Data Center 101: Data Center Backup and Recovery | دانش مرکز داده

شما در یک مرکز داده در سطح جهانی سرمایه گذاری کرده اید و امیدوارید که هرگز شکست نخورد.

اما واقعیت این است که حتی مراکز داده با بهترین مدیریت می تواند و می تواند پایین بیاید، اغلب به دلایلی که پیش بینی آنها بسیار دشوار است. در واقع، نرخ کل از قطعی مرکز داده در حال افزایش است، با وجود پیشرفت مداوم فناوری ها و تکنیک های قابلیت اطمینان.

به همین دلیل، مهم نیست که مرکز داده شما چقدر خوب است، داشتن یک استراتژی پشتیبان و بازیابی بسیار مهم است. این استراتژی نه تنها باید به زیرساخت فناوری اطلاعات در داخل مرکز داده، بلکه به تمام اجزای تسهیلات که ممکن است پس از قطعی نیاز به بازیابی یا جایگزینی داشته باشند، بپردازد.

در اینجا مواردی است که باید هنگام برنامه ریزی برای پشتیبان گیری و بازیابی مرکز داده در نظر بگیرید.

به طور جامع به برنامه ریزی بازیابی مرکز داده فکر کنید

هنگامی که یک مرکز داده از کار می افتد، اغلب فقط تجهیزات فناوری اطلاعات، مانند سرورها و سوئیچ ها، تحت تأثیر قرار نمی گیرند. سیستم‌های عملیاتی حیاتی، مانند سیستم‌های خنک‌کننده و پانل‌های کنترل دسترسی فیزیکی نیز ممکن است در صورت وقوع حادثه‌ای مانند آتش‌سوزی یا سیل دچار اختلال شوند. در برخی موارد، حتی حملات سایبری می‌توانند سیستم‌های عملیاتی را غیرفعال کنند، اگر این سیستم‌ها توسط کنترل‌های دیجیتالی کنترل شوند که مهاجمان به خطر بیفتند.

به همین دلیل، مهم است که همه دارایی ها را در برنامه های پشتیبان گیری و بازیابی مرکز داده خود لحاظ کنید. به عنوان مثال، مطمئن شوید که علاوه بر بازیابی سرورها، دفترچه‌های بازی برای بازیابی سیستم‌های تهویه مطبوع و برق در اختیار دارید. اگر سیستم های لازم برای اجرای آن سرورها را ندارید، بازیابی فقط سرورهای شما خیلی مفید نیست.

بک آپ های خارج از سایت را در نظر بگیرید

در بدترین سناریوها، قطع مرکز داده ممکن است منجر به تخریب کامل یک مرکز شود. اگر این اتفاق بیفتد، هیچ گونه داده یا زیرساخت پشتیبان در سایت به شما در بازیابی عملیات کمک نمی کند.

بنابراین عاقلانه است که برخی منابع پشتیبان را در یک سایت دیگر در نظر بگیرید. اگر مرکز داده ای دارید، می توانید از یک مرکز داده جایگزین برای این منظور استفاده کنید، یا می توانید یک محیط پشتیبان در یک ابر عمومی ایجاد کنید، که در صورت از کار افتادن مرکز داده شما می توانید خدمات مهم را به آن منتقل کنید.

بهبودی را دست کم نگیرید

پشتیبان گیری از داده ها در بخش آسان برنامه ریزی پشتیبان گیری و بازیابی. چیزی که بسیار سخت تر است، بازیابی سریع زیرساخت ها و داده ها است.

این امر به ویژه در شرایطی صادق است که فقط دچار قطعی جزئی می شوید و بلافاصله مطمئن نیستید که دقیقاً کدام سیستم باید بازیابی شود. به همین ترتیب، ممکن است یک حمله سایبری را شناسایی کنید اما مطمئن نباشید که چه زمانی شروع شده است، به این معنی که نمی‌دانید از کدام نسخه‌های پشتیبان باید بازیابی کنید، زیرا مشخص نیست که آیا برخی از نسخه‌های پشتیبان ممکن است حاوی آسیب‌پذیری‌هایی باشند که این اکسپلویت را فعال کرده‌اند یا خیر. همچنین اغلب مشخص نیست که کدام سیستم‌ها را باید ابتدا بازیابی کنید تا تأثیر کلی قطعی بر کسب‌وکار کاهش یابد.

به همه این دلایل، تلاش برای برنامه ریزی بازیابی به همان اندازه که برای ایجاد پشتیبان انجام می دهید بسیار مهم است. حداقل، کتاب‌هایی ایجاد کنید که نحوه بازیابی سیستم‌های حیاتی را از نسخه‌های پشتیبان شما تعریف می‌کنند. همچنین می‌توانید از ابزارهای بازیابی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کنید، که می‌تواند به سرعت سیستم‌ها را پس از شکست در تعیین دقیق مواردی که باید بازیابی شود و بهترین روش برای انجام بازیابی ارزیابی می‌کند.

انجام تست پشتیبان گیری و بازیابی

فقط کتاب‌های بازی ایجاد نکنید و مطمئن باشید که آن‌طور که می‌خواهید کار می‌کنند. در عوض، آزمایش‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی منظم را انجام دهید که در آن برنامه‌های بازیابی را بر اساس پشتیبان‌گیری واقعی تمرین می‌کنید. آزمایشات شما همچنین باید شامل استقرار ابزارهای خودکاری باشد که قصد دارید برای عملیات بازیابی استفاده کنید.

آزمایش به شما کمک می کند تا قبل از اینکه در جریان پاسخگویی به قطع شدن مرکز داده باشید، شکاف ها یا ناکارآمدی های برنامه های بازیابی را شناسایی کنید.

بیشترین بهره را از پشتیبان گیری از مرکز داده

انجام پشتیبان‌گیری اولیه از زیرساخت فناوری اطلاعات در مرکز داده و تماس روزانه با آن می‌تواند وسوسه انگیز باشد.

اما در واقعیت، یک برنامه پشتیبان و بازیابی موثر مرکز داده به چیزی بیش از داشتن نوعی پشتیبان نیاز دارد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید سیستم‌های فیزیکی را بازیابی کنید که به مرکز داده شما اجازه کار می‌دهد، و تخریب کامل مرکز داده، کسب‌وکار شما را در آب نمی‌گذارد. عملیات بازیابی نیز به برنامه ریزی و آزمایش دقیق نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که واقعاً می توانید به اهداف بازیابی که نیاز دارید برسید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  زیرساخت های رایانش ابری و کابل کشی توزیع شده در مراکز داده