GreenOps، FinOps و Sustainable Cloud

مشخصات ثابت و پرکاربرد مراکز داده ممکن است ما را به این باور برساند که مراکز داده ابری به طور قابل توجهی پایدارتر از مراکز داده ابری خصوصی هستند. اما داده ها این را نشان می دهد ابر عمومی اکنون ردپای کربن بیشتری نسبت به صنعت خطوط هوایی دارد – بخش بدنام کربن فشرده. یک مرکز داده عمومی می تواند به اندازه 50000 خانه برق مصرف کند. مصرف سالانه یک مرکز داده عمومی 200 تراوات در ساعت بیشتر از مصرف سالانه برخی از دولت های ملی است. افزایش فشار مصرف‌کننده و الزامات گزارش‌دهی نظارتی جدید اتحادیه اروپا، مانند قانون بهره‌وری انرژی آلمان که کاهش 26.5 درصدی انتشار کربن را از سطوح سال 2008 تا سال 2030 الزامی می‌کند، درها را برای GreenOps باز کرده است.

GreenOps چیست؟

GreenOps عمل به حداقل رساندن ردپای کربن یک محیط ابری از طریق استفاده کارآمد از منابع ابری است. این به معنای بسیار بیشتر از کاهش انرژی مورد نیاز برای تامین انرژی یک مرکز داده و آب مصرفی برای خنک کردن آن است. عوامل دیگری مانند ردپای فیزیکی مرکز داده، نوع توان نصب شده، اندازه حجم داده ها، نقاط تنظیم دما در مرکز داده، استفاده مجدد از گرمای ثانویه، و حتی انرژی های تجدیدپذیر، همگی در محاسبه انتشار CO2 نقش دارند. تا سپتامبر 2024، برنامه گزارش‌دهی مراکز داده در اروپا، یکی از شرکت‌های تابعه دستورالعمل بهره‌وری انرژی اروپا، سازمان‌های اروپایی را ملزم به گزارش همه از این عوامل

در حالی که اروپا رهبری این هزینه را بر عهده دارد، سایر مقررات و ابتکارات در سراسر جهان مدل‌های مصرف انرژی پایدارتری را ترویج می‌کنند: افشای آب و هوا/سرمایه‌گذاری ESG SEC در ایالات متحده، طرح ملی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در چین، ارزیابی اثرات زیست‌محیطی (EIA) مقررات، و ماموریت ملی خورشیدی در هند، به نام اما چند.

تقاطع FinOps و GreenOps

در نمای سطح بالا، GreenOps بسیار شبیه است FinOps. به هر حال، این دو هدف یکسان دارند: استفاده کارآمد از ابر. هنگامی که یک شرکت کارایی را به حداکثر می رساند، دو اثر آشکار عبارتند از: 1) هزینه کمتر و 2) انتشار کربن کمتر. همان وظایف FinOps از اندازه مناسبرده بندی ذخیره سازی، حذف منابع غیرفعال و غیر متصل، و برنامه ریزی زمان محاسبه خاموش نیز در GreenOps برای دستیابی به انتشار کربن کمتر استفاده می شود. بسته شدن AWS سال گذشته re:Inventورنر ووگلز این احساس را تقویت کرد وقتی گفت که “هزینه یک پروکسی نزدیک برای پایداری است” – اعتبار زنگی از رابطه کاملاً یکپارچه بین FinOps و GreenOps.

حالا که چی؟

الزامات گزارش‌دهی نظارتی جدید اتحادیه اروپا، همراه با افزایش فشار مصرف‌کنندگان و سهامداران، زمینه را برای استفاده کارآمدتر و در نتیجه پایدارتر در فضای ابری در سراسر جهان ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، فناوری‌های جدیدی که از آب به جای هوا برای خنک کردن مراکز داده استفاده می‌کنند، تا 95 درصد کاهش CO2 را نشان داده‌اند. با این حال، پایداری تنها مسئولیت ارائه‌دهنده ابر عمومی نیست. Forrester توصیه می کند که شرکت ها اقدامات زیر را انجام دهند:

  • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با نظارت از ابزار نظارت بر کربن مانند Cycloid's GreenOps، SAP's Green Ledger، Google's Carbon Footprint tool یا AWS Customer Carbon Footprint Tool استفاده کنید. با اندازه‌گیری وضعیت فعلی شروع کنید تا فرصت‌هایی را برای کاهش انتشار CO2 شناسایی کنید، چه با ابزارهای بومی از فروشنده ابری خود یا با راه‌حل‌هایی که محیط چند ابری شما را در بر می‌گیرد.

  • حجم کار خود را با شدت کربن کمتر معمار کنید. از ابزارهای قرار دادن بار کاری استفاده کنید که شدت کربن در مناطق ابری خاص را محاسبه می کنند. مناطق خاصی را انتخاب کنید که از انرژی پایدار بیشتری استفاده می کنند. ایالات متحده شرقی (ویرجینیای شمالی، اوهایو)، GovCloud (ایالات متحده-شرق، ایالات متحده-غرب) و اروپا (ایرلند) AWS تمام برق خود را با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مصرف می کنند. مراکز داده Google Cloud در مونترال، تورنتو و سانتیاگو بیش از 90 درصد یا بیشتر از انرژی بدون کربن استفاده می کنند.

  • انتقال داده ها را در مناطق مختلف به حداقل برسانید. جدا از هزینه آشکار هزینه های خروج، تأثیر کربن انتقال داده می تواند تا 3 کیلوگرم باشد. CO2e/GB. برای مواردی که افزونگی یا آپتایم اولویت اصلی نیست، از انتقال داده های غیر ضروری در مناطق مختلف خودداری کنید.

  • شفافیت را از ارائه دهنده ابر عمومی خود بخواهید. در حال حاضر، Google Cloud و Microsoft Azure همه انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) در محدوده 1، 2 و 3 را گزارش می‌کنند. AWS فقط دامنه 1 و 2 را گزارش می کند. این کشور قول داده است که داده های انتشار گازهای گلخانه ای محدوده 3 را به صورت رایگان در دسترس قرار دهد، اما هنوز این کار را نکرده است.

  • از خدمات ابری مدیریت شده برای دفع خودکار زباله استفاده کنید. خدمات مدیریت شده مانند AWS Lambda یا Azure Functions پیچیدگی back-end را برای توسعه دهندگان پنهان می کند. آنها همچنین با خاموش کردن محاسبات بیکار و در نتیجه کاهش هزینه ها و انتشار کربن، مصرف بیهوده را حذف می کنند.

اینها برخی از اقدامات فوری آسان‌تر هستند که سازمان‌ها می‌توانند برای به حداقل رساندن ردپای کربن خود و به حداکثر رساندن ارزش سرمایه‌گذاری خود در فضای ابری انجام دهند، اما نه تنها اقدامات. در ماه های آینده در مورد این موضوع بیشتر تحقیق خواهیم کرد. اگر می خواهید در مورد این فضا بیشتر بدانید یا می خواهید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید، با ما صحبت کنید.

یک را تنظیم کنید استعلام یا جلسه راهنمایی با داریو مایستو (GreenOps و پایداری ابر) یا تریسی وو (FinOps) برای کسب اطلاعات بیشتر.

این مقاله در ابتدا در وبلاگ های ویژه Forrester ظاهر شد.


Source link