Cisco Shortfall به وال استریت ضربه می زند به عنوان Lockdowns Roil Supply | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت سیسکو سیستمز با هشداری مبنی بر اینکه قرنطینه های چین و سایر اختلالات عرضه باعث از بین رفتن رشد فروش در سه ماهه جاری می شود، سرمایه گذاران را به وحشت انداخت و نگرانی های گسترده تر در مورد هزینه های فناوری در یک اقتصاد متزلزل را تجدید می کند.

این چشم انداز باعث شد سهام سیسکو در معاملات پیش از بازار در روز پنجشنبه تا 13 درصد کاهش یابد و سهام سایر شرکت های شبکه را تحت تأثیر قرار دهد و ضربه تازه ای به بخش آسیب دیده وارد کند. حتی قبل از آخرین سقوط سیسکو، سهام آن در سال جاری 24 درصد کاهش داشت.

سوال برای بیشتر وال استریت این بود که آیا پیش‌بینی سیسکو به این معناست که مشتریان هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند، اما غول تجهیزات شبکه گفت مشکلات عرضه – و نه عقب‌نشینی در هزینه‌ها – مشکل اصلی است.

چاک رابینز، مدیر اجرایی، در یک کنفرانس تلفنی با تحلیلگران گفت: «اگرچه این اعداد اصلی خوب به نظر نمی رسند، توضیح بسیار ساده ای وجود دارد. “مشتریان در این مرحله هیچ تغییر واقعی را نشان نمی دهند. هیچ انعکاسی از مسائل تقاضا در راهنمایی ما وجود ندارد.»

رابینز اذعان کرد که سیسکو برای تعطیلی گسترده تولید در چین آماده نبود، اقدامی که توسط سیاست Covid Zero این کشور آغاز شد.

او گفت: «ما برنامه ای برای تعطیلی یک کشور نداشتیم. و بنابراین زمان می‌برد تا بتوانیم آن انعطاف‌پذیری جغرافیایی را ایجاد کنیم، اما تیم‌های ما در حال حاضر روی همه این موارد کار می‌کنند.»

قرنطینه‌های چین به تولید بسیاری از شرکت‌ها از جمله شرکت تسلا و گروه سونی لطمه وارد کرده است. رابینز گفت که با وجود نشانه‌هایی مبنی بر کاهش محدودیت‌های دولت در برخی مناطق، هنوز مشخص نیست که چه زمانی عرضه به حالت عادی باز می‌گردد.

او گفت: «شانگهای اکنون می‌گوید که قرار است در 1 ژوئن باز شود — ما دقیقاً نمی‌دانیم این به چه معناست. هنگامی که بازگشایی اتفاق می افتد، “رقابت زیادی برای ظرفیت بنادر، ظرفیت فرودگاه وجود خواهد داشت.”

اخبار بلومبرگ

سیسکو بزرگترین سازنده ماشین‌هایی است که شبکه‌های شرکتی را نیرو می‌دهند و ستون فقرات اینترنت را تشکیل می‌دهند. سرمایه گذاران به چشم انداز آن به عنوان نماینده ای برای مخارج شرکت ها در زیرساخت ها نگاه می کنند، به همین دلیل است که تغییر ناگهانی به ویژه دردسرساز شد.

این شرکت رشد در سه ماهه جاری حدود 6 درصد را پیش بینی کرده بود. روز چهارشنبه اعلام کرد که فروش در این دوره که در ماه جولای به پایان می رسد، در واقع بین 1٪ تا 5.5٪ کاهش خواهد یافت. پیش بینی درآمد سیسکو نیز کمتر از پیش بینی های وال استریت بود.

سهام سیسکو در اواخر معاملات تا 39 دلار سقوط کرد. این به دنبال کاهش 4.4 درصدی در معاملات عادی روز چهارشنبه بود که سهام را به 48.36 دلار رساند.

سایر شرکت‌های مرتبط با شبکه پس از گزارش سیسکو، پس از ساعت‌ها شاهد کاهش سهام خود بودند. Juniper Networks Inc تا 9.6% سقوط کرد، Broadcom Corp تا 4.3% سقوط کرد و Ciena Corp تا 12% سقوط کرد.

کمبود گسترده تر تراشه و جنگ در اوکراین نیز اختلالاتی را برای سیسکو و همتایانش ایجاد کرده است.

سیسکو مانند بسیاری از شرکت‌های فناوری، پس از حمله این کشور به اوکراین در اوایل سال جاری، قطع روابط با روسیه را آغاز کرد. این شرکت روز چهارشنبه گفت که توقف تجارت در روسیه و متحدش بلاروس حدود 200 میلیون دلار درآمد برای آن در طول سه ماهه سوم مالی به همراه داشته است. از نظر تاریخی این منطقه از جمله روسیه، بلاروس و اوکراین حدود 1 درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده است.

در کنفرانس تلفنی با مدیران سیسکو، تحلیلگران این سوال را مطرح کردند که آیا راهنمایی ضعیف نشان می دهد که مشتریان نگران چشم انداز آینده خود هستند و شروع به کاهش هزینه های خود کرده اند.

رابینز اصرار داشت که تقاضا همچنان قوی است. با این حال، این شرکت انتظار ندارد کمبود عرضه در سه ماهه جاری برطرف شود.

به گفته مدیران، ناتوانی در دریافت منبع تغذیه از چین 300 میلیون دلار درآمد سیسکو در سه ماهه سوم به همراه داشته است. و حتی زمانی که قرنطینه ها در چین به پایان برسد، مشکل فورا حل نخواهد شد.

لحن این گزارش با سه ماه پیش، زمانی که سیسکو اعلام کرد سفارشات برای سومین سه ماهه متوالی بیش از 30 درصد افزایش یافته بود، تفاوت فاحشی داشت. از آن زمان، سرمایه گذاران بیشتر نگران این موضوع شده اند که تورم و ترس از کاهش رشد اقتصادی مشتریان را محتاط تر کند. در سه ماهه گذشته، این شرکت اعلام کرد که سفارشات آن 8 درصد افزایش یافته است.

به گفته دیوید هگر، تحلیلگر در Edward D. Jones & Co، در حالی که این نرخ رشد بسیار کندتر است، اما نشان دهنده رشد قوی پیش رو برای شرکتی به بزرگی سیسکو است.

هگر گفت: «اگر این تعداد سفارش ثابت یا پایین بود، بیشتر نگران خواهم بود.

به گفته مدیر مالی، اسکات هرن، سیسکو یک سیاست عدم لغو سفارشات خود را ظرف 45 روز از تاریخ ارسال اعمال کرده است. مشتریان کوچکتر که تمایل دارند سریع‌ترین بودجه‌های خرج‌کرده خود را کاهش دهند، سفارش‌ها را ۱۹ درصد افزایش دادند. هرن در مصاحبه ای گفت: رشد و نرخ کلی پایین لغو به شرکت اطمینان می دهد که هیچ مشکل اساسی در تقاضا وجود ندارد.

در زمان رابینز، سیسکو تلاش کرده است تا با سخت افزار به روز شده، و همچنین خدمات و نرم افزارهای جدید، رشد خود را افزایش دهد. امید این است که پادشاه دیرینه تجهیزات شبکه کمتر به فروش یکباره تجهیزات وابسته شود.

آخرین چشم انداز نشان دهنده یک شکست در این فشار است. سیسکو گفت که بدون احتساب موارد خاص، سود 76 سنت تا 84 سنت به ازای هر سهم در این دوره خواهد بود. این در مقایسه با برآورد میانگین 92 سنت است.

این شرکت گفت که برای سال، درآمد 2٪ تا 3٪ رشد خواهد کرد، در حالی که پیش بینی قبلی 6.5٪ بود.

درآمد در سه ماه منتهی به آوریل 12.8 میلیارد دلار بود که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. سود هر سهم، منهای اقلام خاص، 87 سنت بود. تحلیلگران از فروش 13.3 میلیارد دلاری به طور متوسط ​​86 سنت سود پیش بینی کرده بودند.

هگر گفت، اما بدون نشانه‌هایی مبنی بر اینکه سفارش‌ها واقعاً کند می‌شوند، وال استریت ممکن است نسبت به اعداد سیسکو بیش از حد واکنش نشان دهد.

او گفت: «در کنار کاهش شدید تقاضا، به نظر می رسد که بازار در حال جبران بیش از حد است.