HPE کارخانه ابر رایانه های هوش مصنوعی را در جمهوری چک افتتاح می کند | دانش مرکز داده

HPE اولین کارخانه اروپایی خود را برای سیستم‌های هوش مصنوعی می‌سازد، در اقدامی که این شرکت گفته است «ابتکارات AL و ML را بالغ می‌کند و نوآوری را تقویت می‌کند».

این سایت که در Kutná Hora جمهوری چک واقع شده است، در کنار کارخانه تولید سرور و ذخیره سازی اروپایی این شرکت خواهد بود.

کارخانه جدید که تابستان امسال افتتاح می شود، وظیفه تولید نسل بعدی سیستم های محاسباتی با کارایی بالا (HPC) را نیز بر عهده خواهد داشت.

جاستین هاتارد، معاون اجرایی شرکت و مدیر کل HPC و AI گفت: سایت در Kutná Hora به HPE توانایی تولید سخت‌افزار را می‌دهد «در حالی که دوام و انعطاف‌پذیری زنجیره تأمین را افزایش می‌دهد».

تصویری از ظاهر سایت (اعتبار: HPE)

کارخانه تازه اعلام شده چهارمین سایت تولید HPC جهانی HPE است. آخرین تلاش آن با همکاری Foxconn (همچنین به عنوان Hon Hai Precision Industry Co.)، سازنده قرارداد تایوانی که با اپل، شیائومی و Kneron نیز همکاری می کند، ساخته شده است.

این کارخانه دو محصول اصلی را تولید و ارسال خواهد کرد: سیستم‌های HPE Apollo و ابررایانه‌های HPE Cray EX.

آپولو برای برنامه های HPC از جمله مدل سازی و آموزش هوش مصنوعی طراحی شده است. نسخه 2000 Gen10 Plus می تواند تا چهار سرور hot-plugable را در یک شاسی 2U پشتیبانی کند.

در همین حال، Cray EX یک سیستم خوشه‌ای با چگالی بالا، خنک‌کننده مایع، مبتنی بر تیغه است. کابینت‌های آن مهر و موم شده‌اند، بنابراین هوای گرم‌شده خروجی به مرکز داده گسترده‌تر توزیع نمی‌شود – اگرچه وزن هر کابینت بالغ بر 8000 پوند است.

Cray EX پایه ای برای یکی از قدرتمندترین ابررایانه های جهان با قابلیت هوش مصنوعی خواهد بود. سیستم آلپ که توسط Nvidia، HPE و مرکز ملی ابر محاسبات سوئیس (CSCS) توسعه می‌یابد، انتظار می‌رود در سال 2023 آنلاین شود و برای اهداف تحقیقاتی در زمینه‌هایی مانند شیمی کوانتومی و اخترفیزیک استفاده شود. HPE در سال 2019 شرکت ابرکامپیوتری Cray را در قراردادی 1.4 میلیارد دلاری خریداری کرد.

در بیانیه HPE آمده است: «دو خط تولید هر کدام قابلیت‌های HPC و هوش مصنوعی را ارائه می‌کنند که شامل محاسبات، محاسبات شتاب‌دهنده، نرم‌افزار، شبکه، ذخیره‌سازی و قابلیت‌های خنک‌کننده مایع می‌شود.»


این داستان در اصل در AI Business، یک نشریه خواهر مرکز داده دانش ظاهر شد. برای به روز ماندن از اخبار هوش مصنوعی، در خبرنامه کسب و کار هوش مصنوعی مشترک شوید.