ساندار پیچای در مورد Gemini، پیشرفت هوش مصنوعی و موارد دیگر

زیرساخت برای عصر هوش مصنوعی: معرفی Trillium

آموزش مدل های پیشرفته نیاز به قدرت محاسباتی زیادی دارد. تقاضای صنعت برای محاسبات ML در شش سال گذشته 1 میلیون افزایش یافته است. و هر سال ده برابر می شود.

گوگل برای این کار ساخته شده است. برای 25 سال، ما در زیرساخت های فنی در سطح جهانی سرمایه گذاری کرده ایم. از سخت‌افزار پیشرفته‌ای که جستجو را تقویت می‌کند تا واحدهای پردازش تانسور سفارشی ما که به پیشرفت‌های هوش مصنوعی ما کمک می‌کنند.

Gemini به طور کامل در TPU های نسل چهارم و پنجم ما آموزش دیده و خدمت کرده است. و دیگر شرکت‌های پیشرو هوش مصنوعی، از جمله Anthropic، مدل‌های خود را روی TPU‌ها نیز آموزش داده‌اند.

امروز، ما هیجان زده هستیم که نسل ششم TPU های خود را به نام Trillium معرفی کنیم. Trillium کارآمدترین و کارآمدترین TPU ما تا به امروز است که نسبت به نسل قبلی، TPU v5e، 4.7 برابر بهبود عملکرد محاسباتی هر تراشه را ارائه می دهد.

ما Trillium را در اواخر سال 2024 در دسترس مشتریان Cloud خود قرار خواهیم داد.

در کنار TPU های خود، ما مفتخریم که CPU و GPU را برای پشتیبانی از هر حجم کاری ارائه می دهیم. این شامل پردازنده‌های جدید Axion است که ماه گذشته معرفی کردیم، اولین CPU سفارشی مبتنی بر Arm ما که عملکرد پیشرو در صنعت و کارایی انرژی را ارائه می‌دهد.

ما همچنین مفتخریم که یکی از اولین ارائه دهندگان Cloud هستیم که پردازنده های گرافیکی بلک ول پیشرفته انویدیا را ارائه می دهیم که در اوایل سال 2025 در دسترس هستند. قابلیت های دستیابی به موفقیت برای مشتریان ما.

تراشه ها بخش اساسی از سیستم یکپارچه سرتاسر ما هستند. از سخت افزار و نرم افزار باز با عملکرد بهینه گرفته تا مدل های مصرف انعطاف پذیر. همه اینها در ابررایانه هوش مصنوعی ما، یک معماری پیشگامانه ابررایانه، جمع شده است.

کسب‌وکارها و توسعه‌دهندگان از آن برای مقابله با چالش‌های پیچیده‌تر استفاده می‌کنند، با بیش از دو برابر کارایی نسبت به خرید سخت‌افزار خام و تراشه‌ها. پیشرفت های ابررایانه هوش مصنوعی ما تا حدی به دلیل رویکرد ما به خنک کننده مایع در مراکز داده ما امکان پذیر شده است.

ما این کار را برای نزدیک به یک دهه انجام می‌دهیم، مدت‌ها قبل از اینکه تبدیل به پیشرفته‌تر برای صنعت شود. و امروزه مجموع ظرفیت ناوگان مستقر ما برای سیستم های خنک کننده مایع نزدیک به 1 گیگاوات است و در حال رشد است — که نزدیک به 70 برابر ظرفیت هر ناوگان دیگر است.

زیربنای این مقیاس بزرگ شبکه ما است که زیرساخت های ما را در سطح جهانی به هم متصل می کند. شبکه ما بیش از 2 میلیون مایل فیبر زمینی و زیردریایی را در بر می گیرد: بیش از 10 برابر (!) دسترسی ارائه دهنده ابر پیشرو بعدی.

ما به سرمایه گذاری های لازم برای پیشبرد نوآوری هوش مصنوعی و ارائه قابلیت های پیشرفته ادامه خواهیم داد.