مدل هوش مصنوعی Gemini گوگل چگونه نام خود را به دست آورد

Gemini اولین نام خود را در I/O در سال 2023 دریافت کرد، زمانی که به طور خلاصه به اشتراک گذاشتیم که اولین مدل چندوجهی بومی ما در حال آموزش بود و قابلیت‌های چشمگیری را نشان می‌داد. یک سال بعد، مدل‌های Gemini را به Search، Ads، Workspace، Pixel و موارد دیگر آوردیم، از جمله برخی از بزرگترین نوآوری‌هایی که دیروز در مرحله I/O به اشتراک گذاشتیم.

همانطور که Gemini همچنان به نام خود ادامه می دهد، ما از خود پرسیدیم که این نام از کجا آمده است؟ برای پی بردن به این موضوع، ما از تیم Google DeepMind خواستیم تا داستان اصلی را که چرا آن را «جمینی» نامیدند، به اشتراک بگذارند.

داستان پشت نام

در اوایل، عنوان جانشین پروژه “تیتان” بود، نام بزرگترین قمر زحل. جف دین، سرپرست فنی جمینی، می‌گوید: «من از طرفداران این نام نبودم.» اما این به او یک ایده – یا شاید یک ایده داد امضا کردن برای نامی که در فضا است.

جمینی به معنای لاتین «دوقلوها» است. در نجوم، نام صورت فلکی مربوط به دوقلوهای اساطیری یونانی کاستور و پولوکس است که دو ستاره درخشان آن به همین دلیل نامگذاری شده اند. پس طبیعتاً معنای پشت نام مدل هوش مصنوعی ما دوگانه است.

یکی از ویژگی‌های کلیدی زودیاک جوزا، شخصیتی دوگانه است که می‌تواند به سرعت خود را تطبیق دهد، با طیف وسیعی از افراد ارتباط برقرار کند و چیزها را از منظرهای متعدد ببیند. زمان.

برای نزدیک به یک دهه، DeepMind و تیم Brain از Google Research مسئول برخی از بزرگترین پیشرفت‌های تحقیقاتی جهان در زمینه هوش مصنوعی بودند، از جمله یادگیری عمیق در مقیاس، یادگیری تقویتی عمیق و AlphaGo، معماری ترانسفورماتور که تقریباً زیربنای تمام زبان‌های بزرگ است. مدل ها (LLMs) امروز و خیلی بیشتر. برای تسریع بیشتر پیشرفت ما، در آوریل 2023، تیم‌ها با یکدیگر متحد شدند تا Google DeepMind را تشکیل دهند و استعدادهای خود را در هوش مصنوعی، قدرت محاسباتی، زیرساخت‌ها و منابع در یک تیم گرد هم آورند.

اولین ماموریتی که آن خدمه برای پرتاب آن تصمیم گرفتند؟ مجموعه ای از مدل های قدرتمند و چندوجهی هوش مصنوعی.

جف می‌گوید: «تلاش Gemini به این دلیل به وجود آمد که ما می‌خواستیم تیم‌هایمان را که روی مدل‌سازی زبان کار می‌کردند، به هم نزدیک‌تر کنیم». “من احساس کردم که جنبه دوقلو بودن نام “جمینی” بسیار مناسب است. دوقلوها در اینجا افراد تیم Brain میراث و تیم میراث DeepMind هستند که شروع به کار با هم روی این پروژه مدل چندوجهی بلندپروازانه کردند.

الهام‌بخش دیگر این نام نیز مربوط به فضا است: برنامه مهتاب اولیه ناسا، پروژه جمینی، که از سال 1965 تا 1968 ادامه یافت.

برنامه فضایی محوری پل بین ماموریت های عطارد بود که تعیین می کرد انسان ها می توانند در فضا زنده بمانند و آپولو که اولین فرد را روی ماه قرار داد. پروژه جمینی، که به خاطر فضاپیمای دو نفره اش (که به طور تصادفی از یک تیتان موشک)، برای آزمایش تجهیزات و تکنیک های نگه داشتن فضانوردان در فضا برای مدت طولانی قبل از آپولو طراحی شده است. این هواپیما 10 خدمه را به فضا برد و به شاهکارهای مهمی مانند اولین راهپیمایی فضایی ایالات متحده و اولین اتصال دو فضاپیما به یکدیگر در مدار زمین منجر شد.

اهمیت پروژه جمینی برای موفقیت برنامه آپولو در تیم طنین انداز شد. در یک نقطه، جف در یک نظر در Doc که تیم روی آن کار می‌کردند، نام «جمینی» را پیشنهاد کرد و این نام ماندگار شد. Oriol Vinyals، سرپرست فنی جمینی، می‌گوید: «من فوراً با این نام فروخته شدم، زیرا تلاش عظیم آموزش LLM‌ها با روحیه پرتاب موشک طنین‌انداز شد.» «بسیار مناسب بود که بلندپروازانه‌ترین پروژه‌ای را که تاکنون آغاز کرده‌ایم به‌عنوان جمینی نام ببریم.»

یک جهش بزرگ برای مدل های هوش مصنوعی

از بسیاری جهات، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که برخی از بزرگترین چالش‌های جهان را با پیشرفت‌هایی به اندازه فرود روی ماه برای بشریت حل کند. مدل‌های Gemini ما یک گام مهم به جلو هستند و نشان می‌دهند که چگونه با خیال راحت و مسئولانه به آن ستاره‌ها دست پیدا می‌کنیم. اوریول با لبخند می‌افزاید: «حالا سؤال این است که آیا دنباله‌ای برای جمینی به نام آپولو وجود خواهد داشت؟»

آینده هر چه باشد، دوران جمینی گوگل تازه شروع شده است. در ماه دسامبر، ما با Gemini 1.0 در سه اندازه – Ultra، Pro و Nano شروع کردیم. چند ماه بعد 1.5 Pro را معرفی کردیم و دیروز مدل جدید 1.5 فلش را معرفی کردیم. اوریول می‌گوید: «ایده‌های دیگری که در رابطه با نحوه نام‌گذاری مدل‌ها مورد بحث قرار گرفت، نام‌های ستاره‌های جهان بود، زیرا تعداد کمی از اندازه‌های مختلف مانند مدل‌های ما وجود دارد». “می توان گفت که ما در جمینی مجذوب جهان هستیم!”

از زمان راه‌اندازی آن در دسامبر، ما Gemini را از طریق محصولات Google به میلیاردها نفر آورده‌ایم و صدها هزار توسعه‌دهنده و کسب‌وکار با Gemini API ایجاد کرده‌اند.

اوریول می‌گوید: «جمینی به‌عنوان برنامه‌ای تحقیقاتی برای ایجاد تواناترین مدل‌ها در جهان متولد شد». “با قرار دادن آن به نام محصول نیز، امیدوارم که کاربران ما بهبود مستمر، خلاقیت و نوآوری را که تیم های تحقیقاتی ما مستقیماً برای آنها به ارمغان می آورند، احساس کنند.”

ما ستاره شناس نیستیم، اما می توان گفت که آینده جمینی روشن به نظر می رسد.