CentOS Stand-in Rocky Linux برای Prime Time Player آماده می شود

راکی لینوکس ، یکی از توزیع های جدید لینوکس که به عنوان جایگزینی برای کلون لینوکس Red Hat Enterprise ، CentOS طراحی شده است ، روز دوشنبه اعلام کرد که با اولین نسخه پایدار خود برای زمان نخست آماده است. توزیع در حال شروع زندگی به عنوان نسخه 8.4 ، پس از قرارداد CentOS در شماره گذاری خود پس از جایگزینی نسخه RHEL است.

پروژه راکی ​​در دسامبر توسط گریگوری کورتزر ، بنیانگذار CentOS اعلام شد ، ساعاتی پس از اینکه Red Hat (که از سال 2014 صاحب علامت تجاری CentOS است) بیانیه ای صادر کرد مبنی بر اینکه پشتیبانی از CentOS 8 را در پایان سال 2021 متوقف می کند ، و CentOS Linux توسط CentOS Stream جایگزین می شد ، که یک کلون پایین دستی RHEL برای استفاده رایگان نیست ، اما به عنوان پلت فرم ساخت سیستم عامل برجسته لینوکس Red Hat ، بالادست قرار می گیرد.

این مسئله مشكل بالقوه ای را برای بسیاری از شركتها ایجاد كرد ، از جمله Northrup Gruman ، Comcast ، Verizon ، Master Card ، واقعا و دیگران ، كه از CentOS یا برای اجرای بارهای تولید یا برای اهداف آزمایش و توسعه استفاده كرده اند.

اولین انتشار پایدار راکی ​​کمتر از دو هفته پس از اعلام موجودیت اولین نامزد اکران در پروژه انجام می شود.

کورتزر ، مدیر ارشد راکی ​​، گفت: “شش ماه از ساخت ما می گذرد ، ما می توانیم با سرعت بیشتری پدال را به سمت فلز بکشیم و ناگهان این کار به جایی رسیده است که می توانیم این واقعیت را به جهانیان بدهیم.” مدیر ، به DCK گفت. “ما کاملا هیجان زده هستیم. ما هیجان زده هستیم.”

وی گفت که Rocky نه تنها می تواند بر روی سخت افزار x86 و Arm بارگیری و نصب شود ، بلکه قابل استفاده در ابر نیز است: در سرویس های وب آمازون و Google Cloud Platform. یک معامله نیز در حال انجام است تا آن را در Microsoft Azure قرار دهد ، اما یک یا دو هفته دیگر فرصت ندارید.

راکی و آلما لینوکس

AlmaLinux ، یکی دیگر از کلون های پایین دست RHEL ، از CloudLinux ، اولین انتشار پایدار خود را تقریباً سه ماه پیش آغاز کرد ، علی رغم اینکه اعلام کرده بود پس از اعلام کورتزر راکی ​​، قصد دارد یک جایگزین CentOS ایجاد کند. این امکان وجود داشت زیرا محصول شاخص CloudLinux ، یک کلون امنیتی سخت RHEL ، تقریباً شبیه CentOS است ، به این معنی که آنها از قبل زیرساخت های لازم را داشتند.

لی هنیگ ، مدیر عملیات راکی ​​، به ما گفت که برخلاف راکی ​​لینوکس ، AlmaLinux “اشکالی برای اشکال قابل مقایسه” با RHEL و CentOS نیست.

وی گفت: “ما می دانیم كه آنها در ساخت برخی موارد میانبر گرفته اند ، بنابراین ما در واقع با Red Hat سازگارتر هستیم ، به خصوص در مورد مدیر اشتراك.” “آلما كاملاً غیرفعال شده است ، بنابراین مواردی وجود دارد كه مردم در رابطه با مدیر اشتراك استفاده می كنند و به آنها اعتماد می كنند كه فقط در دسترس نیستند و ما این موارد را در دسترس داریم.”

این ممکن است به این دلیل باشد که AlmaLinux در درجه اول سعی در جلب نظر کاربران CloudLinux دارد ، میزبان ارائه دهندگانی که عمده مشتریان توزیع لینوکس تجاری آن هستند. این شرکت برای ارائه خدمات به میزبانان وب ، پشتیبانی از cPanel و سایر برنامه هایی را که به طور گسترده توسط صنعت میزبان در AlmaLinux استفاده می شود ، فراهم کرده است.

UEFI Secure Boot در AlmaLinux نیز پشتیبانی می شود که در حال حاضر فاقد آن راکی ​​لینوکس است.

پشتیبانی از بوت امن مستلزم به دست آوردن کلیدهای امضا است که سیستم عامل را به عنوان قابل اعتماد هنگام فرایند بوت از مایکروسافت مشخص می کند. بدون پشتیبانی از بوت امن ، کاربرانی که از تجهیزات با سیستم عامل UEFI استفاده می کنند (این روزها تقریباً همه) برای نصب سیستم عامل باید بوت امن را غیرفعال کنند یا سیستم عامل را روی “legacy boot” تنظیم کنند. اگرچه انجام این کار به اندازه کافی آسان است ، اما برخی از بخشهای فناوری اطلاعات سیاست هایی را علیه آن انجام می دهند.

Kurtzer و Hennig گفتند که پشتیبانی از بوت امن در دست کار است و به زودی در دسترس خواهد بود.

AlmaLinux و Rocky Linux اسکریپت هایی را توسعه داده اند که کاربران می توانند برای ارتقا for آسان آنها از CentOS 8 اقدام کنند.

جاده راکی ​​در پیش است

هنگامی که ما برای اولین بار با کورتزر چند ماه پیش صحبت کردیم ، او به ما گفت که این پروژه قصد دارد در نهایت سیستم عامل را فراتر از فقط پر کردن کفش CentOS به عنوان یک استاندارد برای RHEL ، با همکاری با گروه های علاقه خاص برای اضافه کردن مخازن بسته برای گسترش قابلیت های سیستم عامل در مناطقی مانند محاسبات با کارایی بالا ، تعبیه شده ، ابر مقیاس و ابر و لینوکس دسکتاپ.

وی گفت ، اگرچه در نسخه فعلی موجود نیست ، اما این هنوز هم برنامه است.

وی گفت: “ما هنوز ساخت آن را شروع نکرده ایم ، فقط به این دلیل که بسیار متمرکز بودیم تا GA پایدار باشد و آزاد شود.” “من پیش بینی می کنم که ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا اساساً خودمان را سازماندهی کنیم و بفهمیم کدام شرکتهای SIG قصد داریم خود را هدایت کنیم و چه SIG ها از جامعه می خواهیم شروع به هدایت کند. ما قبلاً علاقه تجاری داریم مواردی مانند SIG جاسازی شده از شرکتی به نام MontaVista ، بنابراین ما در حال حاضر علاقه مند به این مرحله هستیم. “

وی افزود: “در حالی که به جلو می رویم ، باید شاهد بسیاری از این موارد باشیم.” “من امیدوارم که برخی SIG ها شروع به ساخت و شروع به انتشار کنند ، احتمالاً ظرف چند ماه.”