Equinix MainOne آفریقای غربی را با ارزش 320 میلیون دلار خریداری می کند

شرکت Equinix شرکت زیرساخت دیجیتالی آفریقای غربی MainOne Cable Co Ltd. را به ارزش 320 میلیون دلار خریداری می کند که یکی از بزرگترین معاملات فناوری قاره در سال جاری است که به سرمایه گذار مرکز داده ایالات متحده اجازه می دهد تا از رونق منطقه ای بهره مند شود.

MainOne که توسط کارآفرین Funke Opeke تاسیس شد، مالک سه مرکز داده در نیجریه، ساحل عاج و غنا است، در حالی که مرکز چهارم در حال ساخت است. این شرکت همچنین قبلاً بودجه ای را برای ایجاد کابل زیردریایی از پرتغال تا غرب آفریقا جمع آوری کرده بود.

جودیت گاردینر، معاون Equinix در بازارهای نوظهور، در مصاحبه ای گفت: این معامله شامل زمین MainOne می شود که “احتمالاً برای ساخت 10 مرکز داده دیگر کافی است.” یک طرح توسعه وجود دارد که سال آینده آنلاین خواهد شد و ما روی منطقه تمرکز خواهیم کرد.

این تراکنش نقدی اولین حرکت به آفریقا برای Equinix مستقر در کالیفرنیا است که از جمعیتی عمدتاً جوان با افزایش دسترسی به اینترنت استفاده می کند.

غول های فناوری مانند Amazon.com Inc. و Microsoft Corp. نیز در سال های اخیر با افزایش تقاضا برای ذخیره سازی در مراکز داده در کشورهای آفریقایی سرمایه گذاری کرده اند. بر اساس گزارش Xalam Analytics، این قاره تنها یک درصد از ظرفیت مرکز داده جهانی را به خود اختصاص داده است، اگرچه این ظرفیت در سه سال گذشته دو برابر شده است.

سهام Equinix در سال جاری تقریباً 12 درصد افزایش یافته است و ارزش این شرکت به 71.7 میلیارد دلار می رسد.

Opeke که همچنان ریاست شرکت را برعهده خواهد داشت، گفت: برای MainOne، این تراکنش به گروه دسترسی به سرمایه و شبکه‌ها را برای تقویت برنامه‌های توسعه خود می‌دهد. او گفت: “ما قصد داریم به ساخت زیرساخت های خود برای رفع نیازهای مصرف داده در منطقه ادامه دهیم.”

تومی دیویس، رئیس شبکه فرشته تجاری آفریقایی، در پیامی گفت: «این قرارداد نقطه عطفی برای اکوسیستم ما به‌عنوان بزرگ‌ترین قرارداد فناوری در سال جاری است». اینکه اوپکه “در راس کار باقی می ماند، تعجب آور نیست که او زمانی به عنوان مدیر ارشد فناوری MTN نیجریه را اداره کرد.”

MainOne سالانه حدود 60 میلیون دلار فروش دارد و به شرکت‌های فناوری بزرگ از جمله گوگل و فیس‌بوک خدمات ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید: فین‌تک‌ها بانک‌ها را به عنوان هدفی برای سهام خصوصی در آفریقا جابجا می‌کنند

Abake Adenle، مدیر اجرایی Ajala، استارتاپی که بر فناوری‌های تشخیص گفتار برای زبان‌های آفریقایی متمرکز است، در تماس تلفنی از لندن گفت: «معاملات کمی در زمینه خرید برای ارزش واقعی وجود داشته است. «بیشتر معاملات در حوزه سرمایه خصوصی یا سرمایه گذاری خطرپذیر بوده است. و داشتن این ارزش گذاری نشانه بلوغ فضای فناوری است.”

انتظار می رود معامله Equinix-MainOne در پایان سه ماهه اول سال آینده بسته شود، مشروط به تاییدیه های نظارتی.