نحوه اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

به روز شده: 6 نوامبر 2022.

در این راهنمای کوتاه، نحوه افزودن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل را در چند مرحله ساده به شما نشان می‌دهم و چند نکته قدرتمند را با شما به اشتراک می‌گذارم.

نحوه اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

نقشه سایت وب سایت شما نقشه راه ضروری برای موتورهای جستجو است. نه تنها به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام صفحات وب سایت شما را کشف کنند، بلکه به اولویت بندی مواردی که باید ابتدا خزیده و فهرست شوند نیز کمک می کند.

کنسول جستجوی گوگل به شما امکان می دهد نقشه سایت XML را ارسال کنید و بررسی کنید که آیا گوگل می تواند به درستی آن را بخزد.

اجازه دهید سریع به شما نشان دهم که چگونه این کار را انجام دهید.

نحوه اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل (گام به گام)

برای ارسال نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل باید چه کاری انجام دهید:

1. وارد سرچ کنسول گوگل شوید. مطمئن شوید که سطح دسترسی صحیح را دارید. باید یا مالک باشید یا دسترسی کامل داشته باشید (راهنمای من در مورد نحوه افزودن و حذف کاربران از کنسول جستجوی Google را بررسی کنید).

می توانید سطح دسترسی کاربران را در زیر بررسی کنید ابزارها و گزارش های قدیمی > تنظیمات > کاربران و مجوزها

نحوه بررسی کاربران و مجوزها در کنسول جستجوی گوگل

2. زیر فهرست مطالب، هدایت به نقشه های سایت.

نحوه اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

3. در زیر یک نقشه سایت جدید اضافه کنید، آدرس نقشه سایت خود را چسبانده و ضربه بزنید ارسال. اگر نقشه سایت قبلا ارسال شده باشد، آن را در زیر مشاهده خواهید کرد نقشه های سایت ارسال شده.

اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

4. پس از ارسال نقشه سایت، وضعیت آن را در زیر مشاهده خواهید کرد نقشه های سایت ارسال شده. باید ببینی موفقیت و تعداد URL های زیر URL های کشف شده. اگر می بینید واکشی نشد زیر وضعیت، سپس گوگل نتوانست نقشه سایت شما را بخواند.

بررسی وضعیت نقشه های سایت ارسال شده در کنسول جستجوی گوگل

5. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی نقشه سایت ارسالی کلیک کنید، مانند آخرین خوانده شده، URL های کشف شده و اینکه آیا با موفقیت پردازش شده است (شما می توانید آن را در پیش نمایش نیز مشاهده کنید).

جزئیات نقشه سایت XML ارسال شده در Google Search Console

6. بر روی آن کلیک کنید پوشش ایندکس را ببینید برای بررسی اینکه چه تعداد از صفحات ارسالی واقعاً توسط گوگل ایندکس شده اند. این مرحله یک گام مهم برای سئو است.

بررسی اینکه آیا صفحات ارسال شده در نقشه سایت ایندکس شده اند یا خیر

اگر URL های صحیح را ارسال کرده اید (به زیر مراجعه کنید)، پس می خواهید همه آنها را نمایه شده ببینید.

وضعیت فهرست صفحات ارسال شده در نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل

اگر ایندکس نشده اند، باید بررسی کنید که چرا این مورد است. آندr چرا صفحات ایندکس نمی شوند، دلایل احتمالی را خواهید دید.

دلایل ایندکس نشدن صفحات نقشه سایت

?توجه داشته باشید که اغلب صفحات فهرست شده در زیر خزیده شده – در حال حاضر ایندکس نشده اند، ممکن است مشکلات کیفیتی داشته باشند. به یاد داشته باشید که گوگل موظف نیست تمام صفحات شما را ایندکس کند.

چه صفحاتی را باید در نقشه سایت ارسال کنید؟

نقشه سایت فقط باید شامل URL هایی باشد که می خواهید ایندکس شوند و در نتایج جستجو نمایش داده شوند. مطمئن شوید URL هایی که ارسال می کنید هستند قابل نمایه سازی، متعارف و استوار (اگر سایت شما از www استفاده می کند، همه URL ها را با www ارسال کنید).

چه صفحاتی را نباید در نقشه سایت ارسال کنید؟

صفحاتی را که هستند ارسال نکنید غیر قابل نمایه سازی، هدایت شد یا در robots.txt مسدود شده است. همچنین، ULR ها را با شناسه جلسه یا شناسه کاربر ارسال نکنید.

سوالات متداول در مورد افزودن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

در اینجا چند سؤال متداول و ملاحظات بسیار مهم وجود دارد.

آیا باید نقشه سایت را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کنید؟

ارسال نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل الزامی نیست. Google همچنان می‌تواند سایت شما را بخزد و نقشه سایت را پیدا کند، به خصوص اگر در یک مکان استاندارد باشد یا/و در آن مشخص شده باشد. robots.txt.

چرا باید نقشه سایت را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید؟

اگر می‌خواهید ببینید Google آخرین بار کی نقشه سایت شما را خوانده یا در واکشی آن مشکل داشته است، باید یک نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. ارائه نقشه سایت به GSC عموماً یک تمرین SEO خوب است.

چه زمانی ارسال نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل مهم است؟

اگر وب‌سایت بزرگی دارید (با میلیون‌ها صفحه یا ده‌ها هزار صفحه که اغلب به‌روزرسانی می‌شوند)، قطعاً باید یک نقشه سایت به GSC ارسال کنید (و در وهله اول نقشه سایت داشته باشید). نه تنها می‌توانید ببینید که آیا گوگل آن را به درستی واکشی کرده است یا خیر، بلکه به Google کمک می‌کنید تا در اولویت‌بندی مواردی که باید بخزد و احتمالاً بودجه خزیدن سایت خود را بهینه می‌کند.

اگر نقشه سایت XML ارسال شده را از کنسول جستجوی گوگل حذف کنم چه اتفاقی می افتد؟

نگران نباشید. هیچ اتفاقی نخواهد افتاد! نقشه سایت را از گوگل حذف نمی کند. گوگل همچنان از نقشه سایت شما مطلع است و از آن بازدید خواهد کرد. اگر نقشه سایت را به طور تصادفی حذف کردید، می توانید آن را مانند تصویر بالا دوباره ارسال کنید.

چه نوع نقشه سایتی را می توانید به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید؟

گوگل از فرمت های نقشه سایت مانند XML، RSS، mRSS، اتم 1.0، و متن. انواع صفحاتی که می توانید در نقشه سایت خود نشان دهید شامل صفحات HTML، ویدئوها، تصاویر و اخبار است.

اساساً، دو نوع اصلی نقشه سایت وجود دارد که می توانید داشته باشید:

  • نقشه های سایت XML که برای ربات های موتورهای جستجو در نظر گرفته شده اند. نقشه های سایت XML باید یا در مکان استاندارد مانند قرار داده شوند /sitemap.xml یا در robots.txt نشان داده شده است. مکان استاندارد همچنین می تواند به نمایه نقشه سایت اشاره کند اگر نقشه سایت چندگانه در وب سایت وجود داشته باشد مانند مورد سایت من.
نمونه ای از نمایه نقشه سایت
  • نقشه های سایت HTML که برای مردم در نظر گرفته شده است. نقشه سایت HTML به سادگی یک صفحه HTML است که صفحات وب سایت را فهرست می کند و همچنین سلسله مراتب آنها را نشان می دهد.

مهم است که نقشه سایت XML را با نقشه سایت HTML اشتباه نگیرید. همانطور که در بالا ذکر شد، کنسول جستجوی گوگل از نقشه سایت HTML پشتیبانی نمی کند. در عوض، فقط از نقشه سایتی پشتیبانی می کند که در یکی از فرمت های زیر باشد:

  • XML (محبوب ترین)
  • RSS، mRSS، و اتم 1.0
  • متن

می‌توانید در اسناد رسمی Google در نقشه‌های سایت درباره نقشه‌های سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

محدودیت های نقشه های سایت ارسال شده به کنسول جستجوی گوگل چیست؟

یک نقشه سایت واحد (صرف نظر از قالب آن) نباید بیشتر شود 50 مگابایت (بدون فشرده سازی) و 50 هزار URL. اگر از این محدودیت ها فراتر رفت، باید نقشه سایت خود را به چندین نقشه سایت تقسیم کنید و همه آنها را در فهرست نقشه سایت فهرست کنید.

چگونه نقشه سایت وب سایت خود را پیدا کنیم؟

در بیشتر موارد، نقشه سایت وب سایت را می توان در یکی از مکان های استاندارد مانند /sitemap.xml، /sitemap_index.xml (که نمایه نقشه های سایت است)، یا /sitemap/ (که اغلب به sitemap.xml هدایت می شود).

اگر نقشه سایت در یک مکان استاندارد نباشد، این احتمال وجود دارد که در آن نشان داده شود robots.txt.

robots.txt را با آدرس نقشه سایت نشان داده شده مثال بزنید

مطمئن شوید که راهنمای عمیق من در مورد چگونگی پیدا کردن نقشه سایت وب سایت را بررسی کنید. تمام راه های ممکن برای یافتن نقشه سایت را فهرست می کند.


امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد. اگر دوست دارید آن را با دوستان خود و سایر سئوکاران به اشتراک بگذارید. متشکرم.

همچنین ممکن است این مقالات مشابه را دوست داشته باشید:

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور