AWS وارد بازار HPC می شود و با شرکای Chipmaking رقابت می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — واحد رایانش ابری Amazon.com Inc. در حال ارائه تراشه های جدیدی است که برای تامین انرژی بالاترین محاسبات طراحی شده اند و از وظایفی مانند پیش بینی آب و هوا و توالی یابی ژن پشتیبانی می کنند.

خدمات وب آمازون، بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده محاسبات از طریق اینترنت، روز دوشنبه اعلام کرد که به مشتریان اجازه می‌دهد تا قدرت محاسباتی را که به نسخه جدیدی از تراشه‌های گراویتون متکی است، اجاره کنند. پیتر دیسانتیس، معاون ارشد که بر اکثر تیم‌های مهندسی AWS نظارت می‌کند، در مصاحبه‌ای گفت که این محصول سکوی پرشی برای در دسترس‌تر کردن آنچه صنعت محاسبات با عملکرد بالا می‌نامد است.

جدیدترین تراشه جدیدترین قطعه تلاش آمازون برای ساختن سخت افزار بیشتر است که مراکز داده عظیمی را که AWS را تامین می کنند، پر می کند. آمازون می‌گوید ساخت تراشه‌های خود به مشتریان قدرت محاسباتی مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به زمانی که می‌توانستند با اجاره کردن پردازنده‌هایی مانند اینتل، انویدیا یا Advanced Micro Devices به دست آورند، می‌دهد. این اقدام AWS را در رقابت مستقیم قرار داده است. با آن شرکت هایی که از بزرگترین تامین کنندگان آن نیز هستند. DeSantis گفت که سازندگان تراشه همچنان “شریک های بزرگ” هستند و AWS قصد دارد به ارائه خدمات محاسباتی با کارایی بالا بر اساس تراشه های ساخته شده توسط سایر شرکت ها ادامه دهد.

peter-desantis.jpgپیتر دیسانتیس، معاون ارشد مهندسی، خدمات وب آمازون

AWS سازنده تراشه Annapurna Labs را در سال 2015 خریداری کرد تا طرح‌های تراشه‌های بومی خود را آغاز کند، که در ابتدا بر روی کارهای محاسباتی ساده‌تر، مانند ایجاد ستون فقرات برای وب‌سایت‌ها تمرکز داشتند. فشار محاسباتی با کارایی بالا که در آغاز نمایشگاه تجاری AWS re:Invent در روز دوشنبه اعلام شد، تلاشی برای نشان دادن این موضوع است که فناوری داخلی آمازون می‌تواند با تراشه‌های رهبران صنعت رقابت رودررو داشته باشد.

مطالب پیشنهادی  چین تا سال 2026 بیش از دو برابر هزینه های هوش مصنوعی خواهد داشت | دانش مرکز داده

کامپیوترهایی که الگوهای آب و هوا را پیش‌بینی می‌کنند و آیرودینامیک ماشین‌های مسابقه‌ای را مدل می‌کنند از جمله قوی‌ترین سیستم‌هایی هستند که توسط نیمه‌رساناهای پیشرفته اجرا می‌شوند. این اجزا معمولاً توسط اینتل، انویدیا و AMD در سیستم‌های رایانه‌ای گران‌قیمتی که شرکت‌ها، ادارات دولتی و مؤسسات دانشگاهی در مراکز داده خود ساخته‌اند، ارائه می‌شوند.

DeSantis گفت که آخرین نسخه از سری پردازنده‌های Graviton AWS، Graviton3E، دو برابر نسخه‌های فعلی در یک نوع محاسبات مورد نیاز رایانه‌های با کارایی بالا خواهد داشت. هنگامی که با سایر فناوری های AWS ترکیب شود، پیشنهاد جدید 20٪ بهتر از قبلی خواهد بود. آمازون نگفت چه زمانی خدمات مبتنی بر تراشه جدید در دسترس خواهد بود.

DeSantis گفت: «دلیل اینکه محاسبات با کارایی بالا بزرگ نیست، سخت بودن آن است. «به دست آوردن ظرفیت سخت است، به سختی می توان در آن ابر رایانه وقت گذاشت. چیزی که ما در مورد آن هیجان‌زده هستیم، آوردن قابلیت‌های محاسباتی با کارایی بالا به حجم‌های کاری بیشتر است.»

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور