Broadcom در حال مذاکره برای خرید شرکت ابری VMware | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت Broadcom در حال مذاکره برای تصاحب VMware Inc، شرکت محاسبات ابری تحت حمایت میلیاردر مایکل دل است و یک قرارداد فناوری پرفروش را تنظیم می کند که سازنده تراشه را به یک حوزه بسیار تخصصی نرم افزار تبدیل می کند.

افراد مطلع گفتند که بحث تصاحب ادامه دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که به توافق منجر شود. ارزش بازار VMware در حال حاضر حدود 40 میلیارد دلار است. با فرض یک حق بیمه معمولی، قیمت معامله بالقوه بالاتر خواهد بود، اگرچه شرایط مورد بررسی را نمی توان آموخت.

سهام VMware در معاملات پیش از بازار در روز دوشنبه 19 درصد افزایش یافت که ارزش بازاری حدود 47.6 میلیارد دلاری را به شرکت می رساند. Broadcom که ارزشی در حدود 222 میلیارد دلار دارد، 4.3 درصد سقوط کرد.

یک معامله برای VMware یکی از بزرگترین خریدهای یک شرکت فناوری است. این صنعت یکی از نقاط درخشان بانکداران در ماه‌های اخیر بوده است، حتی با وجود کاهش سرعت کلی معاملات نسبت به سرعت رکورد سال 2021.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، تصاحب شرکت‌های فناوری در سراسر جهان امسال با 46 درصد افزایش به 263 میلیارد دلار رسیده است. این آمار با توافق شرکت مایکروسافت در ژانویه برای خرید ناشر بازی های ویدیویی Activision Blizzard Inc به مبلغ 69 میلیارد دلار افزایش یافت. کنسرسیومی که توسط Vista Equity Partners حمایت می شود، شرکت سازنده نرم افزار Citrix Systems Inc. را به مبلغ 13 میلیارد دلار خریداری می کند، در حالی که ایلان ماسک ماه گذشته قراردادی 44 میلیارد دلاری برای شرکت توییتر اعلام کرد.

این تراکنش یک دوره خرید برای هاک تان، مدیر اجرایی Broadcom را که یکی از بزرگترین و متنوع ترین شرکت ها را در صنعت تراشه ساخته است، گسترش می دهد. نرم‌افزار در سال‌های اخیر، با خرید Broadcom CA Technologies در سال 2018 و شرکت Symantec Corp.

نماینده VMware از اظهار نظر خودداری کرد. نماینده Broadcom برای اظهار نظر در دسترس نبود.

بلومبرگقیمت سهام برودکام

در ماه مارس، تان در یک تماس پس از کسب درآمد به تحلیلگران گفت که Broadcom ظرفیت خرید “اندازه خوب” را دارد.

تحلیلگران ولز فارگو پس از گزارش بلومبرگ نوشتند: «سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای بر روی تمایل Broadcom برای خرید نرم‌افزار سازمانی استراتژیک یا پلت‌فرم دیگری متمرکز شده‌اند – به‌ویژه با توجه به فشرده‌سازی اخیر در ارزش‌گذاری نرم‌افزار. «خرید VMware یک مفهوم استراتژیک در نظر گرفته می‌شود. مطابق با تمرکز Broadcom بر ایجاد یک استراتژی نرم افزاری زیرساخت سازمانی عمیق تر.

Broadcom طیف گسترده ای از لوازم الکترونیکی را تولید می کند و محصولاتش از آیفون گرفته تا تجهیزات صنعتی را شامل می شود. اما مراکز داده به منبع حیاتی رشد تبدیل شده‌اند و افزایش حجم نرم‌افزار به شرکت راه‌های بیشتری برای هدف قرار دادن آن بازار می‌دهد.

Broadcom قبلاً در حال مذاکره برای تصاحب SAS Institute Inc.، یک شرکت نرم افزاری نزدیک به ارزش 15 تا 20 میلیارد دلار بود. اما این مذاکرات سال گذشته بدون توافق پایان یافت.

تان همچنین در بزرگترین تلاش خود برای تصاحب همه آنها ناکام ماند: تلاش برای خرید تراشه‌ساز رقیب Qualcomm Inc. او مجبور شد در سال 2018 پس از اینکه Broadcom با مقاومت دولت ترامپ مواجه شد، از آن معامله کناره‌گیری کرد. یکی از نگرانی ها دفتر مرکزی Broadcom در سنگاپور بود و این شرکت از آن زمان محل اقامت خود را به ایالات متحده تغییر داده است. اکنون در سن خوزه، کالیفرنیا، حدود 20 مایلی از مقر VMware در پالو آلتو مستقر است.

VMware که در سال 1998 تأسیس شد، یک شرکت پیشگام در دره سیلیکون است که قبلاً چندین بار دست به دست شده است. این نرم افزار به اصطلاح مجازی سازی را اختراع کرد که برنامه ها و بارهای کاری را روی تعداد کمتری از رایانه های سرور با استفاده از هر سرور برای مدیریت بیش از یک برنامه یکپارچه می کرد.

اما با انتقال وظایف بیشتر به فضای ابری، VMware تلاش کرد تا رشد خود را حفظ کند و نقشی کلیدی برای خود ایفا کند. این شرکت در نهایت با Amazon.com Inc.، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان ذخیره سازی و خدمات ابری، همکاری نزدیکی برقرار کرد.

VMware در سال 2004 توسط غول فناوری ذخیره سازی EMC Corp خریداری شد. آن شرکت سپس بخشی از سهام خود را به عنوان بخشی از عرضه اولیه عمومی VMware سه سال بعد فروخت. زمانی که آن شرکت EMC را در سال 2016 خریداری کرد، این تجارت به شرکت Dell Technologies منتقل شد. سپس VMware سال گذشته از Dell جدا شد.

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط بلومبرگ، مایکل دل و شرکت سهام خصوصی Silver Lake همچنان سرمایه گذاران اصلی VMware هستند.

نرم افزار به کاهش اتکای Broadcom به تراشه ها کمک می کند. اما حملات قبلی آن به آن بازار همیشه مورد تشویق سرمایه گذاران قرار نگرفته است. تان استدلال کرده است که او به دنبال کسب‌وکارهایی است که «فرانچایز» هستند – مشاغلی که موقعیت بازار قوی‌تری دارند و می‌توانند بدون سرمایه‌گذاری هنگفت سودآورتر شوند.

سهام Broadcom و VMware هر دو در سال جاری تقریباً 18٪ کاهش یافته اند که به دلیل افت گسترده تر آسیب دیده است. اما آنها به اندازه بسیاری از سهام فناوری ضربه نخورده اند. شاخص نیمه هادی بورس اوراق بهادار فیلادلفیا امسال 27 درصد کاهش یافته است.

تراشه‌سازانی مانند Broadcom از فروش پررونق در سال‌های اخیر لذت برده‌اند که به دلیل گسترش نیمه‌رساناها به محصولات بیشتر – و همچنین نیاز به فناوری کار از خانه در طول همه‌گیری همه‌گیر، تقویت شده است. اما تان هشدار داده است که دوران رونق احتمالا دوام نخواهد آورد.

حتی پس از ارائه یک پیش‌بینی فروش خوش‌بینانه در ماه مارس، تان گفت که صنعت نیمه‌هادی‌ها نمی‌تواند در مسیر فعلی خود باقی بماند. او انتظار دارد که کسب و کار تراشه ها تا نرخ رشد تاریخی حدود 5 درصد کاهش یابد.

او در آن زمان در یک کنفرانس تلفنی گفت: “اگر کسی خلاف این را به شما می گوید، باور نکنید، زیرا هرگز اتفاق نیفتاده است.” او گفت که رهبران صنعت ادعا می کنند که صنعت نیمه هادی می تواند با نرخ فعلی برای مدت طولانی رشد کند، “رویایی” دارند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور