Graphcore رقیب Nvidia با استناد به قوانین صادرات ایالات متحده از چین خارج شد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – طراح تراشه بریتانیایی Graphcore Ltd. بیشتر کارکنان خود را اخراج می کند و فروش خود را در چین متوقف می کند و این یک شکست دیگر برای استارتاپی است که زمانی به عنوان رقیب بالقوه انویدیا معرفی می شد.

این شرکت با استناد به کنترل های اخیر صادرات ایالات متحده که فروش فناوری به چین را محدود می کند، این تصمیم را تایید کرد. یکی از سخنگویان در ایمیلی گفت: متأسفانه، این بدان معناست که ما به طور قابل توجهی عملیات تجاری در چین را کاهش خواهیم داد. این شرکت از به اشتراک گذاشتن تعداد کارمندان تحت تأثیر خودداری کرد.

Graphcore که در سال 2016 تشکیل شد، نیمه هادی هایی را طراحی می کند که برای پشتیبانی از نرم افزار هوش مصنوعی طراحی شده اند. سرمایه‌گذاران به دنبال جایگزینی مناسب برای انویدیا بودند که ابزارهای آن تقاضای زیادی دارد. در سال 2020، Graphcore با ارزش 2.8 میلیارد دلاری، 222 میلیون دلار جمع آوری کرد که آن را به یکی از امیدوارکننده ترین استارت آپ های بریتانیا تبدیل کرد.

اما شرکت مستقر در بریستول در انگلیس برای به دست آوردن جذابیت تجاری با مشکل مواجه شده است. بر اساس آخرین ثبت شرکت، درآمد 46 درصد کاهش یافت و زیان 11 درصد افزایش یافت و به 204.6 میلیون دلار در سال 2022 رسید. در ماه اکتبر، فاش کرد که برای ادامه فعالیت نیاز به جمع آوری سرمایه دارد. از آن زمان Graphcore هیچ بودجه ای را اعلام نکرده است.

ساندی تایمز در اوایل سال جاری گزارش داد که شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Sequoia، یکی از برجسته ترین حامیان Graphcore، ارزش سهام خود در استارت آپ را به صفر رساند.

نایجل تون، مدیر اجرایی Graphcore، قبلاً به چین به عنوان یک بازار بالقوه رشد اشاره کرده بود، به ویژه از آنجایی که محدودیت‌های جنگ تجاری توانایی انویدیا را برای فروش به این کشور مختل کرده است. در کنفرانس فناوری بلومبرگ در لندن در ماه اکتبر، تون گفت فروش از چین “شاید 20 تا 25٪” از تجارت شرکت او را تشکیل می دهد.

سخنگوی Graphcore با اشاره به تراشه های گرافیکی قدرتمندی که Nvidia و Nvidia و Nvidia و GPU دارند، گفت: «در جاهای دیگر، نیاز به محاسبات AI همچنان در حال افزایش است و Graphcore در حال کار با مشتریان در سراسر جهان است تا تقاضای آنها برای جایگزینی قدرتمند و مقرون به صرفه برای GPU ها را برآورده کند. دیگران می سازند.

کنترل صادرات ایالات متحده در درجه اول بر محدود کردن دسترسی چین به تراشه های پیشرفته و سایر تجهیزات مورد استفاده برای هوش مصنوعی متمرکز شده است.