعه قرار گرفته است.

این شرکت نوشت: «با این حال، این لینک‌های نوری در مراکز داده عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهند که دلیل آن چالش نشان دادن دقیق پرتوهای نوری در حضور ارتعاشات است». ما پیش‌بینی می‌کنیم RF زیر THz باشد [radio frequency] به دلیل عرض پرتو نسبتاً بزرگ و قابل تنظیم، دچار مشکل تراز نیست. توانایی هدایت الکترونیکی پرتو RF به سرعت ما را قادر می سازد تا حلقه های کنترلی مناسبی را برای کاهش بیشتر چالش های ناشی از ارتعاشات تجهیزات ایجاد کنیم.

گرسنگی برای مراکز داده

علاقه مایکروسافت به ارتباطات درون مراکز داده جای تعجب ندارد. هزینه های سرمایه ای شرکت در سه ماهه پایانی سال گذشته به 9.7 میلیارد دلار رسید که نسبت به دوره سال قبل 55 درصد افزایش داشت. این افزایش تا حدودی به سرمایه‌گذاری‌های آن در محاسبات با عملکرد بالا که برای اجرای فناوری هوش مصنوعی در مراکز داده ابری Azure ضروری است نسبت داده می‌شود.

مانند نورخوانی قبلاً گزارش شده بود، این نوع سرمایه گذاری های عظیم هوش مصنوعی همچنین تقاضا برای فناوری های ارتباطی جدید در مراکز داده را ایجاد می کند. در قلب این موضوع، نیاز به اتصال تمام GPU ها (واحدهای پردازش گرافیکی) است که توسعه هوش مصنوعی را زیربنایند. فروشندگانی مانند Corning و Coherent مایلند اجزای ارتباطی خود را به اپراتورهای مرکز داده بفروشند تا ارتباطات را در مرکز داده خود تقویت کنند.

تحلیلگران مالی TD Cowen در یادداشت اخیر خود خطاب به سرمایه گذاران با مقایسه مایکروسافت با سایر شرکت های فوق مقیاس مانند آمازون نوشتند: «به دنبال سرعت فجیع لیزینگ در سال 2023، مایکروسافت همچنان فعال ترین اجاره کننده ظرفیت مرکز داده در بین ابر مقیاس کننده ها است. متا و گوگل علاوه بر این، بررسی های ما نشان می دهد که راننده پشت سر [Microsoft’s] سرمایه گذاری در مرکز داده سنگین، دیدگاه داخلی آن است که مسیر روشنی برای کسب درآمد از هوش مصنوعی از طریق ادغام هوش مصنوعی در مجموعه محصولات موجود و راه اندازی محصولات جدید هوش مصنوعی وجود دارد. این، همراه با انتخاب معماری استقرار هوش مصنوعی پیش از همتایان خود، به مایکروسافت یک شروع قابل توجه در امنیت داده است. [data center] ظرفیت در مقابل همتایان.”

بنابراین، این امکان وجود دارد که علاقه مجدد به طیف باند بسیار بالا، همراه با سرمایه گذاری در فناوری FSO، علاقه مایکروسافت را به آزمایش های مرکز داده جدید خود جلب کند. این علاقه همچنین ممکن است برای شرکت هایی مانند Cisco، Corning و Coherent که به دنبال فروش سخت افزار نوری برای ارتباطات پرسرعت در داخل مراکز داده هستند، چالش هایی ایجاد کند.