دموکراتیک کردن دسترسی به کدنویسی با هوش مصنوعی با Colab

امروز، ما در حال گسترش ویژگی‌های کمک کد به همه کاربران Colab، از جمله کاربرانی که در طرح‌های رایگان ما هستند، اعلام می‌کنیم. اکنون هر کسی در مناطق واجد شرایط می‌تواند کمک کد مبتنی بر هوش مصنوعی را در Colab امتحان کند.

Colab به عنوان یک ابزار ساخته شده توسط یک تیم کوچک در Google Research که احساس کردند راه بهتری برای همکاری و تکرار در زمینه یادگیری ماشین وجود دارد، شروع به کار کرد. اکنون به بیش از 10 میلیون کاربر فعال ماهانه، از جمله میلیون‌ها دانش‌آموز در سراسر جهان، افزایش یافته است و آن را به بزرگترین ابزار کدنویسی مجهز به هوش مصنوعی گوگل تبدیل کرده است. Colab به توسعه دهندگان دسترسی بدون اصطکاک به منابع محاسباتی قدرتمند را به صورت رایگان و بدون نیاز به نصب یا مدیریت هیچ نرم افزاری فراهم می کند. با ادغام نرم گوگل درایو، یکی از ساده ترین راه ها برای شروع برنامه نویسی در پایتون است.

دموکراتیک کردن یادگیری ماشینی در سطح جهانی

هدف Colab افزایش دسترسی به منابع محاسباتی پیشرفته برای کاربران در سراسر جهان است و دسترسی رایگان به TPU و GPU های NVIDIA را فراهم می کند. به طور معمول این منابع گران هستند و از دسترس بسیاری از توسعه دهندگان و محققان جهانی خارج است و توانایی آنها را برای پیگیری پروژه های خود محدود می کند. Colab با فراهم کردن دسترسی به توان محاسباتی و ارائه ویژگی‌های کدنویسی به کمک هوش مصنوعی، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه کاربران، از حرفه‌ای‌های پیشرفته گرفته تا دانش‌آموزان، می‌توانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را یاد بگیرند، توسعه دهند و تمرین کنند. ارائه دسترسی به ابزارهای توسعه هوش مصنوعی برای کاربران و تیم‌های سراسر جهان، بخشی از سنت دیرینه ما است.

اخیراً از تیم HausaNLP در کانو، نیجریه بازدید کردیم تا درباره نحوه استفاده آنها از Colab برای هدف دموکراتیک کردن دسترسی به هوش مصنوعی بیشتر بدانیم. این تیم بر روی تحقیقاتی متمرکز شده است که نشان‌دهنده بیش از 300 زبان رایج در نیجریه در LLM (مدل‌های زبان بزرگ) را افزایش می‌دهد. بدون این نمایش، ساختن هوش مصنوعی موثر و فراگیر تقریبا غیرممکن است.