چگونه یک وب سایت را بدون جاوا اسکریپت مشاهده کنیم

به روز شده: 2 مارس 2023.

نحوه مشاهده هر وب سایت بدون جاوا اسکریپت را بیاموزید تا بدانید که چقدر به جاوا اسکریپت متکی است و اینکه آیا این به طور بالقوه می تواند به سئو آسیب برساند یا خیر.

همانطور که همه ما می دانیم، جاوا اسکریپت یک بخش اساسی از توسعه وب مدرن است و می تواند عملکرد وب سایت و تجربه کاربری را تا حد زیادی افزایش دهد. با این حال، اگر به درستی اجرا نشود، می تواند بر عملکرد و سئو وب سایت تأثیر بگذارد.

به همین دلیل است که هنگام انجام ممیزی SEO، همیشه باید وابستگی یک وب سایت به جاوا اسکریپت را تعیین کنید.

در این مقاله، برخی از روش‌ها و ابزارهای مبتدی را به اشتراک می‌گذارم که می‌توانید از آنها برای بررسی اینکه آیا جاوا اسکریپت در یک وب‌سایت استفاده می‌شود، چه مقدار محتوا با جاوا اسکریپت اضافه می‌شود و چه تأثیری ممکن است بر سئوی وب‌سایت داشته باشد، استفاده کنید.

بیایید شیرجه بزنیم!

نحوه مشاهده وب سایت بدون جاوا اسکریپت

روش 1: جاوا اسکریپت را در مرورگر خود با استفاده از افزونه Web Developer Chrome غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن جاوا اسکریپت در مرورگر خود با استفاده از برنامه‌نویس وب کروم (با Chrome DevTools اشتباه گرفته نشود) ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای بررسی اینکه آیا یک وب‌سایت به شدت به جاوا اسکریپت وابسته است یا خیر.

شما می توانید جاوا اسکریپت را خاموش کنید و فورا ببینید که وب سایت بدون آن چگونه به نظر می رسد و چگونه کار می کند.

این روش برای سئوکاران مبتدی یا حسابرسان وب سایت که می خواهند به سرعت میزان تکیه یک وب سایت بر جاوا اسکریپت را ارزیابی کنند ایده آل است.

تمام کاری که باید انجام دهید:

 • دانلود و نصب توسعه دهنده وب اگر قبلا آن را انجام نداده اید
افزونه توسعه دهنده وب کروم
 • را کلیک کنید توسعه دهنده وب هنگام نصب و اضافه شدن به کروم
برنامه نویس وب در Google Chrome نصب شده است
 • روی «Disable» > «Disable JavaScript» کلیک کنید.
غیرفعال کردن جاوا اسکریپت در کروم با توسعه دهنده وب
 • صفحه را رفرش کنید و خواهید دید که بدون JS چگونه کار می کند.

مهم است که وب سایت را بدون فعال بودن جاوا اسکریپت بررسی کنید زیرا ممکن است موتورهای جستجو همیشه نتوانند محتوای جاوا اسکریپت را بخزند و فهرست کنند.

مطالب پیشنهادی  بهترین نمونه از کمپین های روابط عمومی دیجیتال

با غیرفعال کردن جاوا اسکریپت، می توانید ببینید چه مقدار محتوا با استفاده از جاوا اسکریپت به صفحه اضافه می شود.

این به شما درک بهتری از اتکای وب سایت به جاوا اسکریپت می دهد و اینکه آیا می تواند به طور بالقوه بر رتبه بندی موتورهای جستجوی آن تأثیر بگذارد.

روش 2: از ابزاری مانند JetOctopus استفاده کنید که به شما امکان می دهد وب سایت را بدون JS و با JS مقایسه کنید.

اگر می خواهید قدمی فراتر بردارید، می توانید از ابزاری مانند JetOctopus برای مقایسه وب سایت با و بدون جاوا اسکریپت استفاده کنید. JetOctopus یک ابزار خزنده وب است که می تواند به شما در تعیین میزان اتکای وب سایت به جاوا اسکریپت کمک کند.

برای استفاده از JetOctopus برای مقایسه وب سایت بدون JS و با JS، باید این مراحل را دنبال کنید:

 • ابتدا یک حساب کاربری در JetOctopus ایجاد کنید و وب سایت خود را به ابزار اضافه کنید.
 • هنگامی که وب سایت شما اضافه شد، “ابزارها” و “مقایسه JS با غیر JS” را در منوی نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید.
ابزار JetOctopus برای مقایسه JS با غیر JS
 • آدرس وب سایتی را که می خواهید بررسی کنید جایگذاری کنید و ربات را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که می توانید هر وب سایتی را در اینجا بررسی کنید. روی “بارگیری” کلیک کنید.
 • در سمت چپ، می توانید وب سایت را بدون جاوا اسکریپت ببینید. در سمت راست، می توانید وب سایت را با جاوا اسکریپت رندر شده مشاهده کنید.
 • روی “مشاهده در مرورگر” کلیک کنید و خواهید دید که URL بدون فعال کردن جاوا اسکریپت چگونه است.

استفاده از JetOctopus برای مقایسه یک وب‌سایت با و بدون جاوا اسکریپت ممکن است برای برخی از حسابرسان SEO که نمی‌خواهند JS را در مرورگرهای خود غیرفعال کنند، ترجیح داده شود، زیرا آنها سایت‌ها یا سرویس‌هایی را اجرا می‌کنند که به JS برای عملکرد صحیح نیاز دارند.

غیرفعال کردن JS در مرورگر می‌تواند بر عملکرد سایر سایت‌ها یا سرویس‌هایی که به آن نیاز دارند تأثیر بگذارد، و فعال کردن و غیرفعال کردن آن هر بار که نیاز به بررسی وابستگی وب‌سایت به JS دارید، می‌تواند زمان‌بر باشد.

مطالب پیشنهادی  آیا می توانم سئو را به تنهایی یاد بگیرم؟

JetOctopus با امکان مقایسه وب سایت بدون JS و با JS بدون تأثیر بر سایر سایت ها یا سرویس های در حال اجرا در مرورگر شما، راه حل آسانی را ارائه می دهد.

نمونه هایی از وب سایت های بدون جاوا اسکریپت

برای اینکه به شما ایده بدهم چگونه وب سایت ها می توانند بدون جاوا اسکریپت ظاهر شوند، جاوا اسکریپت را در چند وب سایت محبوب غیرفعال کردم تا تفاوت را نشان دهم.

این مثال ها باید به شما درک بهتری از تأثیری که جاوا اسکریپت می تواند بر عملکرد و طراحی وب سایت داشته باشد، بدهد.

 • Nike.com: با غیرفعال شدن جاوا اسکریپت، صفحه اصلی نایک بسیاری از عملکرد خود را از دست می دهد. نوار جستجو و منوهای کشویی غیرفعال می شوند و تصاویر محصول و چرخ فلک خالی و غیرفعال هستند.
نمونه سایت بدون جاوا اسکریپت فعال
 • YouTube.com: بدون جاوا اسکریپت، نمی‌توانید از YouTube استفاده کنید. تنها چیزی که می توانید ببینید اساساً یک صفحه خالی است که نمی توانید با آن تعامل داشته باشید.
YouTube بدون جاوا اسکریپت فعال است
 • Spotify.com: صفحه اصلی Spotify با غیرفعال شدن جاوا اسکریپت تقریباً غیرقابل تشخیص می شود.
Spotify بدون جاوا اسکریپت

این مثال ها اهمیت بررسی وابستگی یک وب سایت به جاوا اسکریپت را نشان می دهد. در حالی که برخی از سایت ها هنوز می توانند با غیرفعال بودن جاوا اسکریپت استفاده شوند، برخی دیگر تقریبا غیرقابل استفاده می شوند. با بررسی وابستگی یک وب سایت به جاوا اسکریپت، می توانید بهتر درک کنید که چگونه کار می کند و چگونه می توان آن را برای کاربران و موتورهای جستجو بهبود بخشید.

شما وب سایت را بدون جاوا اسکریپت مشاهده کردید. حالا چی؟

شما به تازگی یک مهارت بسیار مهم را یاد گرفته اید! با این حال، این همه چیز نیست. به عنوان یک حسابرس سئو، باید بتوانید تعیین کنید که آیا گوگل واقعاً می تواند تمام محتوای جاوا اسکریپت را در یک وب سایت به درستی رندر و فهرست بندی کند.

در حالی که اگر سایتی به شدت به جاوا اسکریپت متکی باشد یا بدون آن غیرقابل استفاده باشد، لزوماً مشکلی نیست، باید اطمینان حاصل کنید که Google می تواند به تمام محتوای سایت دسترسی داشته باشد و آن را فهرست کند.

مطالب پیشنهادی  سئو پادکست شماره 25: زن بودن در سئو با آریج ابوعلی از زنان در سئوی فناوری

برای انجام این کار، باید کد منبع سایت را با کد رندر شده مقایسه کنید و بررسی کنید که آیا تمام محتوا و متا تگ ها قابل مشاهده هستند یا خیر.

ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما امکان می دهد این کار را انجام دهید. موارد مورد علاقه من عبارتند از:

 • تست مناسب برای موبایل: تست Google Mobile-Friendly که نه تنها به شما امکان می دهد سازگاری یک وب سایت برای تلفن همراه را بررسی کنید، بلکه کد HTML ارائه شده را همراه با اسکرین شات نحوه مشاهده وب سایت شما توسط گوگل مشاهده کنید.
تست دوستانه Google Mobile
 • کنسول جستجوی گوگل: ابزار بازرسی URL کنسول جستجوی Google (و با استفاده از Test Live URL) که همچنین به شما امکان می دهد HTML ارائه شده URL و تصویر صفحه را مشاهده کنید. برای اینکه بتوانید از آن ابزار استفاده کنید، باید به حساب GSC وب سایت دسترسی داشته باشید.
تست URL زنده کنسول جستجوی گوگل
 • جت اختاپوس: JetOctopus ابزاری است که می توان از آن برای اجرای خزیدن با اجرای جاوا اسکریپت استفاده کرد. این ابزار وب سایت را با و بدون جاوا اسکریپت مقایسه می کند و هر گونه تفاوت در محتوا یا متا تگ ها را به شما نشان می دهد.
 • Screaming Frog یا/و Sitebulb: از Screaming Frog یا Sitebulb نیز می توان برای اجرای خزیدن با اجرای جاوا اسکریپت استفاده کرد. این ابزارها کد HTML ارائه شده را به شما نشان می دهند و به شما امکان می دهند آن را با کد منبع مقایسه کنید تا مطمئن شوید که همه محتوا قابل مشاهده است.
Screaming Frog در حال مقایسه HTML منبع و رندر HTML
 • صفحه اسکوپ توسط Mobile Moxie: Page-oscope by Mobile Moxie یک افزونه کروم است که به شما امکان می دهد HTML رندر شده و رندر نشده یک وب سایت را مقایسه کنید. این ابزار می تواند به شما کمک کند اطمینان حاصل کنید که تمام محتوای سایت در دسترس گوگل است.
افزونه Chrome Page-oscope

مقالات مرتبط برای حسابرسان سئو:

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور