ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مولد با مشکلات قانونی در سراسر جهان روبرو هستند

ممنوعیت اخیر ChatGPT در ایتالیا تنها یکی از بسیاری از چالش های قانونی بالقوه ای است که OpenAI با آن مواجه است.

از آنجایی که اتحادیه اروپا برای تصویب قانون هوش مصنوعی تلاش می کند، ایالات متحده منشور حقوق هوش مصنوعی را تعریف می کند، و بریتانیا به آژانس های موجود توصیه می کند هوش مصنوعی را تنظیم کنند، کاربران ChatGPT شکایت هایی را در سطح جهانی علیه OpenAI به دلیل مشکلات احتمالی ایمنی ثبت کرده اند.

OpenAI و نگرانی های ایمنی جهانی

مرکز AI و سیاست دیجیتال شکایتی را به کمیسیون تجارت فدرال ارائه کرد تا از OpenAI از توسعه مدل‌های جدید ChatGPT جلوگیری کند تا زمانی که نرده‌های حفاظتی ایجاد شود.

Garante ایتالیا تحقیقاتی را در مورد OpenAI در مورد نقض اخیر داده ها و عدم تأیید سن برای محافظت از کاربران جوان در برابر محتوای AI تولید نامناسب در طول ثبت نام آغاز کرد.

کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند قصد دارد با گارانتی ایتالیا و کمیسیون حفاظت از داده اتحادیه اروپا هماهنگ کند تا مشخص شود که آیا ChatGPT قوانین حریم خصوصی را نقض کرده است یا خیر.

به گزارش رویترز، تنظیم‌کننده‌های حریم خصوصی در سوئد و اسپانیا در حال حاضر برنامه‌ای برای بررسی ChatGPT ندارند، اما اگر کاربران علیه فناوری هوش مصنوعی شکایت کنند، در آینده می‌توانند.

و اینها تنها بخشی از شکایات، تحقیقات و تفسیرهای اخیر از کشورهای مختلف در مورد مسئولیت پذیری شرکت های هوش مصنوعی است.

در همین حال، در آلمان، اولریش کلبر، سخنگوی کمیساریای فدرال حفاظت از داده‌های منطقه، گفت در صورتی که OpenAI GDPR یا سیاست‌های مشابه را نقض کند، ممنوعیتی مشابه با سایر کشورها ممکن است دنبال شود.

با این حال، Volker Wissing، وزیر حمل و نقل و زیرساخت دیجیتال آلمان، نشان داده است که ممنوعیت بهترین رویکرد نیست.

Wissing می‌گوید: «ما به ممنوعیت برنامه‌های هوش مصنوعی نیاز نداریم، بلکه به راه‌هایی برای اطمینان از ارزش‌هایی مانند دموکراسی و شفافیت نیاز نداریم.

به نظر می رسد که کانادا نیز پس از آن که دفتر کمیسر حریم خصوصی این کشور تحقیقاتی را در مورد شکایتی علیه ChatGPT که داده های شخصی را بدون رضایت جمع آوری می کند، دنبال می کند.

و در فرانسه، ژان نوئل بارو، وزیر انتقال دیجیتال و مخابرات، در مورد موج هیجان هوش مصنوعی و به دنبال آن ترس از هوش مصنوعی اظهار نظر کرد. به نظر می رسد برنامه این کشور تسلط بر فناوری هوش مصنوعی و توسعه مدل ها و فناوری هایی است که از ارزش های فرانسوی حمایت می کنند.

آیا کشورها ChatGPT را برای همیشه ممنوع خواهند کرد؟

OpenAI اخیراً یک سؤال متداول برای کاربران ایتالیایی منتشر کرده و تعهد خود را برای ایجاد سیستم‌هایی امن، دقیق و خصوصی تأیید کرده است.

اما احتمال اینکه تحقیقات علیه OpenAI منجر به ممنوعیت دائمی فناوری آن از ایتالیا و سایر کشورها شود چقدر است؟

با توجه به اینکه اخیراً یک قاضی در کلمبیا از ChatGPT برای کمک به صدور حکم دادگاه استفاده کرده است و دیگری در هند از آن برای تصمیم گیری در مورد وثیقه استفاده کرده است، OpenAI برخی شانس ها را به نفع خود دارد.

ChatGPT+ با مدل GPT-4 نکات متعادلی را در مورد تأثیر فناوری و خطرات ناشی از آن ارائه می دهد.

در پاسخ به این درخواست، «آیا کشوری مانند ایتالیا باید ChatGPT را به دلیل نگرانی‌های مربوط به مدیریت داده ممنوع کند؟»، ChatGPT+ پاسخ می‌دهد:

حریم خصوصی داده ها: برای سیستم های هوش مصنوعی ضروری است که از مقررات حفاظت از داده ها، مانند مقررات حفاظت از داده های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) پیروی کنند. اطمینان از اینکه ChatGPT از این قوانین پیروی می کند و به حریم خصوصی کاربر احترام می گذارد بسیار مهم است. اگر نگرانی هایی در مورد مدیریت داده ها وجود دارد، بررسی اینکه آیا OpenAI با مقررات لازم مطابقت دارد یا خیر، ارزش دارد.

این پاسخ با مروری بر مزایای هوش مصنوعی، اخلاقیات و سوگیری، رقابت‌پذیری و جایگزین‌ها ادامه می‌یابد.

پاسخ chatgpt به درخواستاسکرین شات از ChatGPT، آوریل 2023

البته اگر کشوری به ChatGPT دسترسی نداشته باشد، برخی از کاربران می توانند با استفاده از سرویس شبکه خصوصی مجازی (VPN) به آن دسترسی داشته باشند. Google Trends نشان می‌دهد که ایتالیا در آغاز ماه آوریل، همزمان با ممنوعیت ChatGPT، در جستجوی VPN‌ها افزایش یافته است.

آیا شکایت علیه فناوری OpenAI بر کاربران تأثیر می گذارد؟

آیا کاربران OpenAI از نظر قانونی مسئول مسائل ناشی از استفاده و خروجی ابزارهای آن هستند؟ این بستگی به شرایط استفاده OpenAI دارد.

اگر کاربران در حین استفاده از ابزارهایی مانند ChatGPT یا API، شرایط یا خط مشی های OpenAI را زیر پا بگذارند، می توانند مسئول دفاع از خود باشند.

OpenAI تضمین نمی‌کند که سرویس‌هایش همیشه همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کنند یا اینکه محتوای خاصی (ورودی و خروجی یک ابزار هوش مصنوعی مولد) ایمن است – با توجه به اینکه مسئولیتی در قبال چنین نتایجی نخواهد داشت.

بیشترین پیشنهاد OpenAI برای جبران خسارات ناشی از ابزارهای خود به کاربران، مبلغی است که کاربر برای خدمات در سال گذشته پرداخت کرده است، یا 100 دلار، با فرض اینکه قوانین منطقه ای دیگر اعمال نمی شود.

دعاوی بیشتر در هوش مصنوعی

موارد فوق فقط نوک کوه یخ قانونی هوش مصنوعی است. OpenAI و همتایان آن با مشکلات حقوقی دیگری از جمله موارد زیر روبرو هستند.

  • یک شهردار در استرالیا ممکن است از OpenAI به دلیل افترا به دلیل اطلاعات نادرست ارائه شده توسط ChatGPT در مورد او شکایت کند.
  • GitHub Copilot با یک دعوای دسته جمعی بر سر حقوق قانونی سازندگان کدگذاری منبع باز در داده های آموزشی Copilot مواجه است.
  • Stability AI، DeviantArt و Midjourney به دلیل استفاده از StableDiffusion، که از هنر دارای حق چاپ در داده های آموزشی خود استفاده می کرد، با یک دعوی حقوقی دسته جمعی روبرو هستند.
  • Getty Images به دلیل استفاده از محتوای دارای حق چاپ Getty Images در داده های آموزشی، علیه هوش مصنوعی پایداری شکایت کرد.

هر مورد این پتانسیل را دارد که آینده توسعه هوش مصنوعی را متزلزل کند.


تصویر ویژه: جولیو بنزین/ شاتر استوک

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور