Inside Yield Farming 2020: روند چیست؟

عکس پروفایل نویسنده

@آنتون- dzyatkovskiiآنتون ژیتاکوسکی

مدیر عامل و بنیانگذار شرکت توسعه نرم افزار پلاتین

تولید بازده صنعت ارز رمزنگاری شده را طوفانی کرده و به مفهوم سنگ بنای DeFi در سال 2020 و احتمالاً فراتر از آن تبدیل شده است. این دیوانگی با کامپوند آغاز شد ، اولین مکانیسم اولیه سرمایه گذاری در ژوئن سال 2020 بود. حتی اگر تولید محصول هنوز هم یک استراتژی کاملاً مشهور است ، محبوبیت آن رو به شتاب است. متخصصان شرکت توسعه نرم افزار پلاتین ، یک وضعیت تحلیلی را در مورد وضعیت فعلی تولید محصول انجام داده و آماده به اشتراک گذاشتن یافته ها و یافته های اصلی خود هستند.

کشت محصول چیست؟
درآمدزایی یا استخراج نقدینگی یک روش تازه برای کسب درآمد منفعلانه در اکوسیستم DeFi برای کاربران است ، اساساً با ایجاد ارز رمزنگاری شده بیشتر با دارایی های موجود. به جای فقط HODLing ، شخص می تواند در ازای مشارکت در برنامه های DeFi سود کسب کند.

در اینجا نحوه کار محصولات زراعی آورده شده است. یک کاربر ، به عنوان ارائه دهنده نقدینگی ، دارایی های رمزنگاری شده خود را به یک قرارداد هوشمند (مجموعه نقدینگی) یک سیستم عامل خاص DeFi اضافه می کند. برای این کار آنها به صورت توکن جایزه دریافت می کنند.

در حال حاضر ، تولید محصول به طور کلی در زنجیره بلوک Ethereum و استاندارد ERC-20 آن اجرا می شود ، زیرا پاداشها معمولاً به اکوسیستم Ethereum تعلق دارند. با این حال ، با رشد تقاضا برای محصول عملکرد ، این ممکن است تغییر کند. ما در Platinum معتقدیم که در برخی موارد استراتژی تولید محصول به سمت بلاکچینی شدن تغییر می کند و توسط انواع دیگر زنجیره بلوک پشتیبانی می شود.

بهره وری کشاورزی به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری با سیستم عامل Compound و سیستم توزیع توکن حاکمیت COMP آنها که جوایز با نرخ بالایی را برای وام دهندگان و وام گیرندگان Compound ارائه می داد ، به ثمر نشست. قبل از اجرای این طرح در ژوئن 2020 ، کامپاند دومین برنامه بزرگ DeFi از نظر کل ارزش قفل شده در قراردادهای هوشمند خود بود. در یک روز ، پس از شروع مسابقه ، کامپاند از Maker DAO پیشی گرفت و رمز COMP به بزرگترین کلاه بازار در بین توکن های DeFi تبدیل شد.

پروتکل های DeFi متعددی از الگوی کامپوند پیروی کرده و فعالیت های تولید محصول را در اکوسیستم های خود معرفی کردند. برای ذکر چند مورد ، این لیست شامل Yearn.Finance ، Curve.Finance ، Synthetix ، Balancer ، Sushi است.

برخلاف استراتژی معمول سپرده DeFi ، که بازده سالانه 10٪ را ارائه می دهد ، کشاورزان بازده می توانند انتظار بازده بسیار بیشتری را داشته باشند که می تواند به 100٪ APY برسد. با این وجود ، پیچیدگی و خطر عظیم زیادی در پشت تولید محصول وجود دارد. با جستجوی سودهای بسیار زیاد ، کاربران معمولاً نیاز دارند که وجوه خود را از پروتکل DeFi به پروتکل دیگری به طور مرتب منتقل کنند. به نوبه خود ، این نیاز به مهارتهای تحلیلی عمیق ، نظارت دائمی و عکس العمل سرعت نور نسبت به هرگونه تغییر در بازار ، حتی کوچکترین تغییر دارد.

با بررسی تجزیه و تحلیل منابع متعدد از بازارهای رمزنگاری و DeFi ، ما در اینجا مشخصات اصلی تولید محصول – حجم و APY ، بازیکنان برتر ، الگوهای رفتاری کشاورزان ، تمایلات برجسته و همچنین سیگنال های لازم برای مراقبت را به تصویر کشیده ایم.

این بینش ها از شرکت توسعه نرم افزار پلاتینوم می تواند به شما کمک کند استراتژی تولید محصول خود را برای امروز و فردا اصلاح کنید.

مروری بر بازده بازار کشاورزی

بر اساس داده های CoinMarketCap ، ارزش کل قفل شده استخرهای نقدینگی در پروژه های تولید محصول از 3 اکتبر 2020 از 4.9 میلیارد دلار فراتر رفته است. ارزش کل قفل شده کل بازار DeFi برابر با 10.94 میلیارد دلار است.

این بدان معنی است که تقریباً نیمی از حجم قفل شده در DeFi در تولید محصول دخیل است.

رتبه بندی سکوهای کشاورزی

در زمان نوشتن این مقاله ، پنج استخر پیشرو در کشاورزی به شرح زیر بود:

لغو کردن. ارزش کل آن قفل شده (TVL) بالغ بر 1.7 میلیارد دلار است. بسته به جفت استخر و ارز رمزنگاری شده ، محدوده APY از 23.82٪ (ETH / WBTC) تا 33.85٪ (ETH / DAI) است. با این وجود ضرر ناگهانی زیاد است.

منحنی ارزش کل قفل شده در استخرهای آن نیز از مرز 1 میلیارد دلار گذشته است. منحنی دارای APY کمتری نسبت به Uniswap است – از 5.80٪ به 15.99٪ سالانه.

سوشی TVL نزدیک به 310 میلیون دلار است ، در حالی که محدوده APY از 17.07 to تا 109.24 incredible باورنکردنی سالانه (برای جفت YAMv2-ETH) است. درست مثل Uniswap ، ضرر ناگهانی نیز زیاد است.

درآمد. امور مالی. ارزش کل آن تقریباً سه برابر کوچکتر از Curve و Uniswap است – در حدود 300 میلیون دلار است. کاربران سالانه می توانند از 0.05٪ بازده سالانه (برای نشانه های aLINK) تا 13.29٪ (برای تثبیت پول های TrueUSD) دریافت کنند.

محصول. ارزش کل این استخر 170 میلیون دلار قفل شده است. کاربران آن می توانند سالانه از 23.04 تا 106.82 درصد عملکرد کسب کنند.

محبوبیت تولید محصول در بین دارندگان رمزنگاری

طبق یک نظرسنجی محصول Yield farming که توسط Coingecko در آگوست – سپتامبر سال 2020 انجام شد ، 23٪ از پاسخ دهندگان در 60 روز گذشته (به معنای ژوئیه – آگوست) در تولید محصول شرکت کردند. این هر چهارمین نفر است. این گواهی واضح است که معدن نقدینگی از یک پدیده طاقچه به یک استراتژی سرمایه گذاری ثابت و کاملاً اتخاذ شده در بین کاربران ارزهای رمزپایه تبدیل شده است.

از منظر جغرافیایی ، اکثر کشاورزان از اروپا (31٪) ، آسیا (28٪) و آمریکای شمالی (18٪) می آیند. چنین توزیعی بسیار منطقی و مورد انتظار است زیرا این مناطق خاص عامل اصلی ارز رمزپایه و به طور کلی جنبش DeFi هستند.

بینش انگیزه و استراتژی کشاورزان به طور معمول ، پروتکل های استخراج نقدینگی نشانه های حاکمیتی را ارائه می دهند. نشانه های حاکمیت سکه هایی هستند که به دارندگان قدرت تأثیرگذاری در تصمیمات مربوط به پروتکل ، توسعه محصول و نقشه راه را می دهد و بر تغییرات اساسی پارامترهای حاکمیت تأثیر می گذارد. با این وجود ، تحقیقات Coingecko نشان می دهد که بیشتر کشاورزان علاقه ای به حاکمیت یا پروژه به خودی خود ندارند – آنها در درجه اول در مورد دارایی ها و سودهای خود نگران هستند.

همانطور که نمودار نشان می دهد ، اکثریت مطلق پاسخ دهندگان مزایای خود را انگیزه اصلی شرکت در کشاورزی محصول می دانند. 54٪ از کاربران قصد hodl دارند. در حالی که 32٪ مزرعه برای فروش فقط 11٪ از کشاورزان در وهله اول به فرصت های حکومتی علاقه مند هستند.

آگاهی کشاورزان از خطرات
استخراج نقدینگی نرخ بهره بالایی را ارائه می دهد که این استراتژی سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران و دلالان سودآور می کند. در عین حال ، تولید محصول خطرات عظیم نیز دارد ، کاملاً مشابه ریسک های مرتبط با رونق ICO در سال 2017.

در اینجا مهمترین خطرات مربوط به استخراج نقدینگی وجود دارد:

هک های پروتکل دارایی هایی که یک دارنده وام می دهد در پروتکل – یک قرارداد هوشمند – که بخشی از نرم افزار است ، ذخیره می شود. هکرها همیشه به دنبال روش های جدید برای سوit استفاده از آسیب پذیری های کد و سرقت ارزهای رمزپایه هستند.

دستکاری بازار Сrypto. هنگامی که کاربران ارز رمزنگاری شده را با افزودن آن به هر پروتکل قرض می دهند و بعداً آن را پس می گیرند ، اساساً تقاضای این رمز را منفجر می کنند و قیمت آن را رشد می دهند.

استراتژی های خیلی پیچیده. ما قبلاً بیان کردیم که برای به حداکثر رساندن سود ، کشاورزان اغلب دارایی های خود را از یک برنامه DeFi به دیگری منتقل می کنند. هر اشتباهی ممکن است هزینه تمام سودهای کسب شده تاکنون را برای کاربر در بر داشته باشد.

مقررات نهادی رمزهای امنیتی ، DeFi و ارزهای رمزپایه موضوع اختلافات بی پایان بین ارگان های دولتی و مالی هستند. موقعیت و سیاستهای اتخاذ شده آنها می تواند باعث شود یا محصول زراعی حاصل شود.

به طرز نگران کننده ای ، ارقام Coingecko نشان می دهد که با وجود رویکردی محتاطانه ، بخش زیادی از کشاورزان از خطرات مرتبط با استخراج نقدینگی به اندازه کافی مطلع نیستند. آنها بازده بالا را بیش از هر چیز دیگری قرار می دهند.

به طور خاص ، 40٪ از پاسخ دهندگان نمی دانند که چگونه قراردادهای هوشمند را برای نقض امنیت یا سیگنالهای کلاهبرداری بررسی کنند و تقریباً یک سوم (33٪) نمی دانند ضرر غیرمستقیم به چه معناست.

برنامه های کاربران برای ادامه تولید محصول
پاداش های بالا عامل اصلی انگیزشی است که سرمایه گذاران و دلالان را به بازار معدن نقدینگی می کشاند. در همان زمان ، هزینه های زیاد گاز در شبکه Ethereum و خطرات متعدد ممکن است بازیکنان کوچک یا بی تجربه را به زودی بیاندازد. آیا این فرضیه درست است؟

با کمال تعجب یا نه ، به نظر می رسد که ما در حال تکرار همان وضعیتی هستیم که در طی اعتیاد به مواد مخدره ICO اتفاق افتاده است.

علی رغم خطرات و مشكلات فراوان ، بیشتر شركت كنندگان در DeFi (70٪ از پاسخ دهندگان Coingecko) به شدت قصد ادامه استخراج محصول را دارند ، در حالی كه 25٪ هنوز مشكل دارند.

این بدان معناست که فقط 5٪ از شرکت کنندگان با صراحت اعلام می کنند که قصد دارند شرکت در استخراج نقدینگی را متوقف کنند.

سرمایه گذاری های خطرناک در DeFi
وعده داده شده است كه محصول كشاورزي به پوشش نقره جهان DeFi ، توسعه صنعت و جلب سرمايه مالي و بازيكنان جديد در اين زمينه تبديل خواهد شد. سرمایه گذاران VC از سیلیکون ولی قبلاً ابراز علاقه کرده اند.

برای ذکر چند مورد ، مایکل اندرسون ، بنیانگذار Framework Ventures ، به ویژه در Chainlink (به عنوان یک سرمایه گذار فرشته در سال 2017) و Synthetix (سرمایه گذاری 3.8 میلیون دلار و خرید 5 میلیون رمز SNX در سال 2019) سرمایه گذاری کرد.

ParaFi Capital ، صندوق VCl Silicon Valley ، با سرمایه گذاری 4.5 میلیون دلار در پروتکل وام منبع باز Aave ، بر امور مالی غیر متمرکز و بلاکچین تمرکز کرد. از امروز ، Aave در میان پروتکل های وام دهی DeFi در سراسر جهان قرار دارد. اصلی ترین و ابتکاری ترین ویژگی این پلتفرم “وام های فلاش” آن است که با استفاده از آن کاربران می توانند به راحتی و بدون نیاز به وثیقه وام بگیرند. Aave همچنین با Uniswap ادغام شد و اولین پروتکل DeFi بود که از Tether پشتیبانی می کند.

از پروتکل های دیگر برای دریافت بودجه طی سال های 2019-2020 می توان به پروتکل Injective اشاره کرد که 2.8 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است ، FinNexus مبلغی اعلام نشده ، Hedget 0.5 میلیون دلار ، Alpha5 1.5 میلیون دلار ، سرم 1 میلیون دلار جمع کرده و لیست با پروتکل Vega ، Futureswap ، MonteCarlo DEX ادامه دارد. ، پروتکل اعتصاب ، پروژه آکتوس ، گزینه Hegic ، Primitive ، Pods Finance و دیگران.

وضعیت توسعه نرم افزار DeFi

همانطور که محبوبیت DeFi در حال افزایش است (+1000٪ از Q2 2019 به Q3 2020) ، شرکت های خدمات مالی بیشتری می خواهند از بلاکچین استفاده کنند و از تنظیمات مالی معمول خود به یک اکوسیستم غیرمتمرکز روی بیاورند. به نوبه خود ، این امر تقاضای زیادی برای ارائه دهندگان چنین سرویس ها و سیستم عامل هایی ایجاد می کند – شرکت های فناوری اطلاعات را قادر به ساخت و ارائه راه حل های پیچیده ، درجه یک ، DeFi ، به خارج از شرکت برسانید.

بازار توسعه DeFi هنوز بالغ نشده است – و توضیح دلیل آن آسان است. یک شرکت بلاکچین باید دانش ریشه ای و تخصص همه کاره در زمینه: ایجاد مبادلات غیرمتمرکز و محصولات dApp ، رمزگذاری ، استقرار پروتکل های غیر حضوری ، مدیریت دارایی DeFi و موارد دیگر را داشته باشد.

اکنون ممکن است فکر کنید که یافتن شرکایی که بتوانند راه حل های DeFi بسازند امکان پذیر نیست. هنوز هم ، چنین ارائه دهندگانی در افق وجود دارند. Solutions Antier، DeFi Solutions، Technoloader و البته شرکت توسعه نرم افزار Platinum.

افکار پایانی

ما نگاهی کوتاه اما عمیق به آخرین وزوز در فضای ارزهای رمزپایه – کشاورزی با بهره وری یا استخراج نقدینگی انداخته ایم.

بیایید اجزا اصلی را شرح دهیم:

تولید محصول یک استراتژی سرمایه گذاری با بازده بالا (حداکثر 100٪ APY) است که پس از آغاز توزیع توافق نامه COMP برای سیستم توزیع آن ، دچار هیجان شدید می شود. تا حدی محبوبیت استخراج نقدینگی مشابه دیوانگی ICO در سال 2017 است.

کل ارزش قفل شده استخرهای نقدینگی در پروژه های کشاورزی با عملکرد تقریباً از 5 میلیارد دلار فراتر رفته است ، بنابراین کشاورزی و استخراج معادن احتمالاً رشد بیشتری خواهد داشت.

سیستم عامل های اصلی برای استخراج نقدینگی Uniswap ، Curve ، Sushi ، Yearn.Finance و Harvest هستند.

تولید محصول دیگر پدیده ای نیست که برای حلقه کوچکی از کاربران شناخته شده باشد. این در حال حرکت به سمت یک استراتژی سرمایه گذاری کاملاً پذیرفته شده در بین دارندگان ارزهای رمزپایه است. اکثر کشاورزان از اروپا ، آسیا و آمریکای شمالی هستند.

حتی اگر استخراج نقدینگی معمولاً شامل نشانه های حاکمیت باشد ، کاربران علاقه زیادی به حاکمیت و رأی دادن ندارند. سود زیاد همچنان دلیل اصلی ورود به محصول زراعی است.

تولید محصول خطرات عظیم مربوط به هک ، مقررات و پیچیدگی کلی استراتژی را به همراه دارد. این امر مستلزم آن است که کشاورزان باتجربه ، سریع و نسبت به هرگونه تغییر حساس باشند. هنوز سهم بزرگی از کشاورزان هنوز در مورد خطرات مرتبط آگاه نیستند.

قاب بندی برای ماندگاری اینجاست. با جستجوی پتانسیل سود زیاد ، اکثر کاربران قصد ندارند در آینده از تولید محصول دست بکشند.

افزایش تقاضا برای استخراج نقدینگی ، سرمایه داران خطرپذیر را به سیستم عامل های DeFi جذب می کند. Synthetix ، Chainlink ، Aave ، Protective Protocol از جمله افرادی هستند که بودجه سرمایه گذاری دریافت کرده اند.

بازار شرکت های توسعه دهنده نرم افزار DeFi هنوز شکل نگرفته است ، اگرچه بازیکنان قدرتمندی از قبل وجود دارند. شرکت توسعه نرم افزار پلاتین یکی از آنهاست.

برچسب ها

با هکر نون همراه باشید

حساب رایگان خود را ایجاد کنید تا قفل تجربه خواندن سفارشی خود را باز کنید.