Framework Chromebook ماژول ها، سیستم عامل ها را روشن می کند

این هفته Framework Chromebook به عنوان اولین لپ تاپ ChromeOS ماژولار معرفی شد. ایده‌هایی که در پشت Framework وجود دارند، دست کم بلندپروازانه هستند، اما این نسخه Chromebook چه تفاوتی با گزینه ویندوز خواهد داشت و در مورد ماژول‌ها چطور؟ در یک پرسش و پاسخ در اخبار هکرها، بنیانگذار Framework به برخی از بزرگترین سؤالات جامعه در مورد این دستگاه جدید پاسخ داده است.

چرا در وهله اول یک کروم بوک بسازیم؟

جای تعجب نیست که یک سوال مهم در مورد Framework Chromebook این است که چرا این محصول در وهله اول وجود دارد. Framework یک محصول ممتاز و Chromebook است معمولا نیستند. بعلاوه، جامعه مشتاقان پشت فریم ورک به نظر بازاری ایده آل برای یک ماشین ویندوز مجهز به AMD یا یک لپ تاپ لینوکس است. پس چرا به جای آن به سراغ Chromebook برویم؟

Nirav Patel بنیانگذار Framework توضیح می دهد:

سوال درستی است از آنجایی که تعداد کمی از محصولات فعلی در این بخش وجود دارد، ما واقعاً در حال آزمایش آن هستیم. ما می‌توانیم آزمایش‌هایی مانند این را بسیار کارآمدتر از بسیاری دیگر انجام دهیم، زیرا می‌توانیم از محصول ماژولار موجود خود استفاده کنیم و فقط ماژول‌های جدید مورد نیاز برای آن بسازیم.

اما فراتر از این که به نظر می رسد این یک تلاش کم خطر است، Patel توضیح می دهد که یک مزیت عمده برای نسخه ChromeOS Framework نسبت به نسخه ای که با توزیع لینوکس از قبل بارگذاری شده است مانند اوبونتو وجود دارد.

در عمل [ChromeOS provides] سازگاری کامل و پایدار سخت افزاری و عمر باتری. تجربه لینوکس در لپ‌تاپ Framework در توزیع‌های اخیر (مانند اوبونتو 22.04.1) خوب است، اما عمر باتری به طور کلی همچنان بهتر از اوبونتو در بالای ChromeOS اجرا می‌شود.

آیا می توانید سیستم عامل های دیگری را روی Framework Chromebook نصب کنید؟

رسما نه

مانند همه کروم‌بوک‌ها، بوت‌لودر در Framework روی ChromeOS قفل است. شما می توانید از Developer Mode برای بوت شدن در توزیع های لینوکس استفاده کنید، اما این کار به کمی سرهم بندی نیاز دارد. این به سادگی بوت شدن دوگانه در یک سیستم عامل متفاوت نیست.

وضعیت بوت لودر مانند سایر کروم بوک ها است. ورود به حالت توسعه دهنده و ماندن در حالت برنامه نویس کاملاً امکان پذیر است تا کاری را که می خواهید با سیستم انجام دهید. در عمل، انجام کارها خارج از ChromeOS بستگی به این دارد که توسعه مبتنی بر جامعه تا چه حد در آن به پایان می رسد.

ولی، داستان اینجا به پایان نمی رسد.

به طور غیر رسمی، می توانید سیستم عامل دیگری را روی این دستگاه نصب کنید.

به گفته پاتل، Framework Chromebook می‌تواند برد اصلی خود را با یکی از نسخه‌های ویندوزی دستگاه تعویض کند. این ممکن است به کمی کار بیشتر نیاز داشته باشد، زیرا از نظر فنی نیز باید صفحه کلید و احتمالاً وب کم را تعویض کنید تا تجربه کامل را داشته باشید.

از نظر فنی، هر ماژول سازگار است، اما برخی آن را به یک Chromebook تبدیل نمی کنند. به عنوان مثال، می توانید یک صفحه اصلی لپ تاپ Framework معمولی یا پوشش ورودی را در آن بیندازید.

تعویض سیستم‌عامل کمی کار می‌خواهد، اما ظاهراً ممکن است. به لطف طراحی ماژولار و تعمیر آسان لپ تاپ Framework، تعویض برد فرآیندی است که فقط چند دقیقه طول می کشد. البته، این هزینه هنگفتی دارد – یک برد اصلی از Framework حدود 450 دلار یا بیشتر قیمت دارد.

Framework همچنین به صراحت تأیید می کند که این مورد به طور رسمی در وب سایت خود پشتیبانی می شود.

از آنجایی که شاسی Framework Laptop Chromebook Edition با Framework Laptop Mainboards سازگار است، اگر می‌خواهید در آینده به سیستم‌عامل یا پردازنده دیگری بروید، همیشه یک مسیر ارتقا در دسترس است.

آیا همه ماژول‌های Framework روی Chromebook Edition کار می‌کنند؟

در مورد تعویض قطعات، ماژول های Framework چطور؟ نسخه Chromebook از نظر فنی از همه ماژول ها به صورت فیزیکی پشتیبانی می کند، اما برخی از آنها توسط نرم افزار پشتیبانی نمی شوند. به عنوان مثال، ماژول وب‌کم به دلیل به‌روزرسانی‌های میان‌افزار از طریق ChromeOS به نسخه خاصی نیاز دارد و ماژول اثر انگشت اصلاً پشتیبانی نمی‌شود.

ما فیلترهای سازگاری در Marketplace داریم تا نشان دهیم چه چیزی سازگار است. از نظر فنی، هر ماژول سازگار است…

با نگه داشتن آن به عنوان یک Chromebook با ChromeOS، سفت‌افزارهای خاصی برای پد لمسی و وب‌کم مورد نیاز است که ما را ملزم به ایجاد انواع مختلف می‌کند. ماژول اثر انگشت ما نیز با ChromeOS سازگار نیست.

Chromebook Framework عمر باتری بهتری دارد

یک نکته دیگر در مورد نسخه کروم بوک لپ تاپ فریم ورک این است که طبیعتاً ChromeOS عمر باتری بهتری نسبت به نسخه های ویندوز خواهد داشت. با این حال، آنچه که دیدن آن عالی است این است که بهینه سازی انجام شده در این مدل همچنین باعث بهبود مصرف انرژی در مدل های ویندوز از طریق به روز رسانی سیستم عامل آتی می شود.

گوگل الزامات نسبتاً سختی در مورد مصرف انرژی دارد. آنها یک تست استاندارد برای 10 ساعت استفاده فعال از طریق موارد استفاده رایج دارند که ما توانستیم آن را برآورده کنیم. برای آماده به کار، نیاز حدود 14 روز است. من باید دوبار بررسی کنم که در نرم افزار و سیستم عامل فعلی کجا هستیم، اما ما به این عدد نزدیک هستیم.

ما در واقع از طریق توسعه این محصول چیزهایی در مورد تایمرهای اینتل یاد گرفتیم که به ما امکان می دهد راه هایی برای بهبود رفتار لپ تاپ های معمولی فریم ورک نسل دوازدهم پیدا کنیم. ما در حال حاضر در حال توسعه یک به‌روزرسانی میان‌افزار برای آن هستیم که عمر باتری فعال و آماده به کار را بهبود می‌بخشد.

اطلاعات بیشتر در مورد Chromebook:

FTC: ما از پیوندهای وابسته خودکار برای کسب درآمد استفاده می کنیم. بیشتر.


برای اخبار بیشتر، 9to5Google را در YouTube بررسی کنید: